Politikë në shumës

Nga Ardian Vehbiu tek Peizazhe.com

Fatkeqesisht keshtu eshte, por kjo nuk eshte vetem faji i politikanve, por edhe faji i votuesit qe nuk iu kerkon llogari, si dhe faji i medias qe nuk i jep shume hapsire votuesit shqiptar.

Ne shqiperi ska politike por pordhitike

Pikerisht per stabilitet ekonomik dhe investime te huaja ka nevoje vendi ne kete faze. Sistem adresash, njerez qe paguajne taksa, digjitalizim te sherbimeve e tek tuk ndonje perpjekje per te mekembur bujqesine a luftuar korrupsionin ne gjykata. Diskutimeve te zjarrta publike mbi teorite sociale ende nuk iu ka ardhur koha ne Shqiperi perndryshe ato degjenerojne ne farse.

nuk jam teresisht dakord me te barazuarit e programeve te dy paleve, teorikish po per sa i perket shtresave mjeteve, por dallojne te vendosmeria per te bere reforma pra per te ndryshuar dicka. pd mbetet gjithnje me djathtas per sa i perket lenies se reformave dhe organizimit ekonomik e social rastesise se tregut. te rilindja ka disi me teper nderhyrje, jo ndonje gje te madhe dhe aq sa duhet por disi me ndryshe.
Pd gjithashtu eshte nje grupim, e ndertuar mbi te kaluaren konservatore, nje parti jo fluide e rrenjosur te tradita berishiste dhe post 90 si ideologji, teper me e ngurtesuar se Ps, dallime me teper te prejardhjes.

kjo vjen se partitë në shqipëri janë ÇETA! grupime me mëndësi kaçaku,plaçke ku vjedhja konsiderohet e drejtë e atij që fiton zgjedhjet. nqs ps-ja përpiqet të ruajë një lloj formati socialdemokrat të qëndrës,pd-ja nuk ka kurrfarë identiteti politik. pikërisht kjo mungesë e bën ti referohet vazhdimisht komunizmit,sepse nuk ka asnjë parim ose ide të djathtë. një parti e zhveshur nga identiteti kombëtar ,flirton me çdo gje antikombëtare që mund ta sjellë në pushtet. përpjekja që bëhet për ta paraqitur çetën e saliut si parti të djathtë, bëhet nga ata financojnë në mënyrë të nëndheshme shtypin me qëllim bllokimin e lindjes së të djathtës shqiptare me frymë kombëtare. kjo e djathtë që i mungon shqipërise,do të bënte të mundur vendosjen e ligjit,stabilizimin e ekonomise dhe ribashkimin kombëtar,sulmohet ashpër si terrorriste,islamike,e të tjera broçkulla që në çastet e para të daljes në skenën politike. pjesë e kesaj shpure është edhe vehbiu me shumë shokë

Drejtsi dhe pune,pune dhe drejtesi ;per Shqiperine!

  • Edvin Kristaqi

Nese ka dicka qe te dyja palet nuk e kuptojne eshte qe reforma ne drejtesi nuk sjell drejtesi ekonomike dhe shoqerore sa kohe qe nderhyrjet neoliberale ne privatizime, qe jane sistemike dhe nuk varen nga reforma ne drejtesi e favorizon kete padrejtesi sociale.
Nese Rama si nje lloj i majti ndryshe arrin te gjeje nje menyre per te zbehur kontrastet qe pjell neoliberalizmi, ka kryer punen e vete, por deri tani nuk ka gjasa ta kete kuptuar…
Heqja e kultures se rryshfetit apo korrupsiionit ne drejtesi apo sektore te tjere jo deturimisht do sjelle begatine, por ndoshta do thelloje ndarjen klasore dhe rrjedhimisht pakenaqsine nga masa, si dhe shkeputjen e elitave nga hallet reale te njerzve.

cdo popull ka ate mafie qe meriton… - lere se e kane thene te tjeret me pare kete shprehje.

Ne rastin e zhvillimeve ne shqiperi behet fjale per egzistence apo jo te neoliberalizmit, sepse akoma nuk e kemi dot as ate, jemi goxha mbrapa si faze zhvillimi.
Kur ta kemi arritur si stad, atehere ia diskutojme te mirat e te metat shoqerore te tij
Nje gje eshte e sigurt, eshte me i zbutur si marrdhenie ekonomiko-sociale se ky dreq mishmashi kapitalizmit qorr postkomunist qe kerkon te mbaje ne fuqi PD.

@Vlonjat, shoku dhe 100 te na behet EB!

Drejtsi dhe pune,pune dhe drejtesi ;per Shqiperine!

Doje te thoje amnisti per veten? Ah po, dhe pak arme e municione.

Ë mo! E morët vesh përse bërtasin: Vetingu, vetingu këta. Për të mbrojtur b**** e tyre!

Dielli i Tiranes ne sec ka nje ngrohtesi qe nuk e gjen kund. Sado qe isha ne shqp vetem para ca muajve, tani qe jam kthyer per ca dite :wink: me duket sikur Tirana ka ecur 10-15 vjet perpara. Sheshi skenderbej eshte ndryshim rrenjesor me cfare kemi pare. Modernia nderthyret me traditen. Unaza e vogel eshte shume funksionale dhe teper bashkohore. Me perjashtim te cadres qe duket sikur jemi kthyer 600 vjet prapa me rrethimin e krujes, cdo gje ne tirane (por jo vetem) duket sikur po ecen ne drejtimin e duhur.
Ps. Faleminderit per urimin, fotot me dolli qe ngritem ne emrin tend i more😂? Ta shkruajtem emrin te kapaku i menuse se nuk kishim leter .
Te premten nga dreka me ke aty. Do ndaloj te enjten ne brksl dhe pastaj hopa ne atdheun tone te dyte.

1 Like

te lutem mos harro ta permendesh pak ate ceshtjen e hotelit. Thuaj qe dje u takova me ate mikun tone te perbashket dhe nga ana jone cdo gje eshte e perfunduar. Presim vec driten jeshile nga Tirana.
p.s. cne ne Bruksel? sikur doje ta anulloje me the sepse ishe me i interesuar per takimin e Moskes. Apo prej ngjarjes ne Sh. Petersburg?

Te kerkova nje shpjegim per nje koment te ndyre qe ma adresove dhe qe s’ta kisha borxh,e nuk m’u pergjigje. Tani ik pirdhu,mos m’u perzij,kur ato qe them une s’jane te pershtatshme per ty. Vazhdo biseden me ato qe te hahet…muhabeti.

Eshte nje kompani e madhe nderkomb. per akullore (nuk po ta them emrin se eshte lene diskutimi per te enjten) qe do me hap nje fabrike ne shqip. ne zonen e durresit per te furnizuar gjithe ballkanin. Kerkojne ca garanci nga shteti, te shohim. Kjo klima e paqendrueshme politike i ka vene ne mendime.

1 Like

Koment i ndyre une?! E di mire? Ti i kujt dore je o pjeter qe s’te hahehet?