Ngrirja e depozitave kufizon ujin për mijëra


#85

Kjo nuk eshte muslluk, eshte pompe manuale qe e perdorin ne puse ne fshat ne vend te cikrikut me kove. Muslluku, te pakten sic I thone nga jugu, eshte ene llamarine, gjysme cilindrike(e sheshte nga prapa) me nje rubinet te vogel ne fund dhe nje vesh nga njera ane per te vene sapunin. E mbushin me uje, varin ne mur per t’u lare ne mengjes. Mund ta shikosh nje ketu te Gjeneral Gramafoni, duke filluar te 12:50


#86

Pompa e dores nga anet tona quhet tullumb uji. Meqe ka pak fuqi thithese aplikohet aty ku niveli i ujit eshte shume prane siperfaqes se tokes, pra kryesisht anes lumejve, anes liqeneve. Ne fakt heren e fundit e kam pare ne Pogradec, buze gjolit.

Muslluk, tullumb, jane fjale me referim seksual, te hapur (maje n’tullumt!) dhe te fshehur, prandaj edhe ç’orientimi i kujteses se xixes. Plus qe xixa flet per kujtesen e shkabes, qe eshte nje personazh krejtesisht i lengezuar dhe i pompuar nga Marloni, aq shum e ka n’tullumt!

Plus akoma me teper qe kujtesa - jo sipas Bergsonit, por sipas t’Modhit :laughing: - ka nentekst dhe varesi nga seksi.

Harresa eshte moskujtimi i mekatit origjinal!

Gluha jone e dlire e ilustron me shprehjen madhore, qe kur ndonje nis te thote diçka, e pastaj ndalon duke thene i hutuar: “Desha me thene diçka, por tani nuk po e kujtoj me!”, merr pergjigjen standard: “Do t’kete qene rrene!”.

Per punen e llogaritjes rriskut pastaj, staticjenet jan duke llogarit rriskun e apokalipsit.

Ah, o çimo! ç’na bone na thave syte! U bone i modh ne tina, na le vetem ne kete humbetire!


#87

Andej nga anë tona, kësaj i thonë: lere ujët që na la shëndenë, por s’po na lenë rehat as musllukun!

Kaq i madhë është gëzimi nga kthimi i djalit plangprishës ô Inkuizitor saqë po ja fusim si muslluku tullumbit!


#88


#89

Fatkeqeisht raportohen 61 te vdekur ne mbare Evropen sot. Nuk eshte pertinente ama perballe mungesave bazike qe njohin shqiptaret perdite si uji me orar, shkeputjet e dritave, ngrohja ne shkolla, etj. Mungesa qe ne dimer ndihen akoma me shume. Kjo jo per te menjanuar Shqiperine per kushtet ekonomike, por si pergjigje per ty a ndonje tjetri qe manipulon debatin per te paraqitur nje iluzion qe nuk reflekton kurresesi vendin.


#90

Mire ti pergjigjesh per ate qe sheh aty po pse eshte e pavertete kjo qe them une per ketu? :slight_smile:
Sigurisht qe i ftohte i tille mund te jete deri diku i papritur, por justifikimi per mbylljen e shkollave s’ka qene i ftohti por gripi. Aty ku banon ti, apo ne Itali qe kane mbyllur shkollat, vendimin sipas rastit apo “te ftohtit jashte normales” e marrin vete bashkite, ndersa ketu jane detyruar dhe privatet te mbyllin shkolla, kopshte e cerdhe gjithandej se keshtu ka vendosur qeveria. Une jam dakort te mbyllet shkolla ne Kukes (apo Sarande se hera pare qe bie bore) , po jo te penalizohet gjithandej vendi se ra bore atje.
Keshtu qe ky eshte realiteti: ne jemi te pergatitur vetem per kohe me diell e plazhe, cdo kaprico tjeter e natyres, na nxjerr cullak ne meshire te fatit.


#91

Keto i ke gabim, sepse dritat kane vite qe nuk ikin, pervecse ne raste riparimesh. Me ujin po ashtu e kane zgjidhur problemin me depozita. Zgjidhje mbetet. Rasti i tanishem nuk eshte se kishte ndodhur ndonjehere, qe te merreshin masa. Dhe as nuk ka per te marre njeri masa nese nuk eshte dicka qe ndodh cdo vit. Atje ku ndodh cdo vit, nuk ka probleme te tilla. Shkollat kane blere kalorifere, cdo klase, dhe e ndezin per ato dy jave te vetme ne vit qe ben aq ftohte sa per t’i ndezur. I blinin qe kur isha une ne shkolle, qofte duke futur leket vete nxenesit. Zgjidhje mbetet. Ne zona te thella kane soba me dru. Keshtu qe, te thuash qe keto mungesa shqiptaret i hasin perdite, do te thote qe ose s’e ke idene, ose thjesht te intereson te shprehesh ashtu per arsye qe s’eshte nevoja t’i perseris.


#92

Ai Culi budalli i madh,do t’i them Edvinit ta shkarkoje n’ven. Shkon hajvani dhe ban kaldajen funksionale edhe u jep munsine njerezve te ankohen per mosfunksionimin e saj. Lene mor derdimen pa kaldaje fare,sic ishte,kshtu dhe njerzit s’kane pse ankohen.


#93

po turqisht-shqip si është?


#94

MUSLLUKU NE KOHEN E DULLAVERIT …


#95

MUSLLUK m.

Lëfyt i metaltë, që hapet e mbyllet, i cili vihet në anë ose në fund të një ene për të nxjerrë prej saj ujin a ndonjë lëng tjetër; enë teneqeje me këtë lëfyt, në të cilën mbajnë ujë për të larë duart, për të larë pjatat etj. Muslluk prej tunxhi (prej metali, prej druri, prej plastike). Muslluku i fuçisë së verës. Muslluk i varur në mur. Muslluk për të larë duart. Muslluk me ujë. Enë me muslluk. Hap (mbyll) musllukun.


#96

MUSLLUK m.

Lëfyt i metaltë, që hapet e mbyllet, i cili vihet në anë ose në fund të një ene për të nxjerrë prej saj ujin a ndonjë lëng tjetër; enë teneqeje me këtë lëfyt, në të cilën mbajnë ujë për të larë duart, për të larë pjatat etj. Muslluk prej tunxhi (prej metali, prej druri, prej plastike). Muslluku i fuçisë së verës. Muslluk i varur në mur. Muslluk për të larë duart. Muslluk me ujë. Enë me muslluk. Hap (mbyll) musllukun.

MUSLLUK m.

huazuar nga turqishtja,por i kemi shtuar nje L

turqisht musluk …shqip rubinet


#97

muslluku duket i kohes dulles, po ajo shtesa ?


#98

Dasara, ke harru te permendesh edhe muslluk artistik i mbuluar me gjethe fiku:


#99


#100


#101


#102


#103


#104

O qime …une s’jam hidraulike o burr i dheut …po kaq e kuptoj qe fotoja qe solle ti nuk ka lidheje me te paren …
ku do me dal , me shtesat ti njehere … qe muslluku nuk eshte i kohes Dullaverit ?

Tiku kam frike te llafosem me ty se na merr neper goje Shkaba e nuk na del fati me lol
(nuk merresh me me te …e ke lane tanin per mu ha ha ha)
Dulla thojshin qe e kishte qejf shume musllukun lol