Obama denoncon Rusinë. Rusët: Do reagojmë


#41

ore mangall, po si nuk e di une e ti per ke votuan njerezit? vota u numerua dhe u be publike. Askush nuk di per ke ishte zgjidhja e shumices, thote miku. Ti po thua qe njerezit ja dhane voten Clintonit sepse e dinin qe vota elektorale i shkonte Trumpit. E kupton sa e trashe eshte kjo qe po thua?


#42

Jo more zoteri.
Une thashe qe nese Clinton dhe Trump do te luftonin per voten popullore fushata do te ishte krejt tjeter.
Do te perqendrohej ne NY,Californi,Texas apo qendra te tjera me popullsi te madhe.
Kesisoj do te kishte dinamike tjeter,premtime te tjera dhe numuri I votave do te ishte tjeter.
Sic e shpegova edhe me pare me sistemin e sotem republikanet e Californise apo te NY nuk kane motivim te shkojne e te votojne pasi shtetet e tyre jane bastione te demokrateve dhe me sistemin fituesi I merr te gjithe elektoret,vota e ketyre republikaneve nuk ka vlere.
E njejta gje mund te thuhet per demokratet e Teksasit apo te Okllahomes.
Keshtu qe se si do te dilte nje gare me synim te fitimit te votes popullore askush nuk e di.
Besoj se ju sqarova.


#43

Nuk jam kondra por as demokratet e Mississippi apo Alabama nuk e marren mundimin te shkojne ne votime.


#44

Ke te drejte,ate po mundohem ti shpegoj zoterise ne fjale,por sic duket nuk po me kupton.
Lexoje te gjithe komentin tim dhe do ta shikosh qe atje kam permendur te dy palet edhe republikanet edhe demokratet.


#45

Oh ok .sistemi electoral eshte gje e mire pavaresisht se ndihmoi kanidatin e gabuar .me kete sistem shtetet e vogla rurale te cilat jane me popullsi te paket por qe prodhojne gjithe ushqimin qe hame te kene peshen e tyre ne qeverisjen e vendit.


#46

ishte, i dashtun, ishte por ardh koha me msue prap rusisht


#47

Me i zgjuari.


#48

#49

Eeejjj, ju vazhdoni te rrahni uje ne Havanë.
Kjo eshte nje dite e re per boten. Kohet e erreta qe prune mesjeten ne bash te modernikës do marrin fund.


#50

Ishte njeri qe theshte fiton clinton kolegjin 60%-40%.

good to know qe qenka akoma verdalle


#51

Edhe 20 dite erresire… sa te montojme gjeneratorin e ri qe te vijne dritat!


#52

January 20th 2017 , a date which will live in infamy lol.


#53

Do edhe tre vjet ti kthehet shikimi ktyne :smile:


#54

ne pergjithesi analize jo e keqe

Kështu, shumica e popullsisë para zgjedhjeve ishte me disponim kundër establishmentit dhe Trumpi e shfrytëzoi këtë me shumë shkathtësi, duke premtuar një politikë të re të jashtme dhe marrëdhënie më të mira me Rusinë. Ai premtoi edhe shumëçka tjetër që ishte «non sens», por populli e dëgjoi atë që donte, ndërprerjen e kontinuitetit. Politika e jashtme e dështuar dhe e rrezikshme amerikane pësoi kritika të ashpra në zgjedhje nga qytetarët e vet, pa marrë parasysh nëse Trumpi e artikuloi këtë qartë. Situata e krijoi Trumpin


#55

Merkel - shenjestra e re
e Putinit: A do perfundoje si Hillary

(ps. permbajtja eshte ndryshe nga c’sugjeron titulli idiot)


#56

Samuel P.Huntigton e beri te qarte qe 17 vjet me pare …rendi i ri boteror do ndahet ne baze te qyteterimeve…( ne ate kohe e kritikuan shume duke ju kundervene ne emer te globalizmit )…Ja ku jemi sot … Donald Tramp e tha qarte “” lufta e ftofte “” ka perfunduar …nuk jemi me ne lufte me Ruset …po superfeqite ndajne zonat e influences me principet e qyteteterimit…USA , RUSIA dhe BE… do vihen ne mbrojtje te qytetrimit te tyre te perbashket me origjine kristiane…( Hysein Obama po n´a can k… edhe 2 jave )


#57

akoma po u numerokerkeshkan votat…vazhdon fiton ky prap. nje vote- nje fitore cdo dite

“vote of confidence”


#59

Faleminderit korenti!


#60

E din se ca len, por jo se ca vjen. E keqja ska fund. E vetmja gje pozitive e donal trapit eshte se mundet vetem te fitoje pike…


#61

Deri tani Donaldi eshte ne rruge te mbare…Fordi e ndryshoi investimin sa hap e mbyll syte … Obama-car shkoi per riciklim …bursa dhe dollari jane ne rritje si kurre me pare…Merry Christmas gjithandej …Starbucks e para filloi reklamat… vala shkoi deri ne Shqiperi …Ramazanit ne qeveri dhe mediave i mori muti shalet …organizuan Krishtlindje qe nuk ishin festuar kurre me pare per 26 vjet ne Shqiperi duke i lepi bythen turqve e Erdoganit…Ka akoma shume per te bere ISIS , Siria , Iraku …, muri me Meksiken , USA nuk do i blejne me naften bruto Arabise Saudite , 2%-shi i Natos… bashkpunimi me Rusine a do jete nje realitet … ndryshon gjithe gjeo-strategjia e botes …te gjitha keto duhen pare ne te ardhmen …God Bless Donald Trump …!!!