Nje gote konjaku

Ti ke records e vdekjes te 3 million shqiptareve qe flet me siguri absolute?

1 Like

Epo shihi mire satistikat , sepse me sa di kjo rradakja ime , rastet e vdekjeve me shifra , fillojne me aksidentet automobilistike , nga mbidozat me heroine dhe kokaine , pastaj depresioni ( ata qe hidhen nga Kati I 10 ) etjer etjer. Por nuk pwrjashtohet ndonje shifer e padukshme e cila vjen si rrjedhoje e prrodhimit te konjakur me aljool frenash. Ja jeshtu behen llogarit or ti shoq

Sa per dijeni patenta me gjithe formulen e konjakut " skenderbeg " nuk dihet sa meleon usd u shit aty nga viti 1992-1993. Askush ndofta me hollesi , edhe sot e kesaj dite , nuk e di , nese ishin gjerman , francez apo rus ata qe gllaberuan patenten. Aktualisht me SA di une , tani per tani , shteti shqiptar ka vetem nje formule te veten. Ate te zhdukjes se te gjithes tek gjithcka.

1 Like

bravo xhatani qe edhe ti mesove me ne fund majen e urtesise peshkore: si te dhjesesh ne temen tende.

po si mer nuk ruajte nje shishe nga ato te para 90, ta pinim tani pas 30 vjetesh :grin:

Bej cte duash. Vecse hidhi uje banjes kur te dhjesesh vlla. Se ata nga fshati e fshijne me lepushka misri , ngaqe e kane larg gjolin.

Pastrimin e ben gjembi, une nuk hyj dot ne kopetencat e adminit. As ti qe je i shtepise nuk e ben dot.

Pjer biri I’m I urte. Pergjigja I shkonte inkuiziatoritmodh. Por ashtu sic e parashikoj une takimin tone , do jete ne qender te belshit. Aty ku shtrihen valet e gjolit ne rrezet e para te diellit mengjesor. Pervec peshkut , do porosis nja dy qillo bretkosa , shalka dmth…

Shefi Cen Meholli te falenderon qe po ja nxjerr te palarat pa e pyetur fare.

Xhatani, kot per ta dhi edhe une temen, po i njoh edhe Fatin, edhe kusheririn e tij, qe nuk po ia them emrin, po qe edhe ai shkrimtar e gazetar i kendshem, megjithese hallet me femijet e kane lodhur disi, me sa e kam ndjekur nga larg keto kohe ne TV. Besoj se edhe ti e njeh.

Ketu kam nje arke te para 90, pa vit prodhimi, dhe dy arka nga kjo e meposhtmja. Foto e castit. Ky ka qen mall i mire, kacurrelin e pinim me tjeter gje te varka.

E ca me teper, alkolerave te mesiperm shtoi dhe shartimin me alkol druri…

Me tepri te vret dhe uji o albe. Njerezit kane jetuar 100 vjet duke e rrit, thare e dredhur vet duhanin. Jeta sot ka lloj lloj helmesh, mes te cileve, besoj, stresi eshte me i keqi.

Ja ta ngreme nje per temen e xhatanin. Gezuar!

1 Like

E patem fjalen fernet,cigare ,kave si simbol I nje kohe te deshperuar e te pashprese .ishte depresuese ti shihje robte qe me pike te sabahut me ato klube te pista ,te zymta,tek pinin ate farmak pa pike respekti per veten .per konjakun kam degjuar qe e kane lavderuar sidomos sllavet qe jane piranece me ferman per vete nuk e di ci pelqenin atij alkoli safi

zorri modh me kuptu se çfar i pelqenin, me thuj mu se çfar i pelqejne sot barit, millit dhe 1000 e nje acideve me te cilat helmatiset garibi bashkohas qe shet pordhe me vdekjen e vet?

Ate funksion qe dikur luante alkoli, e kryen sot droga, thene kjo jo vetem per ishLindje ku ndaloheshin drogerat, por edhe per perendimin. Kjo duket me qarte ne zonen e artit, alkolisti i dikurshem eshte zevendesuar nga i droguari (“Ku bohet art sot pa u drogu mer jau!”), shenje kjo qe sa vijne e nxihen pendet e korbit. I vetmi ndryshim eshte qe pijanece si puna Driteroit lavderoheshin dikur si heronj shenjtore, ndersa sot nuk para thuhet hapur burrnia e drogimit, sepse ka raport me direkt me vdekjen (e ka kontraten me sponsorin, thene sipas poezise se xhatanit), plus efekti “policia”. Ne fakt eshte e rreme sepse statistikat e vdekjeve nga alkoli flasin ndryshe, akoma alkoli ben kerdine si heret.

Por gjeja me e nyte ne epoken alkolike ishte se ekzistonte kulture e alkolit, ishe i detyruar ngado ta ktheje me fund kupen e helmit (me tamom helm, vetem te shifje se çfar turini benin edhe specialistet alkolike kur e kthenin me fund dopion, rrudhnin turinjte sikur kishin gelltitur nje gote me mut). Tamom pune gare, kush bohet me hajvon, ai osht mo i modhi. Ishin me fat grate qe ishin te perjashtuara nga kjo lloj kulture. Cdo pakt lidhej ne klub me goten e alkolit, çdo nder i bere duhej alkolizuar, duhej shperblyer me alkol. Edhe mekaniku qe rregullonte lavatriçen ne shtepit e donte shishen perpara, e duhej te beheshe xurxull edhe ti deri ne vjellje.

Shprehja profetike qe parashikoi ardhjen e epokes ngambrapa eshte:

jena bo bythe me raki mrom, byth fare jena bo!

Kam frike ta pi keshtu