Prezantohet struktura dhe ministrat e qeverisë Rama


#184

Ty s’te qan zemra per vatanin Tironco?


#185

Perse duhet te shtyjme ne dicka qe ju prek juve ? Ja pra jua hapi ministrine e diaspores , jepini drejtim tani keni ku te qurraviteni , te jepni mend e te kerkoni llogari.


#186

Perse duhet te shtyjme ne dicka qe ju prek juve ?

Meqe ju pra jeni relevante e ne s’jemi. Po kur ju bie b… ne uje kerkoni ndihme nga jashte shqiperise.

Drejtori diaspore ka kohe qe ka patur, nuk eshte hera e pare. Tani u rrit, pa kuptim, ne nivel ministrie. Per mundesine qe te votojme ne cfare mendimi ke? Je kundra?

P.S. kujdes pak me ate “qurravitje” se sikur s’te kam folur me ate lloj gjuhe.


#187

Sic nuk jane te afte Shqiptaret ne memedhe ashtu edhe nuk jane aq te afte ne Emigracion. Ato qe kerkon ti lypin investime te medha te cilat Shqipetaret nuk i kane. Meshira eshte sublime sepse ndryshon jeten e njerezve dhe frymezon. Ne vendet e pasura ku jetojme shohim shume meshire dhe jo thjesht harbuteri.


#188

Pse kaq negativ dhe i pashprese Tironco? Pse s’ke besim tek shqiptaret? S’e ka keq shkaba ndonjehere.


#189

Po nuk derdh lot per Vatanin bazuar se do jete minister i Ekonomise Ridvani i Rakices apo Ahmetaj Gjinoja…Ministrat e Ekonomise celsat e kashtes kane sepse Banka Boterore e FMN tani per tani i mban te lidhur me zinxhire e mire ja u ben.


#190

Une s’kam kerkuar deri me sot , e as nuk pres ndihme nga askush e jo me nga jashte.

Nese je rezident ne Shqiperi e ke dy nenshtetesi e qeveria te mundeson po , por jo te vish 1 her ne 4 vite te shkundesh voten e ti hypesh avionit e te kthehesh nga erdhe.

Mesa di une qurravitje eshte dukuri sjelljeje, s’eshte ofendim po gjithesesi do matem teksa flas me ju ne te ardhmen gjemb !


#191

@TironciLebetit E po ka kaluar koha qe na duhej meshira, posteri i Otrantos po venitet nga kujtesa, tani duhen pune konkrete duke marre parasysh qe jetojme ne epoken e internetit e te teknologjise , nje cop instituti nuk kushton gje :wink:

Meshire vjen e ben Emina Cunmulaj , me 10 qese ushqime ne fshatrat e Shqiperise, qe vetem bashkeshorti e ka net worth 150 Milione $ , eshte edhe filantropist , por Eminja coi 10 qese me ushqime maksimumi ka harxhuar 3000 $ , perfshire akomodimin ne hotel e kroniken speciale qe na del si Angelina Jolie ne Cambogia.


#192

Ti? Ti qe deri pardje cdo koment e kishe per SHQUP e per Cunin e Sheqeres? lol ncnc pz


#193

S’eshte vetem muhabet fondesh, e kam me shume per programe qe te thithin investime nga jashte, te krijohet infrastruktura e nevojshme qe te vije Microsofti te hapi laborator ne Shqiperi jo ne Beograd, apo Johnson Controls te hape fabrike ne Shqiperi jo ne Maqedoni. Per kete te fundit e them me dijeni qe Maqedonia nje bythe vend eshte shume me agresive ne kete aspekt. Ka shume fabrika sidomos pjese nderrimi per makina qe jane hapur ne Maqedoni ne vend te Shqiperise.


#194

Shqupi e Quni i Sheqeres jane institucione Gjembi. NJe opozite e palacizuar dhe e kriminalizuar sjell jashtezakonisht shume dem Vatanit se Ahmetaj qe bothen e Edvinit do lepije. Se paske kuptuar tragjedine Shqiptare. Edvini nuk di nga lidhet gomari per ekonomi por politikat e tij jeten ne qyteza njerezve ja u ka permiresuar disi. Smund ti kerkosh me shume se aq ka por dem nuk shof qe po ben me ato politika veq shpresoj qe kto 4 vjeter ti kthehet fshatrave afer qyteteve qe te ule pak mizerjen. Pa permiresimet thelbesore, shpejt… vec nje pushtim si ai i Italise i sjell. Ta kum thon ene perpara


#195

Po ministrite cfare jane o Tironc?


#196

Pyete pak cfare u be me samitin e diaspores? Ndoshta ka ndonje lajm meqe eshte dhe i ri.


#197

Kthupi, mos bej Alienin vella. Kur bosat e mi mbyllnin fabrikat e deshtuar ne Shqiperi ne 90…Serbia shtonte impiantet e Fiatit. Fatkeqesia jon eshte qe ende krahasohemi me te tjeret dhe ketu fillon shkaterrimi yne per faktin qe ne sdo te jemi kurre si ata…Serbet, Maqedonet a Spanjollet. Rruga drejt shpetimit kerkon gjenialitet qe se kemi ende dhe per me teper xhelozohemi nga arritjet e te tjereve ne kohe dhe hapesire krejt ndryshe.


#198

Po e shef vete mo…vjen i Gjati e i shkrin tak fak se jan mbush me hajdute e militante para-elektoral prej 20 vjetesh. E shikon qe ja gjen Ministrive ilacin?


#199

Vetem ti me duket s’e paske pare qe 4 nga ministrat e “vjeter” jane ne te njejtin post te pashkrire. Ah po, ju dha me shume mundesi Benit te Hermesit te vjedhe me shume tendera meqe ju zmadhua oreksi - keshtu, ministria.


#200

Nuk ka mbetur gjenialiteti te shpiket ne Shqiperi, Shqiperia ka mjaft modele te suksesshme per te ndjekur. Krahasimi me te tjeret s’eshte i keq kur krahasohesh lart, domethene te jesh ambicioz e te duash te arrish dike qe eshte me mire. Kur krahasohesh me ata qe jane poshte e thua “he mo se jemi me mire se ata” ose “s’jemi fhe aq keq se paska dhe me keq” atehere po qe rri ne vend numero.


#201

Kemi nje Jete qe ndjekim Modele te sukseshme dhe nje Moot kemi bere. Na e kan fajin Modelet? Jo nuk e them por kto Modele thjesht nuk pershtaten me Ne sepse jemi ne realitet tjeter e te kaluar. Kam vetem nje menyre per te kapur te tjeret duke gjetur rruge te iluminuara sepse te tjeret nuk jane idiote qe te lene tu afrohesh akoma me pak me ish-modelin e tyre te suksesshem.
Nje gje eshte e sigurte qe nuk mund te rrime ne vend…e Shqiperia ka shume ndryshim ndonese shpesh jo-njerezor.


#202

Ne 8 vite te qeverise se kaluar asnje investim serioz nuk erdhi , te gjithe investitoret e huaj terhiqeshin sapo dilte ne skene skema e avokates se ish-kryeministrit, Argita qe kerkonte gjoben familjare per te aprovuar lejet e marreveshjet.

Ne mandatin e pare socialist erdhi gazsjellesi TAP investim gjigand per Shqiperine jug-lindore, tani cdo gje ka kohen e vete.

Po s’pate industri te rende mos prit zhvillim me speca e domate serash e ate palo turizem sezonal , se Kthupi do te na krahasoje me Gjermanine , si pelqen Rumania qe eshte gjithashtu pjese e EU. O gjerman o hic fare , tak fak.


#203

Ja fute kot nashti. Tenderat do ju hiqen me ne fund Ministrave sipas shembullit Kroat dhe do krijohen 3 agjenci tenderash ku ministrite do paraqesin nevojat e tyre. Levizje e mire se do kete me pak duar qe do vjedhin.
Nese Ahmetaj kapet duke vjedhur rraseni mrena. I gjati fshiu Meneren me KOqon qe e mbajti 8 vjet me Leke e jo te mbroje Ahmetajn. Por Shqiptaret duhet te denoncojne …arrestojne …e gjykojne…