Nje pietje kesha ..:)

Paguaje dhe mblidhe mendjen se nuk i shpeton dot .hyqymeti ekap lepurin me qerre :smile:

Kam nja 2 mundesira per ta kundershtuar …
1-Ne timon nuk isha une …
2-Ne Itali ku une jetoj ,notifikat per autovelox duhen te vijne mbrenda 90 diteve ndryshe ke te drejten mos ti paguash …
Nuk e di sa kohe duhet nga Franca … por nuk besoj me kaq vonese qe me erdhi mua … e para ne shkurt mbas 9 muajve dhe e dyta mbas 11 muajve …
Bo do interesohem neser ne policine e ketushme o me ndonje avokat …
Kam kohe 1 muaj …nqs nuk bej dot gje do e paguaj …:slight_smile:

PS po po çeveri e forte edhe knejna :wink:

asgje te bejne dot duke qene qytetar shqiptar. letrat rekomande mos i merr me, dhe te lene rehat.
ka plot futbolliste qe i kane detyrime fiskalitetit francez (shume me teper se nje gjobe), dhe asgje s’u kane bere. vetem po te futen ne france, duhet te paguajne totalin e kundravajtes, se ndryshe nuk te leshojne me.

gjoba e pare nuk eshte shume e shtrenjte (kete duhet ta paguaje ne fakt), pastaj me kalim te diteve ajo shkon ne maksimum.
gjobat e frances as italianet nuk i paguajne, sa per dijeni.
ne france gjobat po si pagove ti marrin nga llogaria ne banke po pate ne te leke, perndryshe asgje te bejne me shume se kaq (po s’pate leke ne llogarine bankare psh). nuk te sjellin policine apo huisierin dmth.

Asnjehere Nuk duhen neglizhu dhe mos pagu keto gjobat qe merr rruges. Te ish ashtu Benin te gjithe sikur harruan apo su ka ardh letra. Duhet ta kishe pagu me heren e pare! What U think u are smart??! Lol.

Duhet ta paguash , dy me erdhen mua , ne Menton kisha kaluar me 10 km me shpejt se limiti vjet, te dyja te nje dite , nga 75 euro ( dicka e tille se sme kujtohet mire ) por nje gje nuk e mora vesh ,dhe as nuk u interesova ne fakt , Makina ishte me Targa Shqiptare gjoba me erdhi ne München .

Eshte e thjeshte, targa dmth makina eshte e regjistruar ne emrin tend, ska rendesi shoferi, po te kishe makinen e ndonje shoku gjoba do i shkonte atij.

hiç mos i paguj, dava kapterrash dun pare!

tani hajt shkoni nga tema tjeter per te komentu:

asnjeri nuk zbato ligjin ne Shqipri mer jau!, politikanet jan te gjithe hajdute mer jau, nuk e njohin ligjin fare! se rrujne fare per ligjin!

1 Like

nuk eshte franca si amerika, ka politike sociale. kam pasur gjoba qe si kam paguar, dhe nuk me kane ndjekur me. po nuk e pati problem shumen dhe ka pare, le ti paguaje pse jo.
por ata nuk shkojne me larg nga gjoba, se u kushton me shume. (neper gjyqe psh)
keta nuk po denojne dot hajdutet, jo te denojne ata qe gjobiten qe jane me mijera çdo dite. francezve ja u kane gjet, ja u terheqin nga llogaria bankare. te gjithe e kane nga nga nje, dhe mbyllet puna. ata qe s’kane te tille nuk paguajne gje.

Ja edhe ketej nga Usa c’thuhet per foto ticket, mgjthse siç thote dasara ja kane derguar pa foto.

https://forums.tesla.com/forum/forums/you-can-ignore-photo-tickets

Ke tr drejte

Pse nuk ju con nje leter ku ju thua qe mendoja se franca e ka me miles, e makina ime ishte me km?

ajo mund tu çoje nje leter, ku ti thote qe makinen ja kane vjedh dhe nuk e ka gjet me kurre. ajo vete nuk ka qene ne timon te saj. dhe te prese se çfare do t’i kerkojne.

po mendoj qe me mire mos pergjigjet fare. ata nuk do ta ndjekin me, se letrat qe do i dergojne do ta kalojne shumen e gjobes.

ADCD: Ajo banon ne Itali, pra eshte brenda BE-se. Nuk i shmangesh dot gjobave. Ne veri te Italise kur vajta per pushime me ka ndodhur edhe mua qe shkela shpejtesine, se harrova qe ne autostradat e Italise ka limit shpejtesie ndryshe nga Gjermania, ku ia kercet si te mundesh. Te vjen cdo gje me poste. Asgje nuk u shpeton atyre.

" …ajo mund tu çoje nje leter, ku ti thote qe makinen ja kane vjedh…"
Po kush i ha keto kokrra ulliri. Ata do ti kerkojne ankesen per vjedhjen e makines, plus qe e kerkojne dhe vete ne kompjuter. Kjo keshille e fundos, nuk e ndihmon.

" …se letrat qe do i dergojne do ta kalojne shumen e gjobes…"
Po si e kalokan shumen e gjobes, kur nje gjobe eshte 30-50 euro, dhe dergimi i nje letre rekomande eshte 5 euro, plus-minus.

Une do ti rekomandoja qe ajo tu shkruaj nje leter dhe tu kerkoje se pse gjoba eshte kaq e larte, pa e permendur fare se eshte 4 fishi i gjobes se pare. Dhe ata do ti kujtojne se i kane derguar nje gjobe me te vogel ne fillim, e se kjo e larta eshte letra e dyte, kamata. Athere ajo iu kthen pergjigje, se nuk ka marre leter te pare e te dyte, veç kete gjoben qe eshte shume e larte.

Edhe kjo teme pa pike rendesie eshte shume treguese per humusin e shpirtit njerzor (e ne veçanti te statusit shpirteror te ekstrakomunitarit permesso di soggiorno, gjendje e kaçakut ferres, ku t’gjeje t’rruje ndonje gje; nje te hajrit nuk kam takuar deri me sot nga kjo pikpamje).

Plus eshte shum treguese qe “Evropa e Kombeve” te Ismail Kadarese, edhe teknikisht eshte qenie absurde. Lere mos e nga faktin qe Evropa si bime e harlisur absurde ka rrenjet ne humusin e larpermendur te shpirtit njerzor.

E mjaft i psikollogjise njerëzit se bëhesh verrem për asgjë që me mëngjes.

Nga janari i 2016 Italia dhe Franca kane nenshkruar marrveshjen per ndarjen e informacjoneve personale per gjobat e radareve (autolux); arsyeja pse te kane gjet adresen Nga ana tjeter shteti Francez apo Italian nuk ka asnje mjet ligjor te te detyroje italjanin apo francezin te paguaj gjoben ne vendet perkatese Nqs nuk ke ndermend te vish me te njejten makine ne France harroje mos e paguaj kot.
Fakti qe ka qene djali ne timon nuk ndryshon gje, gjoba eshte e lidhur me pronarin e dokumentit te makines. I vetmi ndryshim eshte te piket e patentes, te cilat nuk i humb gjithsesi sepse marrveshja nuk e parashikon.

dranje,

psikologjisja eshte veremi im, siç eshte veremi i policeve te vene gjobat, veremi i ekstrakomunitareve te mos i pagujne, dhe veremi i burokrateve te Brukselit te bejne ligje ngambrapa. Shto mbi samar edhe veremin e Kadarese, qe eshte te shkruaje libra t’mdhej per identitetin veremli te evropianeve.

hapi i parë drejt ëmbëlsimit të veremit është të kuptosh ku e ke veremin. punë të mbarë.

deleted / fshire

veremi im eshte se duhet me i dhene pergjigje komenteve pa kuptim, ose me nje kuptim aq te thelle filozofik, sa rrezik nuk e kupton as vete i zoti i komentit.