No comment


#27

Besoj qe mund te sillen plot argumente, pro dhe kunder, rreth asaj nese bota ka ndryshuar ose jo, dhe nese ate e ndryshojne individet ose kolektivat, nese individi si i tille ndryshon, nese natyra e njeriut si qenie ndryshon, etj etj.

Vetem se biseda eshte konkrete: nga njera ane ke nje vullnet te pushtetit simbolizuar ne figurat e Rames, Veliajt dhe Kumbaros per te bere nje ndryshim duke prishur nje objekt te kultures, dhe nga ana tjeter a mund te kesh nje vullnet te barabarte ne force qe ta kundershtoje kete. Hakshe- hakshe, pyetja eshte nese ia dilet “shtetit” sic shtetin e kane perkufizuar vete shqiptaret brenda kontekstit te kesaj shprehjeje.


#28

Ndoshta nuk ia dilet, aq më tepër që harbutët dhe zuzarët janë vetiu në avantazh, parë që kanë më pak skrupuj - nëse kanë - dhe janë në shumicë.

Po nuk më duket se është kjo çështja: çështja është, më duket mua, se ç’bëj unë me veten time e jo se ç’bëjnë të tjerët me tyren. Ndaj dhe lufta me mullinjtë e erës.

Ajo për të cilën të vjen keq është që edhe “tanët” nuk janë në gjendje të mirëmbajnë një faqe në internet si kjo ku po flasim e dorëzohen me të parën, ndërkohë që pala tjetër ka shtënë në dorë tërë mediet.

Ka një manipulim aq të paturpshëm të audiencës, saqë një nga shtysat që të bën të reagosh nuk është ndryshimi i botës a i vetes, por thjesht mbrojtja e integritetit tënd qytetar, mbase edhe njerëzor.


#29

Po, them qe ke te drejte. Dhe te faleminderit per shkrimin!


#30

Buddha%20Bamyan

TË VRASËSH GJYSHIN

Ruajtja a jo e teatrit nuk është çështje arkitektësh; ajo është çështje qytetare.
Madje diskutimi në këtë formë e zhvendos vëmendjen nga ajo që po ndodh realisht: vjedhja e pronës publike (truallit) për qëllime korruptive.

Truket që përdoren në këtë fushatë janë si të natyrës profesionale, të cilat publiku i paspecializuar nuk para i kupton dhe nuk ka as pse, si të natyrës mediatike, e jo së fundmi të asaj patetike.
Po i marr me radhë:

Truku profesional nis me »projektin« për teatrin e ri.

Derimë tani shihen në media vetëm vizualizime (renderime) të objektit e një skicë për vëllimet e objektit të ri, punë këto që mund t’i kryejë edhe një student arkitekture me një program vizualizimi 3D për një javë, të themi.

Por ky nuk është ky thelbi: truku këtu konsiston në gjymtimin që ka ndodhur pa nisur ende projekti. Trualli është ndarë qysh më parë dhe i vetmi kusht për të planifikuar »teatrin e ri« ka qenë ngjeshja sa më e mundur e tij në pjesën e përparme të truallit, për të gllabëruar sa më shumë të jetë e mundur nga ky.

Me të ndodhur kjo është e kotë të vazhdohet të flitet për objektin e ri dhe arkitekturën e këtij, aq më tepër kur bëhet fjalë për kartolina me ngjyra ku mungojnë (qëllimisht) hijet kërcënuese të kullave 20 a më shumë kate ngjitur me të.

Tha Ministrja Kumbaro e Kulturës për teatrin, mes të tjerash:
(…) në vlerësimin e Institutit të Ndërtimit, të bërë në fillim të këtij viti, theksohet se: Përtej ARKITEKTURËS, QË ËSHTË JASHTË TË GJITHA NORMAVE, përtej strukturës, që bën të pavlefshme çdo ndërhyrje (…)

Natyrisht që fjalia që kam shenjuar me shkronja të mëdha është një broçkull e padëgjuar dhe tregon më së pari injorancën e kujt është shprehur kësisoj për arkitekturën si të tillë.
Në njëfarë mënyre ajo ngërthen edhe problematikën e prishjes a jo të teatrit, një dilemë e shtruar dhe kjo së prapthi, pasi ajo duhej të ishte: ruajtjes a jo të tij.

Të thuash se arkitektura qenkësh jashtë normave është si të thuash se një roman qenkësh jashtë normave; kësaj i thonë jo vetëm të mos thuash asgjë, por të flasësh kodra pas bregut.
Ashtu si letërsia, bie fjala, është art i fjalës, arkitektura është art i ndërtimit ose: art i organizimit të hapësirës. Dhe jo vetëm kaq, natyrisht. Ndaj ajo nuk ka se si të ketë NORMA.

Mirëpo nëse i qasesh kaq jangllësh kësaj teme qysh pa nisur akoma argumentimin, gjithçka vjen më pas do të jetë pa lidhje.

Dhe ashtu është: Kumbaro ngatërron muret perimetrale prej pupuliti me arkitekturën, ngatërron strukturën me konstruksionin e me radhë, për të dalë natyrisht te kostot që qenkëshin shumëfish më të larta, nëse objekti do të ruhej.

Edhe ky një budallallëk me okë, pasi për të folur për kostot e një objekti të ri më së pari duhen bërë publike planet e këtij e kjo nuk bëhet me vizualizime nga perspektiva e zogjve.

Ka fort të ngjarë që shpenzimet për objektin e ri t’i kalojnë njëzetfish a më shumë kostot për ruajtjen e të vjetrit. Me gjasë në llogaritjet diabolike të kësaj natyre përfshihen edhe kostot e truallit, e kjo pastaj jepet si argument, si diçka e dhënë, si fakt.

Por natyrisht që çdo arkitekt e di se këto të dhëna janë të manipulueshme lehtë; mjafton të shihen për këtë tejkalimet e vazhdueshme të buxhetit fillestar nga “yjet” e arkitekturës botërore për ta kuptuar këtë.
Filarmonia e re në Hamburg, sa për të marrë një shembull, kushtoi 11,24 herë më shumë se 77 milionë eurot, që ishte shuma e planifikuar.

Sidoqoftë, Kumbaro ngatërron objektin me subjektin e këtij dhe ky i fundit nuk gjendet as në mure, as në bazamente e as në shifra.

Për ta thjeshtuar disi bisedën për miqtë që nuk janë të fushës, po marr një shembull vulgar: kemi një sëpatë të vjetër që ka qenë e prindërve në shtëpi e tehu i saj nuk pret më mirë, apo bishti i është krisur.
Nëse i ndërrojmë bishtin sëpatës me një të ri, ia mprehim tehun, e përdorim kështu për disa breza, pastaj në një kohë tjetër, i blejmë një teh të ri, ngrihet pyetja: a është kjo po ajo sëpatë e vjetër?

Ndërsa truku mediatik ndodh kur profesionistët e një fushe tjetër, të aktrimit, fjala vjen, binden nga argumentat që sillen nga një tjetër profesion, të cilin nuk kanë se si e pse ta kuptojnë, ndërkohë që specialistët e ndërtimit të qeverisë nisin e flasin për të tjera fusha, si arkitektura apo kultura, fjala vjen.

Nuk mund të mungojë këtu patetika e rëndomtë, nganjëherë morbide, e tabloidëve tanë dhe vetëm e tyre, parë që medie serioze mungojnë ose numërohen me gishta, e llojit:
Kadri Roshi ëndërronte për një teatër të ri… Aktori i madh Robert Ndrenika tha: ju bëj të ditur se nuk jam Jezu Krishti, bile as Barabai … apo: Luftar Paja për teatrin, etj.

Për fat të keq kësaj patetike nuk i shpëtojnë as kundërshtarët e prishjes së teatrit: Lulzim Basha kërcënon arkitektin si persona non grata në mëmëdheun nga i cili po largohen përditë me mijëra, një arkitekt garanton me jetën e tij, një aktor bën thirrje për luftë se e ka patur të jatin oficer e të tilla emocione të panevojshme për audiencën.

E megjithatë: Argumentimi i atyre që duan të shembin teatrin - nënkupto: duan të zhvasin truallin e tij për arsye përfitimi - mund të krahasohej fare mirë me:

Vrasjen e gjyshit për të lindur një fëmijë.

Një teatër i ri mund të ndërtohej kudo: mirëpo ç’lidhje ka kjo me ruajtjen e të vjetrit?
Pse duhen vënë përkundër ngritja e një objekti të ri dhe shembja e një tjetri të vjetër?
Pse duhet vrarë gjyshi pra, për të lindur një nip?

Këtë vetëm Rilindja e di. Dhe mafia e ndërtimeve.


#31

kshu lihnin dhe per kendin e lojerave e doli qe ne te vertete lehesit ishin ndyresira me qellime te tjera, qe shkonin trembnin kalamajt ate te liqeni. Po ashtu lehen edhe per pazarin e ri qe ishte llum, e tani tironsit me ne fund kane nje gje prej qyteti. Dhe per sheshin ca nuk bene, e shkaterruan projektin dhe vune nje lines, se me teper se aq nuk benin, dhe tani tirana ka shesh si cdo qytet i madh europian.

per teatrin vazhdon avazi. e verteta eshte qe po nuk u sistemua tirana sa te jene keta te PS ne pushtet, as nuk sistemohet me. Basha ne kater vjet nuk sistemoi as edhe nje gje, shkaterroi deri kopshtin zoologjik (te cilin Veliaj e rregulloi brenda tre muajsh pasi erdhi ne bashki). Basha vetem legalizoi shtesa pallatesh dhe vodhi edhe ndertesen e shqupit. Shqupi ka nje park gjigant brenda dhe mbahet i rrethuar qe ta shijojne derrat e PD. PS ia hoqi hekurat cdo ndertese shteterore qe lulishtet rrotull ndertesave t’u shkojne qytetare.

Keshtu qe normalisht qe tani i mbetet vetem te versule lehesit te bejne gam gam alrt e poshte kunder te tjereve. Kur s’ke cfare alternative te ofrosh, e vetmja alternative eshte te hedhesh balte mbi ate qe punon.

artistet e vertete jane pro teatrit mqrf
ata qe kane 27 vjet qe marrin rrogen nga paret e popullit e s’bejne gje, ata lehin e lehin

Robert Ndrenika
Luftar Paja
Alfred Trebicka
Spiro Duni
Leka Bungo
Albert Minga
Arben Derhemi
Sotiraq Bratko
Kliti Roshi
Zamira Kita
Artan Imami
Genti Kame
Genti Deçka
Arjola Basha
Gent Hazizi
Gerti Ferraj
Hervin Cculi
Suela Konjari
Laxarela Deti
Mateus Frroku
Paola Kodra
Blerta Belliu
Shkelqim Jaupi
Guri Kocco
Klaudia Hila
Nelson Mulla
Erion Isai
Violeta Trebicka
Gazmend Paja
Roland Saro
Jorke Broka
Erblin Bajko
Olsi Bylyku
Edmond Lako
Ilir Muhametaj
Ledio Lako
Irgen Çela
Klesta Shero
Roerd Toçe
Ami Hansellia
Andon Koço
Jonida Beqo
Laid Ymeri
Danier Shkurti
Edvin Mustafa
Valdano Bajrami
Besart Cani
Armela Demaj
Engjell Hoxha
Ajliçe Petrela
Madi Selimi
Fatjon Sulstarova
Ermonela Alikaj
Serkida Rrapollari


#32

Lista e arkitektëve dhe inxhinierëve që kanë nënshkruar ose jane shprehur publikisht kundër shembjes së TK:

 1. Artan Raça
 2. Maks Velo
 3. Arben Biçoku
 4. Astrit Seranaj
 5. Besnik Aliaj
 6. Kreshnik Merxhani
 7. Vladimir Bregu
 8. Hafize Sahiti
 9. Arget Toçila
 10. Mirela Alliu
 11. Elira Shehaj
 12. Jetnor Pajollari
 13. Lisiena Zhulla
 14. Artur Roshi
 15. Orhan Sakiqi
 16. Viktoria Nikolla
 17. Mario Malaj
 18. Altin Seranaj
 19. Bernard Banushi
 20. Admirim Banaj
 21. Enida Malaj
 22. Altin Sula
 23. Karola Jasini
 24. Flora Krasniqi
 25. Ivana Dhiamandi
 26. Elisabeta Susaj
 27. Enkeleda Kucaj
 28. Aguljem Marku
 29. Silvana Sukaj
 30. Ledian Bregasi
 31. Saimir Kristo
 32. Manjola Hoxha
 33. Rovena Plasa
 34. Tiamis Saqe
 35. Franc Linza
 36. Besart Gjana
 37. Ada Lushi
 38. Erialda Zekthi
 39. Imelda Sahuli
 40. Lorena Gjana
 41. Greta Kukeli
 42. Rovena Plaku
 43. Edlira Xhafaj
 44. Gerti Delli
 45. Zenel Bajrami
 46. Fiona Imami
 47. Silvi Jano
 48. Ledio Allkja
 49. Xhesika Hoxha
 50. Kristi Bashmili
 51. Aida Ciro
 52. Oreola Caliqi
 53. Ilda Rusi
 54. Besjana Qaja
 55. Lela Zerali
 56. Valbona Proj
 57. Xhive Bejko
 58. Arneta Çuni
 59. Luljeta Shera
 60. Mimoza Kola
 61. Anita Qirko
 62. Ina Ferhati
 63. Anisa Sfrati
 64. Silvana Metaj
 65. Edmond Agalliu
 66. Alketa Sulaj
 67. Uljan Hasko
 68. Maksim Selmani
 69. Daniela Kalaja
 70. Alkeda Baxhaku
 71. Sotir Dhamo
 72. Dritan Shutina
 73. Rudina Toto
 74. Mirva Gega
 75. Merita Guri
 76. Edi Duro
 77. Alma Gjoni
 78. Zamira Kolja
 79. Godiva Rembeci
 80. Aurel Plasa
 81. Petri Ilo
 82. Aleks Çela
 83. Edmond Hali

#33

lol, Maks Velon me solle more? hahaha I vetmi i njohur ne ate liste, nje karagjoz.

http://www.gazetadita.al/arkitektet-dhe-inxhinieret-njezeri-godina-e-teatrit-duhet-rindertuar/


#34

ore djema, ne mos gaboj, aty poshte teatrit e rrotull, seç ka ca tynele, bunkieri, e me the te thashe.
a nuk rrezikohen keto, nga themelet dhe pesha e kulles qe do ndertohet.


#35

vazhdo me the e te thashe: jane edhe ca thesare, these me florinj dhe kasa me gure te çmuar, te fshehur nga rregjimi komunist (aty afer ka qene Ministria e Brendeshme), pradaj osht tu u bo e gjithe kjo gurgule.


#36

shenomeni edhe mua


#37

Njoh njeren une, kusherire e njerit prej ketyre kungujve te medhenj te PDhit. Ta shohesh si ben per teatrin, a thu ka lind aty, kur ne fakt nuk ka lidhje fare, pervecse si “qytetare” (ka pare a s’ka pare dy shfaqje aty, pune tjeter). Po ta kishte ndermarre PDhi kete nismen per prishjen e teatrit, sigurisht ajo do ishte e para ta mburrte nje gje te tille. Keshtu duket edhe ky pruresi qe java shtate te ai tete ngeli duke sjelle shkrime per kete muhabet. Perfshirja e PDhit dhe e ketyre mizave te tij i ka prishur pune debatit, u ka prishur pune atyre qe jane me te interesuarit dhe atyre qe jane kritike te vertete pa ngjyra politike, pavaresisht ne kane te drejte apo jo.


#38

Teatri ka vlera sentimentale si ndertese se shume aktore kane kaluar vitet me Te mira aty .le Te rindertohet e te kthehet ne muse e te ndertojne nje Te ri diku tjeter .


#39

Mua me vjen per te qeshur me llumin kapitalist shqiptar, per 28 vjet antikomunistet prodhuan vetem llum ! Edhe kjo historia apo histeria e Teatrit kete tregon ! Nje mediokritet ne mendim e shprehje qe te hap barkun ! Behet fjale per nje ndertese qe ta shpif ne te gjitha kuptimet,si jashte ashtu edhe brenda! E vetmja gje qe i jepte vlere asaj ndertese ishte historia e saj…nje histori e perqeshur,e fyer, e banalizuar, e fshire, e falsifikuar me te gjitha menyrat per 28 vjet …por qe nuk ariten dot qe ta shkulin nga mendjet e njerzve ! E pikerisht raca e ketyre qe per 28 vjet benin gare kush e kush ta shkateronte me shume ate histori sot na betohen per te? Pas 28 vjetesh mbulimi me llum u deshen 4 pallate afer saj …shpifarak vend!! Duke filluar nga ata qe ai teater i beri njerez, ne nje kohe kur shumica e tyre vleren e vetme qe kishin ishte qe dinin shkrim e kendim ! E qe perseri ai Teater ne ate kohe i mbajti me buke edhe kur ajo kohe iku ,e kur u sulen te gjithe si hijena te peshtynin mbi te ata qe deri dje betoheshin mbi skenen e tij ! E pra u deshe 4 pallate te recitonin perseri edhe keta…ashtu si llumi i fatkeqesise kombetare ne opozite sot qe me historine e vlerat e atij teatri nuk i lidh gje pervec xhelozise per ato 4 pallate ! Sa per keto pallatet…ta pret mendja qe do behen,se eshte kapitalizem o shok kokbosh e shteti nuk ka kokren e lekut as per nje kinema e jo me do bej teater kombetar! Se te gjitha keto projekte e sheshe e lungomare apo te tjera qe realisht po i ndryshojne surratin atij vendi po behen me leket e BE apo te tjere donator e qe ne Shqiperine kapitaliste 10-20 persona/kompani jane ata qe kane parate …te tjeret i genjen mendja apo hane bar ! E ku ta gjesh te hedhin ndonje lek keta doreshtrenguarit qe mezi paguajne puntoret…nuk thua shyqyr…jo po do degjojme idiotet e radhes! Ky eshte kapitalizmi shok !!


#40

Nuk paske bo palester sot! :slightly_smiling_face:


#41

aktoret kane 28 vjet qe as futen te teatri po rrine kafeve verdalle. Ne 28 itet e fundit mirush kabashi ka bere vetme nje shfaqje te vetme, vetem 1 me numer, asnje tjeter. rrogen e merr muaj per muaj. dhe tani bertet per teatrin sepse ashtu i thote sala. Robert ndrenika ka marrje pjese ne shfaqje cdo dy muaj dhe do qe teatri te zhvillohet.
shko kerrusu te punet prej refugjateje me pasaporte fallco e qe e nis famlja me gomone me 400 dollare ne xhep dhe leri keto pune se s’jane per ty.


#42

Robert Ndrenika i përgjigjet kreut të PD-së, Basha

“I dashur Zoti Lulzim Basha ! Te falenderoj shume qe me hape syte dhe me rrite vigjilencen ne lidhje me bisedimet qe kam bere me Kryetarin e Bashkise per ndertimin e Teatrit te Ri Kombetar. Sic te kam bere me dije kam shkelur mbi vehten time dhe kam rene dakord qe Teatri te ndertohet me PPP (ndonse dhe sot jam i bindur se Teatrin e ka per detyre ta ndertoje SHTETI SHQIPTAR) E kam bere kete dakordesi me kushtin qe te mos jepet asnnje centimeter katror per ndertim KULLASH dhe per kete kam marre BESEN e SHQIPTARIT. Ne rast se shkelet kjo BESE(qe nuk eshte e mundur) shpreh gatishmerine per te marre pjese ne aksionin e vendosjes te minave per te rrezuar KULLAT. Per ta vertetuar qe neser jam i gatshem te minojme kullen qe ka ngritur PPP ja te stadiumi Qemal Stafa. Sa per Piramiden ka me teper se 10 vjet qe shoku Fatos Nano (ish Kryeminister) na e ka rekomanduar per Teater por ajo nuk i ploteson kushtet. Personalisht (pak a shume) i kam kryer detyrat por me vjen keq per te rinjte qe bien viktima te sherreve politike dhe qe ka shume gjasa ta ngrysin jeten artistike (ndoshta per 70 vjet te tjera) tek i ashtuquajturi “teater Turbina” Me respekt Robert Ndrenika”, shkruan aktori i njohur në postimin e tij në Facebook.


#43

Më kanë thënë se në katin e nëndhshëm të bashkisë ka një zyrë me “troll”-a që paguhen për të lënë komente në internet. Ti më ngjan një nga këta. Të paedukuar, të pakulturuar, agresivë, mbase edhe “shpellarë”, parë që në ato zona nuk para hyn drita.

Zagarët e Veliajt nuk kanë argumenta të tjerë përveçse atyre me pirje gjaku mes vëllamësh e trapllëqe të tipit: “MË DHA BESËN E SHQIPTARIT”.

Dhe jo, nuk jam unë i PD-Hit, siç shkruan një langua tjetër ca më lart: thjesht i di më mirë se ju këto gjëra.

Pse nuk lexon atë linkun që sjell unë aty në anglisht? E eja të flasim pastaj me logjikë e me ndershmëri qytetare, nëse je në gjendje, gjë që as nuk e pres e as nuk e besoj.

Bashibozuk!


#44

po pra po, vazhdoni nderkohe daklaratat me dinamit ju te paguarit e sales e bashes. vazhdoni te premtoni se do te hidhni ndertesa ne ere, se do te bllokoni ambulanca, e premtime te tjera terrori sic benit te kendi i lojerave ne sy te nenave me femije, e sic bllokonit shtatzenat duke bllokuar rruget te shqiponja. Goditni police per ndertime kalamajsh e per vepra publike ne favor te popullit dhe heshtni per pallatet qe ka bere PD ne cdo cep. jeni fara me e ndyre e cdo shoqerie. kanceroze per cdo komunitet qytetar


#45

Po mirë o zagar, ku e shikon ti në atë që kam shkruar që unë po rreshtohem në anën e Bashës?

Ku e lexon që unë po marr krahun e djathtë?

Apo kaq është: o me Ramën, o me Bashën? Kaq thith ti?

Hajvan!

Shko ore vër ndonjë skedinë për futboll, lëre komentimin, nëse të lënë. Aty ndodhin këto gjëra: fitore, humbje, barazim.


#46

Hopa, na doli edhe nje i barastundur tjeter. Po qe leh per hesap te PDhit ama ben mu qe atje tej. PDhi e ka nisur shkaterrimin e Shqiperise nga gati 30 vjet, dhe jane prishur gjera shume me te rendesishme se nje ndertese e vjeter 70-vjecare, po sorollopi yt nuk e ka ngritur zerin, kurse tani qe Partia leshoi kushtrimin, nisen gam gamet. Le po hiqet si mistik, sikur di me shume se ne te tjeret, a thu PDhi mbledh sejmenet e vet dhe u ben kurse trajnimi per teatrin.