Nishani apo Rama? Kush ka të drejtë?

Vrasja e robeve te parmatosur eshte krim lufte sipas konventes se gjeneves .ky eshte nje krim lufte edhe sipas standardeve kanibaleske te dulle djegesit.ka ardhur koha te ridimensionohet roli I ballit ne histori .po nuk leftuan kondra gjermaneve per te kursyer rinine shqiptare dhe kaq .nuk mund te quhen antishqiptare firmetaret e shpalljes se pavaresise e burra te tjere qe kishin punuar gjithe jeten per ate vend.

3 Likes

Tamom tamom s’na kane faj komunistat e ballistat, po Trumpini i kohes, ai m… duce qe krujti b… e erdhi ne Ballkan, detyroi dhe gjermonin te vite se vec naftes se Rumanise s’kishte ca kerkote. Kurse mo ne rronje fajin e ka z. Trump i atij vakti, Dolf musteqja. Gjermani ishte fuqia industriale, me shkencen e teknologjine mo te perparume, me shume shonce bota do fliste dojcisht. Po kokrra e … donte stepat e leshit. morri ne qafe Gjermanine e gjithe Evropin me kamunizem e qamete. Dhe ky Trumpi nashi, ne traditen e idioteve populiste qe s’shofin mo larg se manalli i vet, po ia bojn menjen pordh miletit; s’na duhet tregetia e lire thote, do prodhojm celik vete. Po me tregtine e lire fito Amerike mer trap, se shet menjen, e cmimin e ve vete, celik e buk bote dhe dulla me bollik, po na coi ne hale, se cmimin e vendos cinezi. Ece mushi menjen Fiqo Trumbistit thuj. Do ia bojn kismet Kines te bohet superfuqia teknologjike, dhe versionin tjeter te peshkut kinezce keni per ta pas.

Edhe ne fb me ka dhan ban,po ngaqe i jam duk se jam me ballin,jo se kam shpreh simpati per dullen. :slight_smile:

jo, ka ndryshim te madh revanshi kriminal i komunisteve shqiptare me dhenien e drejtesise ne Evrope pas luftes !
ne Evrope u dha drejtesi ! -kush kishte vrare, kishte perndjekur apo kishte firmosur urdher-arrestime etj gjate luftes, normalisht qe duhej te merrte denimin e pershtatshem si kriminel lufte…qofte edhe ate kapital . per kete skam asnje dyshim une !

mirepo tjeter gje ndodhi ne Shqiperine e pas luftes, qe as nuk krahasohet e as nuk relativohet dot kollaj me ate cka ndodhi ne Evrope. -dhe cfare ndodhi e spjegon shume qarte Bedri Spahiu, protagonist i ngjarjeve, qe citova me lart .

1 Like

Historia zyrtare dhe alternative eshte nje grumbull plehrash qe nuk i gjendet filli, plehra mbi te cilat bubrrojne plehraxhijte e zanatit (historianet) per te gjetur ndonje gje per te ngrene (ndonje hamburger te ngrene pergjysem) vete dhe kalamajte e tyre, dhe plehraxhijte e ngeshem qe kalojne kohen e lire ne epoken e qendrave ekologjike ngambrapa.

(sigurisht, nuk eshte e thene qe filli nuk ekziston dhe nuk gjendet)

Fundi i Historise implikon me domosdo Historine Ngambrapa ose Ngambrapahistorine, sahati shkon perpara edhe kur historia ka shterur potencialin e saj.

Me gjygj,me gjygj, - me gjygj i pushkatoi edhe Mehmet Shehu ata te shkretet.

Qenka mbledh forumi rinor i ballit ketu … shume dobet. More si ka mundesi e nuk pame nje femer balliste ndersa partizane plot?

Bujar Nishani: Unë e kam pasur emrin Bujar Mehmeti. Por sic dihet ndodhën ngjarjet e Shkollës Bashkuar në vitin 1991 dhe unë mbrojta monumentin e Shokut Enver. Në vitin 1992 desha të filloja punë në Ministri të Mbrojtjes. Sa fillova unë Meksi nxorri një ligj të poshtër 24/1 që hiqte nga puna cdo enverist.

Më thotë Zhulali kemi problem me ty, të del emri tek busti. Si tia bëjmë?

Të ndryshoj mbiemrin i thashë.

-Mirë tha.

-U mendova ca mbiemri të fmashëm ka nga Gjirokastra që nuk është enverist. Mu kujtua Omer Nishani. Atë vura. Po prindërit e mij dhe vëllai mbajnë mbiemrin e vjetër. Kjo është cështje personale.

1 Like

aha Ok ! u morrem vesh.
por po themi qe nuk kane lidhje “gjyqet” e Mehmet Shehut, nje kriminel race ky, me gjyqet e Evropes, keshtuqe ske cte krahasosh.

1 Like

kjo eshte te menosh si KM-ja im - kur gjykatat japin vendim ne favor te tij,ka fol gjykata,thote,kur t’ja japin kunda,sa t’vije vetting-u se do ta shohin. :stuck_out_tongue:

1 Like

Kapo,

qysh para se ky shkrim të botohej, të bëra një pyetje.
Ndoshta s’ke patur kohë apo terezi të ktheje përgjigje…
po ta bëj edhe njê herë:

s’po marr vesh përse ky titull?
Mirë presidenti Nishani që i dekoroi të vrarët (A ka të drejtë apo jo?)
Po Rama ku hyn në këtê mes?

Eshte titull i Fevzos. Rama e komentoi ceshtjen ne parlament,ku ballisteve u m’veshi ate punen e pulave. Meqe ra fjala,kaq shume qef t’i kene pas pulat valle?

Pjetër,
Ok, titulli është i Fejzos. Po shkrimi më sipër i Fejzos është? se nuk po shoh autorin (përveç emrit Kapo që më sugjeron të kundërtën). Në mos, pyetja qëndron… në lidhje me shkrimin që lexoj. Dhe s’po hy më poshtë se titulli.
Sa për pulat… sipas filmave të asaj epoke, ata hanin edhe shelegë dhe dëshinj. Bën vaki edhe viça…

Sepse nji pjes e mir njerzish dun edhe nja nizet-e-pes vjet te tjera me e mar vesh se kush ra per atdhe, e kush ra per ideologji kominterniste, apo titiste, e kush u vra mbas shpine ne kuadrin e qerimit te hesapeve dhe hapjes rruge atij transseksualit per me mar pushtetin “rehat”

Pergjen e gjeni sipas Teorise Felore: truri i njeriut eshte i ndare ne dy hemisfera majte-djathte ose fela njesoj si çdo gje e krijuar perfshire edhe politiken majte-djathte, prandaj reagon automatikisht me refleks te kondicionuar si qeni i Pavllovit: njera fele implikon automatikisht tjetren fele, dmth koncepti Malok implikon automatikisht konceptin Pallosh, dhe anasjelltas, ne trurin dyfelor te njerezise, dmth ne kontestin tone Nishani Ramen etj.

1 Like

Populli?
Cili popull? Deri ne fund gjermanet mbeshtetnin nazismin. Po ashtu italianet, ne pjesen me te madhe mbeshtetnin fashizmin, pavaresisht si perfunduan hierarket e larte.

Po ca lesh gjygji mer Pjeter. Mire kto se hajt mo luft hesapi, megjithse aty i ka themelet diktatura se lufta u bo per te marre pushtetitn se sa per te largu te hujin. Po mbas lufte jane bo krime shume mo te medhoja, jane vra rob per t’i marre grate e mobiljet, me deshmitare qe i njifshin, pa qene ngaterru me pushtus fare. Memetsheu vriste me doren e vet ke bodrumet e min se mrencme, vete hetus, gjykates, ekzekutor. Edhe kjo nga deshmitar qe kishte shpetu se i njifte vllain. Pse vllai atij qeke, ik mer m… e mos ta ngjoj mo emrin. Nuk osht puna se qelloi memeti kriminel, ky ishte funksioni baze i diktatures me shti tmerr. Kur maroi me “anmiqt” filloi me te vetet, se fryk duhet te kishin te gjithe, deri ke Memeti vete qe perfundoi si qen. Km-se turp t’i vije qe per nji grusht votash shkel idealet e rinise se vet.

1 Like

pjeter, mos gaboj Rama tha ne parlament dicka te tille : “jeni pasardhes te denje te ballisteve, pulaxhinjve…” apo jo ? (me korigjo nese nuk eshte keshtu )

por nese eshte keshtu, pikerisht Rama duhet te bej shume kujdes kur flet per parardhesit e te tjereve sepse vet eshte pasardhesi i dikujt me pozite te larte ne nomeklaturen komuniste te kohes… dihet qe i jati tij ka firmosur te pakten 1 here denimin me vdekje te atyre dy fatkeqeve te pafajshem qe i denuan kot si armiq te popullit .
pare ne kete kontekst i bie 100 here me mire pasardhes i ballistit pulaxhi, sesa i nje krimineli qe me firmen e vet ka marre apo ka shkaterruar jete njerezish te pafajshem.

2 Likes

http://www.gazetaminerva.com/shevqet-musarai-dhe-epopeja-e-paturpesise-nga-i-ati-tek-e-bija/

Ka nje gallate me Shefqetin. Nje dite nga fundi qe ul ke nje si parmak guri para shpise se vet, ke pallatet e bardha (per ironi te taljonve). Kalojn ca cuna. E mer Shefqet Musaraj, i thone, u talle me kreret e Ballit ti, po sot ato jane ne kafet e Londres e Parisit ti ktu shtrengo gurin.

2 Likes