Peza në Top Story: Sulm politik ndaj meje

Futja p… moj shoqe a mor shok,cfare je,as punoj gazetar e as kam punuar ndonjehere,po me ka lidhur puna dhe ndonje shok qe kam pasur.Dhe nuk me plas te mbroj njeri,ka nja pesembedhjete vjet qe i kam bere naften atij vendi.Problemi me kokrra si ti e si koqja tjeter i barastundur ketu eshte se tundeni me shume nga njera ane dhe ju del ky kallaji i “objektivitetit” dhe i “asnjanesise”,beni ate lojen e ndyre te gjoja “Te gjithe njesoj jane”.Nuk jane te gjithe njelloj aty,po problemi eshte qe ata qe kane vjedhur me shume e kane vrare per te mbuluar vjedhjen,i ke sot akoma duke pellitur,ndersa ti ndjen neveri si buzeholle qe je per ceshtje retorike.

sa te trashe shqiptaret

te investosh $100.000 ne rilindje + hashhash, minimumi e dhjetefishon investimin

se ju smerrni vesh nga buzinezi, sua ka fajin njeri, biles te investish ne L$I ka interesa edhe me te larta

shume e thjeshte edhe pa qene bankier ose bankar. Nese investon nje depozite, ta zeme 100 njesi, ne bono thesari me afat maturimi 10 vjecar dhe interes 10% ne vit, ne krye te 10 viteve investimi fillestar te dyfishohet, pra behet 200 njesi. Meqe interesat kane qene me te ulta se 10-te ndoshta diku tek 5-6 % dhe periudha e maturimit me e vogel se 10 vjet, katnari i Peqinit e ka shtuar vetem me 1/3.

Mesa kuptova nga biseda, Peza te ardhurat, pra fitimet i ka te evidentuara me transfertat bankare dhe sic thote ai, i ka nga rroga baze, konsulenca, bonuse nga reklamat, honorare per shkrime apo kronika etj. **Persa i perket pagimit te taksave mbi te ardhurat, kjo nuk eshte pergjegjesi e tija, por e subjektit qe kryen pagesen. ** Keshtu psh nese nje studio televizive i jep nje honorar Pezes prej 100 mije leke do te duhej qe kjo studio ti mbante 10 % (kjo deri ne fund te vitit 2014 sepse me vone u be 15 %) te ashtuquajturin tratim ne burim dhe ta dergonte per llogari te drejtorise se taksave. Nese kjo gje nuk eshte bere nuk eshte pergjegjesi e Pezes.

per sa kohe personi deklaron te ardhurat, si dhe, klasifikon sic duhet secilen te ardhur, subjekti pagues s’ka te beje ne ket mes…
(kot, per retorike kjo)

ahahaha… kallaji i objektivitetit s’mban hic, as sa per te shpetuar ftyren, kur i prek ne pike me perqendrim te larte sensoresh nervore

miss steak, a nuk me thua si mund t’i mbaje kallaji i objektivitetit nje krimineli si une? apo ke harru gjithfare letyrash shume here me te ndyra se cdo fjale e ndyre qe mund te shkruaj une qe ke shkrujt ktu per njerez qe as i njeh? hajt, perserit naj gje me barazwhatever brenda tani. Ja kalon cdo papagalli qe na ben te qeshim

1 Like

E ke gabim, pasi legjislacioni shqipetar e ka te percaktuar shume sakte menyren e pagimit te taksave si ndaj rroges ashtu edhe ndaj shperblimeve te tjera dhe se cili eshte subjekti qe me ligj detyrohet ti paguaj. DHE NE RASTIN E PEZES, POR EDHE NE SHUMICEN E RASTEVE TE TJERA, SUBJEKTI PERGJEGJES ESHTE AI QE KRYEN PAGESEN. Ja po te marr dhe nje shembull tjeter: kam 100 leke ne nje depozite njevjecare ne nje banke me interes vjetor 5 %. Ne fund te vitit banka me llogarit interesin ne shumen e 5 lekeve dhe pastaj transferon ne llogarine time 4.25 leke dhe 0.75 leke (ose 15% te interesit) ja dergon/transferon drejtorise se taksave. Pra sic e shikon nuk jam une qe kryej veprimin e pageses se detyrimin, por banka, subjekti qe me pagoi interesin.

Ku qendron problemi ktu se spo e marrim vesh?

  1. Qe Peza sdi te lidhe dy llafe…kjo sdo as men e as kalem. e te menosh qe ka pas ene specializime, nuk eshte per ket pune shume e thjeshte.
  2. Qe ka 1 milion ne banke mua nuk me cudit sepse kta si puna e ktyre gazetareve si ky apo si kta qe e kritikojne i kan dysheqet me lek ne shtepi se si fusion ne banke. Ndoshta prandaj tallen me Pezen se ceshte ky idiot qe fut paret ne banke.
  3. Sulmi eshte politik dhe vertetohet nga partishmeria e shokeve e shoqeve komentuese ne ket Blog.

haha. miss steak :grinning:

kuptoj, flm.
patjeter, subjektet paguese e kane detyrim pervecse nevoje, te raportojne shpenzimet e pagesave qe bejne (sepse perfitojne keshtu mbi taksat e veta te cilat ulen)
Drejtoria e taksave, per cdo levizje monetare X, duhet te marre raportim, ne fund te vitit kur bejme taksat, nga te dy palet: si nga marresi edhe nga dhenesi, per shumen X te tranferuar.
ketu bazohem per nderhyrjen qe bera me lart.
por pa qeder nderhyrja ime.

Marresi, pra une , nuk kam si ta di nese paguesi im, banka per rastin ne fjale, e ka paguar apo jo tek drejtoria e taksave detyrimin tim. Ate qe une di dhe e konfirmoje eshte se duhet te me jepte 5 leke por me dha 4.25 leke pasi me mbajti tatimin ne burim. Por a e dorezoje tej drejtoria e takasave kete shume une nuk e di dhe as qe dua ta di pasi nuk eshte kokecarja ime.

shoke ruani xhepat, se ka hudh rilindja grepat…

http://www.lapsi.al/lajme/2017/01/24/vodhi-150-milionë-lekë-kur-ishte-drejtor-banke-pezullohet-nga-puna-si-sekretar-i#.WIeFAX1cDGg

per te zgjidhur kete problem qe the tani, paguesi (banka ne rastin tone) raporton pagesen qe i ka bere klientit te saj, ne fund te vitit kalendarik, si drejtorise se taksave, ashtu edhe secilit klient ka perfituar interesin (ne rastin tone). Pra dy raporte, edhe nga paguesi.

Po ike more hajdut me cizme.
Une kam rrogen sa trefishi tend dhe nuk kam bere as 1/5 e parave qe deklaron ti.
Gjen idiotet ne Shqiperi qe te besojne se ne ndonje vend tjeter do te ishte ne burg.

ky eshte sulm or ti shoq…

ne vend te dijes merr thiken ne shkolle

arsimi i ketyne miliionerave me cizme…

https://www.fiks.al/tmerr-ne-durres-qellohet-thike-brenda-ne-shkolle-15-vjecari-video/

Koherat e Sali Bollekut. Hanin gazetaret me luge iliri e spaguanin asnje qindarke takse. Edhe Peza vete e dinte se me te ardhur ne pushtet bijte e eterve, bolleku do te shteronte, e ktheu natyrshem faqen.
Shkurt, historia Peza na tregon ate qe e dinim te gjithe, media, ky biznes ne te zeze, i ka sherbyer dhe eshte shperblyer nga politika.
Kjo histori tre dite do te zgjase, aq sa duhet per kunderpeshe per historine Berisha-Chez.
Po ajo ska rendezi, pune $3-400 Milionshe eshte.
Mu me bo cudi ne fakt, se prisja qe Peza te kish goxha me shume, ashu kish thene Berisha apo jo?

1 Like

Ti e paske rrogen e ulet. Me aq rroge pret te besh leke ne Amerike? Pastaj, e di ter peshku qe ty paret ti kane ngrene…

2 Likes

Ja ku doli qe fajin e ka Saliu, u vonu içik po u gjet me ne fund.:joy:

Per kohen po flisnim po ju nuk rrini dot pa i dhene Saliut ate qe eshte e Saliut. Po jepja te plote te pakten, fol dhe per Cez.