Nis hakmarrja e Trump-it: SHBA-ja ia redukton buxhetin OKB-së

Cfare mesazhi solli?

mesazhin qe erdhi demokracia, dmth lajmi qe individi te mos e rruje per gje tjeter perveç se interesit te tij.

e ke tek VQ , çfar te kushton ta lexosh.

e hengri karremin, Pjer e kape dhe nje peshk.

4 Likes

vetem se peshqit hane karremin dhe nuk kafshojne kurre grepin, te cilin Pjeri duhet ta ushqeje vazhdimisht me karrem.

2 Likes

Nuk shitet keshtu libri or zoteri se le nam.
Në po bejme debat,nese nuk ke mundesi te vazhdosh debatin,lere fare.

nuk po bej reklam per librin, se per çeshtjen e ardhjes se Peresit ne Shqiperi, kam folur edhe ketu me perpara, po pse duhet ti perseris gjerat nga 10 here, per nxenesit qe nuk e kane patur vemendjen ne mesim.
tani hap librin, se nuk ke humbje, veç fitim.

historia e peshq-njerezimit keshtu eshte, duhet te dale dikush te thote qe i kam te gjitha pergjigjet, mjafton te shfletosh “librin e shenjte” qe mund te jete kapitali, interpretimi i endrrave, bibla, kurani, horoskopi, vizionet e qarta.

clickbait paska qene i lashte dmth.

s’do mend qe eshte i lashte, çdo fenomen modern ka qene i lashte, vetem se ne forme tjeter. Koha vetem ndryshon veshjen e jashtme, formen, esenca mbetet e njejte, te pakten si strukture, sepse ne te vertete procesi historik paraqitet kryesisht si proces degradimi i formes dhe boshatisjes se thelbit, esenses, kuptimit. Ti i ke mbledh librat bashke kuturu, por ne fakt ka nje renditje jerarkike, ne krye jane Bibla e Kurani (sa per te thene simbolikisht, se ka edhe me te lashte se keta), e me pas vijne te tere te tjeret autore qe maten me keto libra, kerkojne “t’i parakalojne ne kthese”. Mendjemadhsia idjote e Pjerit eshte fenomen normal per çdo krijues, edhe per autorin modern, çdonjeri thelle thelle beson se ka zbuluar shen Gralin. Pa kete besim nuk shkruan dot libra. Pjeri eshte ndryshe nga te tjere sepse nuk di ta fshehe mbas nje modestie false demokratike “e kush jam un qe …”. Nga kjo pikpamje Pjeri ka vlere te jashtezakonshme si karikature, e cila eshte zhanri me i modh postmodern. Clickbait eshte stacioni terminal i nje metamorfoze historike degradimi, ku figura e Pjerit implikon fatalisht dhe automatikisht figuren cinike tende ne kete rast (si gjithnje dy fele). Qe te mos mbetet hatri, edhe timen kur bej cinikun.

Te ka shkuar ndermend te besh pyetjen provokuese superhipermoderne:

Po sikur te ekzistoje vertet Libri qe i ka te gjitha pergjigjet?

(e kam fjalen per pergjigje ekzistenciale, ambicja e keqkuptuar e Bibles dhe Kuranit))

1 Like

i modho, kur po pregatisja VQ e doli libri, nuk e kisha menduar se do matej me librat e tjere, fetare apo filozofike, isha aq modest sa dhe çmimin ia vura simbolik, 500 leke, 5 euro, Mirpo ata qe e lexuan, (biles akoma pa dal ne treg) u shprehen me superlativa, nderkoh qe kish edhe qe shpreheshin si Vlonjati dje, ngaqe nuk i kuptonin shume teza aty. Biles, per te qene i sinqerte edhe me veten (nje e mete e imja) edhe me lexuesin, sot kur lexoj pasazhe nga VQ them me vehte; Ou, wau, pse une e kam thone kete. Me duket sikur dikush tjeter e ka thone, ndoshta shpirti i ndonje filozofi a shenjti,
Se shum gjojna te sferes ekonomike kane dale, siç kam thone une para shum vitesh, kjo s’do te thote se je mendjemadh dhe karikature siç thua zotrote. Eshte mjerim i madh per ty, qe nuk ke lexuar dhe nuk lexon, veç derdellit.

ti vazhdon te ushqesh grepin tend me karrem, gje qe riverteton tezen time qe çdo autor beson me fanatizem se ka gjetur shen Gralin, e pa kete besim fanatik nuk ekziston asnje autor libri, kushdoqofte ai, lapanjos, apo çmim Nobel.

Eshte kjo ideja ime karrem, por ti s’po i bi karremit tim, komenti im ka te beje me autorin ne pergjithsi, sigurisht dhe me ty si rast i veçante, jo me Vizionet e Qarta, nese VQ eshte Libri, apo nuk eshte Libri qe i ka te gjitha pergjigjet.

kush eshte ky shen Gralin ?
Po Intervisten e madhe , a e ke lexuar mo, pa lere VQ se e morrem vesh qe nuk e ke lexuar.

shen Grali eshte testi primar per te kuptu nese autori eshte i Librit, apo i librit.

Intervisten e Shekullit e kam lexuar dhe me ka sherbyer shume per te njoh peshqit dhe se sa egoiste eshte natyra njerzore qe nuk sheh dot pertej hundes se vet edhe kur eshte e paisur me talent.

zhardin dhe @Arban shikoni perseri madheshtine e Rene te gluhes pellazge: i ra karremit., dmth e hongri telin e nryshk.