Një Liaz për të përkujtuar 2 Korrikun


#21

Oh ok .sa per record Rugova me politiken e tij pacifiste shpetoi dhjetera mijera jete njerezish pavaresisht se c’thone tarallaket qe bejne tifo si me qene lufta ndeshje futbolli .


#22

Se kena pjell shume o Loqe…aq kaq nuk e merr vesh…kena pjell me mbijetu…dhe erdhi dita …tani ka ardh koha qe pjellat tona te fillojne ekspansionin keto pak vite PAQE.
Ekspansion si Kinezet jena tu bo…ne cdo cep shef Shqipe e shume miqesor jo BUZEPERVLESHUR si ti. Apo ke Frike se ne Malesite e tua te Gjakoves apo te Librazhdit tek ne tani qe iken Shqipet do fillojne te na pushtojne amerikont me British???


#23

Ky lloj “fundi i komunizmës” është thjesht iluzion, pjesë e gojëdhenës politike të sotme:
paçka deklaratave të asokohe të PPSH lidhur me “komunizmin autentik” shqiptar, pra të ndryshëm dhe pa asnjë lidhje me vendet simotra të Evropës lindore, komunizmi u shemb përfundimisht bashkë me murin e Berlinit.

Sidoqoftë, sa është e vërtetë se rendja masive drejt ambasadave ishte shfryrja e presionit të tenxheres popullore në vlim, është po aq e vërtetë se ajo tregoi kahjen e zgjidhjes së problemit ekonomik dhe politik të vendit në pikë të fundit, pas pesëmbëdhjet vjet logjike idioteske të “socializmit me forcat e veta”;

  • nga ana ekonomike, ishte modeli i eksportimit të rrefugjatëve që ende vazhdon edhe sot e kësaj dite, me synim të reduktonte trysninë në tregun e punës lokal dhe me shpresë të përshpejtonte futjen e devizave evropiane në vend, në mos tërheqjen e ndihmave ekonomike nga Evropa.
  • nga ana politike, ajo i dha dorë Ramiz Alisë për të ndruar modelin qeverisës, të bazuar mbi hegjemoninë e partisë: hyrja në pazarllik me komunistët e moderuar stili Berisha, si çelësi i shëndrrimit të butë të pushtetit post-komunist;

#24

Po pse fryhesh si kaposh plehu pra?!

Se ky arsyetimi “se kena pjell shume” ngado ta sjellesh tregon se morracak je.

Nejse, qe thua ti, polle shume dhe shkove i re ne qafe amerikonit?!
Sa i mire durresi iher, sa e mire shqiperia kur je ne amerike.


#25

Po pse nuk i thu Kinezit e Rusit mer Udbash pse emigro po i thu Shqiptareve??? Ty eshte tu te pushtu Serbi gjo se emigroj Une??? Jemi ne paqe…paqe…

Nuk jam Kaposh ne pleh por Kaposh VIRIL…pjellat e mia do PUSHTOJNE boten… Durresi eshte si Barcelona…si shpirti e me plot probleme.
Po pse rre merr Udbash e i thu Pompinos Greke qe nuk shko ne Greqi prej Vize…Shqipja vjen ne shqypni se e dashron Shqiperine e smund te kthehet Prishtina Meka e Shqiptarise si pjerdh ti e Shenasia.
Nejse momentin qe Udbashi dhe Grekja me Proteze e Pompinove bohen bashke MY CASE IS SETTLED.
TUNG


#26

2 korriku . si shifej nga shqiptaret jashte Shqiperise ?
Zhgenjimi me i madhe qe mbaj ne mend, Mu duk qe u shpartallua Shqiperia e 1912-tes dhe toka e shenjte e babes tim. U shemb vendi qe kishim idealizuar ( quditerishte ajo shembje e zhgenjim vazhdon sot e ate dite , uroj qe jo pergjithmone ) Iku krenaria dhe mburrja qe kishim . Idhulli u shemb !
Vazhdoj ajo vere mes dhembjes duke kenduar kengen Jon dhe pa i arsyetuar shqiptaret e mij te tej kufirit qe na turperuan perpara botes dhe dhembjes qe kaperdim per propagnden qe na kishin servuar.
Shqiperia sot . ( per mua )
mes konfuzitetit qe nuk e kuptoj mentalitetin qe egziston dhe qe mundohem ta arsyetoj qe , diktatura te cveshe dhe dinjitetin , dhe dhimbjes qe cdo dite e me shume e vreje qe kjo perl bregdetare e mesdheut cdo dite e me shume shendrohet ne nje oaze ngushlimi e pjeses me te varfer sociale te tejkufirit qe mundohet me 2 leke qe ka kursyer te kaloj ato dite weekendi per te absorbuar pak rreze dielli e jodi.
E keqja e keti invazioni te kesaj shtrese sociale dhe kenaqesise se nikoqirit te knaqet me pak ,me duket qe keti vendi ja bllokon mundesine qe te ngitet dhe te zhvillohej turizmin si nje shtylle te zhvillimit te nje shteti siq kane shtetet tjera bregdetare.

Sa shume dhembje ne Ne , ne kete vend , ne kete shkrim , te jete fati jone ky …? Mos e ben Zot.


#27

E vertete si thote napoleoni "historia eshte nje tufe genjeshtrash te rena dakord ".
Interesant eshte fakti se familja popaj permendet teper rralle por pajisja e saj me passports e largimi I i saj nga vendi inkurajoi hyrjen ne ambasada Te Te tjereve .


#28

Ra Komunizmi e jo Shqiptari e Shqiptaria o Cuce.

Ajo qe Rilindja e shqiptarise…por ju se keni kuptu ende se ju prish imazhi i Shqiperise…
.Ra KOMUNIZMI…Shqiperia eshte shume e shume me mire sot se ate dite…por juve u duhet Imazhi e jo Thelbi…po e mos kishim ik Ne une do i haja Gabzherrin …dora vete Shkabes…sot tek Komuna e Parisit.
Mblidhni mor Menien …ne ishim pjelle per te luftu Ameriken e Rusine bashke…ska lufte …individi do pushtoje boten.
Hapni menien o Cuce e mos degjoni Udbashet Rugovist…u turperove ti se i hypa une Gamones…thirri mi menies…e shko ne Durres e Shengji e Jug aty ku ka orthodoks Shqiptar…ate boj.


#29

veq perpara ,vlla shqiptar , veq perpara vazhdo rruge …


#30

Termi "gramafon i prishur " ne rastin e mesiperm perdoret jo ne kuptimin metaforik por te drejtperdrejte :grimacing:


#31

Kaq di ti alba, nuk te ve njeri faj. As ty as ketyre qe te vine nga pas me pelqime.


#32

Na ndrito pak ti qe di me shume o ceco .


#33

Ke pjeserisht te drejte. Ne Shqiperi shkaterrimi filloi me ardhjen e Berishovicit, idhullit tat, ne 1992. Literalisht dhe cuditerisht adhuruesit e demokracise kishin pasion edhe prishjen e uzinave, fabrikave dhe c’do gje publike.


#34

ha ha,boro-ramizi bashkë me albën me ngjyrë! shqiptaret janë duke kryer procesin e vetpastrimit. pd-ja dhe ldk-ja po shkojnë në hale të gomarëve si rezultal i rritjes së dinjitetit të njerëzve. shqipëria po e lë prapa mëndësinë talebaniste që instaloi sali serb berisha. tani haxhiqamilizmi shfaqet në formën e krahinarizmit. po kur nuk fituan haxhiqamilistët në 14-n ,nuk kanë më shanse tani. dita kur tirana do të jetë kryeqytet i 6 milionë shqiptarëve nuk do të jetë e largët. ditë të këqija po vinë për jevgjit


#35

Ideatorët e projektit Eljan Tanini, Gjergji Islami dhe Ana Pekmezi

I njejti Eljan Tanini qe kundershtonte planin e Veliajt per parkun e lodrave brenda parkut te Liqenit?


#36

S’kam pase idhull nojhere ne jete. Aq me pak berisha.
Si model politikani, tregova, preferoj modelin e ibrahim rugoves (qe eshte pothuajse krejt i kundert me te berishes). Btw ate berishen e gjetet e ngritet e mbajtet e votuat ne mesin tuaj.

Po nejse, per cdo rast sa per te qene brenda: rrofte udba, lavdi udbasheve.


#37

Ti more trim me fleta kujt armiku te jashtem a te brendshem I ke ngrene mune qe mburresh me dekllarata patriotike si kaposhi ne maje te plehut ?


#38

Ne Kohen qe operoi Rugova Kosova nuk kishte fare perkrahje nderkombetare .levizja e tij pacifiste e vuri ceshtjen kosovare ne harte .veprim ushtarak I armatosur ne ate kohe do te thonte qe ne vend te 200 mije boshnjakeve te vdekur do te kishim 200 mije kosovare te vdekur.lufta e bosnies e bindi perendimin vecanerisht SHBA se bashkejetesa e kosovareve nen serbine ishte e pamundur .nashi keta qe kritikojne rugoven nuk pame asnje te marre dyfekun e te shkonte te luftonte ne kosove .ne fakt shqiptaret nga shqiperia qe shkuan te luftojne ne kosove numerohen me gishtat e dores.ne Kohen e luftes ne kosove (1996-1999) shqipot e majte e te djathte , I vune flaken tiranes e shqiperise per te permbysur qeverine e tyre pa e care menderen fare per demin qe po I benin kosoves ne nje moment kur duhej te ishin me te bashkuar se kurre.


#39

Ne listen e komenteve qe ke shkruajtur ketu ne peshk ke qene 100% supportues i berishizmit duke ju dal ne krah analfabeteve te ketij blogu, apo do me bo avokatin e djallit edhe ti?
Tani na trego se si mund ta gjesh nje lider e ta ngresh? Liderat dalin vete te shtyre nga motivet e tyre, cilado qofshin keto. Ashtu si juve “gjetet” e votuat liderin e famshem Hashim Thaci, nderkohe qe mezi lejuat ne parlament dike si Albin Kurti.
Por keto gjera ndodhin kolektivisht dhe shpehere pa pelqimin e plote te turmes dhe nuk eshte e drejte te drejtosh gishtin gjithe popullit e ta fajesosh.
Titulli udbash te ka ngel nga perkrahja jote ndaj berishes ketu ne blog si edhe nga meshimi qe i ben dallimit midis shqiptareve te KS dhe Shq.