Obama denoncon Rusinë. Rusët: Do reagojmë

Ne menyre te parprecedente, Presidenti amerikan Barak Obama ka akuzuar Rusine ne menyre te hapur, per aktivitet dashakeq te formes kibernetike, i cili ka ndikuar ne rezultatin e zgjedhjeve ne ShBA. Mbi 35 diplomate ruse do te largohen brenda 72 oresh nga ShBA dhe sanksione te tjera do te bien mbi Rusine. FSB dhe institucione ushtarake ruse akuzohen nga amerikanet si aktoret qe i mbeshteten hakerat. Presidenti i zgjedhur Trump, e ka quajtur te ekzagjeruar kete ngjarje, por Senatori John McCain e ka quajtur Presidentin rus Vladimir Putin, “nje bandit dhe nje vrases”.

1 Like

Hicgje “The Americans” para kesaj sages se fundit USA-Rusi.

Bamua nese ka prova te ribeje zgjedhjet. I plasi bytha rusit per keto masa. Duken si sjellje kalamajsh.

HaKara ka dhe usa, tia leshoje ne shpine putinkes

aj, aj, aj, m’zhgnjeve o bama

Kjo temë u sinjalizua nga komuniteti dhe është fshehur përkohësisht.

e mori lento lento ket vit Obama, beri ca qoka here and there dhe pastaj gallate gjithe vitin, tani ne fund qe e mori lumi muhabetin u kujtua.
po me mire vone se kurre.
sa lexuam artikullin ne gazeten e mengjesit.

Go Obama go act like an angry black man for once😄

1 Like

po ky korrenti c’u bo qi s’ vje kurr kur ke nevoje

Po shqiperia si alate nr 1 e uses, ka marre ndonje mase kunder hakarave rus apo jo?

Imagjinojeni vete situaten në gjirin e adminsitrates amerikane (nga Punet e Jashme tek Ushtria)

‘I always knew he was very smart!’ - Trump wrote of the Russian leader in a tweet sent shortly before noon
:joy:

Read more: http://www.dailymail.co.uk/news/article-4077086/Trump-praises-smart-Putin-not-expelling-U-S-diplomats-wake-Obama-s-sanctions-hacking-election.html#ixzz4UMvSKOF2

Me lot :joy:

Po mire cfare kane bere hakerat ruse konkretisht? Dhe nese ka pasur deformime te kundraligjeshme te rezultatit te zgjedhjeve, besoj se ka organe speciale ne ShBA qe raportojne dhe analizojne e vendosin per kete punen e zgjedhjeve. Mirpo mesa di une, nuk ka patur asnje veprim konkret qe te veje ne dyshim rezultatin e zgjedhjeve. Apo e kam gabim?

1 Like

Aleko, ti pret qe Shteti amerikan të jape detaje se si FSB punoi në menyre intensive për zgjedhjen e nje presidenti kunder të cilit ishte dhe janë 90% e intelgjences, artisteve, shkencetareve, gazetareve, politikaneve, mjekeve, ekonomisteve etj etj pra 90% e asaj qe përben forcen e atij vendi (qe të kuptosh nje vend, duhet të kuptosh forcat fondamentale prezente në të dhe ato nuk janë besimet, kulturat apo ideologjite, por klasat sociale në momentin në fjale). Dhe pikerisht ky person i padesheruar nga 90% e tyre do marrë pushtetin pas 3 javesh, kupton ti?
E ke kot qe pret. Nuk njoh ndonje vend ta kete bere kete. Ja thone emrin raison d’état

Hmmm

Shikoji pak statistikat:

Mbi 60% e te bardheve me diplome votuan per Trump.
47% e grave votuan per Trump.
40% e hispanikeve votuan per Trump.
15-20% e afrikano-amerikaneve votuan per Trump.
Trump ka kaluar te gjitha parashikimet dhe kjo nga mazhoranca e heshtur qe injorohet me qellim nga ata qe ti I permend si shtylla e intelektualeve.
Votuesi per Trump ka mesataren e te ardhurave 72000 dollars ne vit,keshtu qe nuk eshte votuar nga injorantet sic perpiqesh te aludosh ti.
Trump fitoi fair and square sic I thone ketej.

Sa per mosacarimin me Rusine nuk e ka keq se armiku kryesor i SHBA nuk eshte Rusia qe prodhon vetem nje mall,por Kina qe po vjedh patentat dhe manipulon monedhen.
Edhe Obama kur e nisi presidencen shkoi me tej,duke cuar Clintonin ne Rusi me butonin Reset,dhe fajasoi Bushin Jr per perkeqesimin e marredhenieve me Rusine.
Se fundi,votat u ri numuruan me dore dhe nuk ndryshoi asgje.

Know your enemy!

Po cfare brockullash shkruan o njeri?
Ata 90% qe permend ti,qe ne fakt jane me pak se 40%,ju vjen inat se Trumpi po ju rremben kauzen…
Tere ata kane qene filoruse te betuar dhe sot po hiqen si antiruse thjesht se Trump Po thote ate qe mendojne ata…
Trump po ben ate qe beri Reagan dhe JFK por uroj te mos e vrasin sic bene me te dytin dhe per pak e bene me te parin.
Fakti qe te majtet po i meshojne idese se Trump nuk do te arrije diten e inagurimit me duket me alarmante se ato budallalleqet me hekerat fuse me teknollogji te kohes se pordhes.

Keta 90% qe permend ti kane qeverisur per 20-30 vjetet e fundit.
Nuk kane fare pergjegjesi keta per gjendjen ne LM,Ukraine apo per terrorrizmin islamik qe sulmon sa here I do qefi?
Trump nuk ka qene fare politikan dhe nese ai fitoi eshte se njerezit ndeshkuan ate 90% qe permend ti qe jane klonimet e George Sorrosit.
Ai 90% ne vend te mbylle gojen se e menderosen,fillon e ben si viktime a thua se skane qene ne qeverisje…

U kujtu Bama me ngrit zerin ne aren nderkombetare. Yeah ok. Lol

3 Likes

hey yo kids ,get off my lawn lol.nese zgjidhet nje president tjater zezak duhet te sillet si zezak I zemerum ne marredheniet nderkombetare ; listen you crazy mother…ers , I’ve been nice, trying to negotiate a deal with your crazy asses but y’all are talking like you got no f…ing sense.what’s wrong with you?i didn’t fly the air force one to come all the way here for nothing.see this wallet mother…ers, there is a card with the nuclear codes in it.now you agree or all I got to do is say the word and y’all’s asses will be blown up and sent back to the stone age.so what is it going to be?:grinning:

Asnjehere ne historine moderne te Amerikes, presidenti ne ikje nuk ka mare vendime te rendesishme ne politiken e jashteme. Ky rregull i pa shkruar eshte qe ti lere fushe veprimi te lire presidentit te ri te zbatoj planin e tij ne politiken e jashteme. Ky “mirekuptim” eshte se ndryshimet e politikave te jashteme jane shume te vogla ndermejt presidenteve
Obama eshte Presidenti i pare qe me masat kunder Rusise dhe qendrimin ndaj Izraelit ne OKB, ka vepruar ne ceshtje kaq te rendesishme per politiken e jashteme kur nuk i kane mbetur as 3 jave per te qene ne krye te Shtepise se Bardhe. Kjo tregon se politika e ardheshme e jashteme amerikane do te kete ndryshime rrenjesore nga ajo e Obames
Cuditerisht eshte Presidenti Rus ( dhe ai i Izraelit) qe nuk reagoj ndaj veprimeve te Obames, si per te ndihmuar presidentin e ardheshem Trump, ata bene ate qe ne historine moderne e kane bere presidentet amerikane.