News24 mbyll emisionet e Krastës dhe Rakipit, dy nga zërat publikë më kritikë

Duket se Irfani po i jep duart Metes. Hoqi Krasten dhe Rakipin, mori Sokol Ballen dhe “Real Story”.

Jo se nuk beson Grande Kapo ate qe thote Tironsi, qe Gjiganti eshte i pathyeshem.

e di qe nuk e ka ter kazanin e medias ne dore, dhe eshte pikerisht kjo gje, qe ai perpiqet t’a shtije ne dore, apo te pakten ta susoj me ter format.

I nderuar, mos bini pre e propagandes se Grande Kapove,te tipit “Hajduti therret ‘Kapeni hajdutin’”. Kazani eshte I mbushur me Fevzira, Ballira, Vasilra, Bushatra, Lubonjra, qe bejne thirrje ne mes te dites per '97 per te rrezuar Palloshin, saqe Palloshi as mundet, e as do ta susoje, le me pastaj ta pushtoje kazanin.

kjo eshte ajo qe nuk po kupton dhe qe me duhet ta perseris;
une perpiqem qe ne kete bote, te jem sa me i paanshem,
dikur kur permendja gafat e Buall Mavrise, me thonin se isha ndikuar nga rilindasit dhe Palloshi, ndersa sot po e njejta gje, veç ne kahun tjeter,
kjo gje tregon se jam ne rruge te drejte,
edhe kur Sozia bente thirje per protesta te ashpra per heqjen e Palloshit, isha kundra tij, se; 1) kjo gje vendoset nga vota, dhe 2) se kjo çorbe shpinte ne agravimin e situates, e shum minuse te tjera.

Pjer, menyra jote per te qene i drejte dhe i paaneshem eshte menyra me rentabel per tu kontaktuar me te dyja bolet ne nje bote qe eshte e drejte dhe e paneshme, por njekohesisht eshte edhe e padrejte edhe e aneshme.

Pjer ka nje arsye te thelle pse bota eshte e gjithaneshme dhe gjithedrejtimshme (te pakten e dyaneshme dhe dydrejtimshme). Mundohu ta gjesh, po se gjete ta them un. (eshte e lehte, pothuaj e kam thene)

i modho, keto teorite e tua frojdiste, une nuk i kuptoj dhe as perpiqem ti kuptoj,
a ke noi teori ekonomike, a politike, a historike, keto jane temat qe komentatoret pelqejne,

gabohesh i dashur Pjer, komentatoret ne pergjithsi pelqejne teorite e mia frojdiste, ose me qarte nuk pelqejne teori, pelqejne praktika frojdiste, dmth pelqejne bolet e marlonit dhe felet e sharon stonit.

Plus qe une jam munduar te lidh teorine frojdiste me teorine marksiste, te tregoj qe tregu i lire (Marksi) mbeshtetet mbi seksin e lire (Frojdi), noçka me mallin jane te lidhura ne thelb. Ti s’do ta kuptosh kete, e une nuk kam ç’te bej, kam shkrime dhe video qe flasin per kete lidhje, por jane ne gjuhe barbare, dhe ti nuk je barbar.

1 Like

Pjer, ve ne veprim gugllin ne hollandisht te deshifrosh gjuhet barbare:

Bota eshte e drejte dhe e paneshme, por njekohesisht eshte edhe e padrejte edhe e aneshme, dmth eshte e dydrejtimshme dhe e dyaneshme (sipas Ajnshtajnit bota eshte dubel, njekohesisht e pafundme dhe e kufizuar), ne menyre qe te kete vend per dy bolet e marlonit dhe dy felet e sharon stonit - i Modhi :smiley:

ose e thene shkurt:

bota ekziston per lezet te komentatorit.

I nderuar, te perpiqesh te jesh i paanshem, nuk do te thote te mos ndikohesh pa dashje ose pavetedijshem. Kjo i ndodh madje edhe te Mothit, qe i duket vetja mbibole ose mbifelor, por qe mua me duket se eshte me shume nderbole ose nderfelor.

s’do mend qe te duket, qe te shpetosh nga aparencat dhe te shofesh gjerat ne menyre objektive, duhet te jesh mbibolor per vete, dmth duhet te jesh per vete nje qenie me tre dimensione. Nese je qenie me dy dimensione (dmth dybolor), detyrimisht e shef boten me dy dimensione, ne nje plan nderbolor. As nuk e koncepton dimensionin e trete, dimensionin vertikal, nese nuk e perjeton vete. Te duken te gjitha trupat vellimore tredimensionale si figura ne plan dydimensional.

Megjithate gezohu qe je me 2 dimensione, sepse shumica e njerzve jane me nje dimension si kapo bolja:

E shikoni i nderuar Pjer qe pa dashje keni rene pre e propagandes PDh-ste

arbano, sa here do e perseris, qe une nuk ndikohem as nga Palloshi, as nga Buall Mavria, as nga Sozia, e as nga Koktulja.

Edhe une sa here do ta them I nderuar qe ne ndikohemi gjithe diten e dites pa e ditur, Ja pyet te Mothin po nuk besove. Prite kur te shkruaje nje traktat te tere lidhur me kete.

s’ka nevoje te shkruje traktat i Modhi, ka shkrujte Bufoni (per te vegjelit qe lexojne vetem nje fjali ne fejsbuk):

Discours sur le style
Buffon
DISCOURS PRONONCÉ À L’ACADÉMIE FRANÇAISE PAR M. DE BUFFON LE JOUR DE SA RÉCEPTIONLE 25 AOÛT 1753

Pjerin kishte nxjerre qarkore lylthimi per Partine ku percaktoheshin armiqte mediatike te Shqupit… Media per tu bojkotuar… pothuajse te gjitha…veq Ora news. E kish honger ene ai Paracullo i djathte Alfred LEla…si armik i Partise aka Feqor Shehu…
Imagjino te kthehen kta Paracullot e Djathte ne pushtet ku do futet ai popull…por shyqyr Pjerin qe Gjigandin e kena me shnet e me dore te rende se ashtu e do ky milet.
Sigurisht qe kto lajme nuk depertojne tek Peshku sepse do hidhet Balte mbi Gjigandin e Lali Erin nga sabahu ne aksham qe i morrshin te keqen te dyve.
Ja kshu… Shani e Lolitoni qeveriun se aq me shume i do poplli … paska vdek ai milet per tja sha i cik Cunat e gardh …gardh bohet.

tironco, ate lajm e lexova dje, dhe mendoj se Sozia eshte ne rruge jo te drejte ketu, por kjo s’do te thote qe Palloshin ta lejm te bohet sulltan aty.

Jam I sigurt qe ti hyn te te medhenjte qe e kane lexuar te gjithe librin ne “hard copy” (po citon vetem ate fjali qe kane lexuar te vegjelit ne fejsbuk).