Prit dhe pak se do luajmë bashkë!


#87

#88

image

kAFSHA ME E NEVERITSHME DHE IDIOTE E PESHKUT …


#89

Per Smartphone e Internet kane leke keta zorrot po buken po ia merr shteti nga goja.

Neneja te dale ne treg , ku i ka hap Lali ne cdo bllok banimesh si ne te gjithe boten, jo hap thesin ne mes te rruges.

Po standartet e tregtimit te ushqimeve e respekton nena ? Apo nga pas ketij postimit qahen mileti se po i helmojne fshataret me produkte OMGJ e me kancera…

Bota ka rregulla , s’jena me ne kohen e Zyber Hallullit me kompani, respekto rregullat dhe ke i fije shprese dhe po te ra shteti ne qafe…


#90

Te jesh anti-komuniste ne 2017 eshte botekuptim,aq di …varja ! Te jesh analfabet ne 2017 eshte fatkeqesi ! Femij qe mbledhin krom eshte foto ! Na sjell dikush nje foto apo qofte edhe nje rrefim per femij para viteve 90’ qe mblidhnin krom dhe e ngrinin ne shpine me kova plastike per ta shitur diku? Ca ti besh …i ka kapitalizmi keto, injoranca shitet per dobicllek e analfabetizmi per gallate :v: !


#91

37677096194_5386b11396_k-768x512


#92

Mos shitni fiq, se jua sekuestron policia e lalit


#93

parodi nga Portokalli?


#94

arb, di dhe une shume mire te te fyej personalisht keshtu qe me mire mos e hap ate kuti te Pandores.

Na sjell dikush nje foto apo qofte edhe nje rrefim per femij para viteve 90’ qe mblidhnin krom dhe e ngrinin ne shpine me kova plastike per ta shitur diku?

Me lere te te kujtoj se:

  • Para 90’ nuk kishte internet
  • Ne ate kohe propaganda ishte krejtesisht e kontrolluar nga te adhuruarit e tu. Nuk e di sa vjec je qe te kuptoj nese ke jetuar ne ate kohe apo e ke me te degjuar nga familjaret qe me shume gjasa do t’i kesh patur pjese te nomeklatures.
  • Nese ke jetuar ne ate kohe atehere ose ke memorjen e shkurter ose po genjen haptazi.
  • Ose ke jetuar ne Bllok e s’e ke idene si jetohej jashte asaj zone. Ke qene ndonjehere ne fshat? Shko shikoje dhe njehere psh filmin Beni ecen vete e te shohesh sesi punonin femijet ne vitet e bukura qe adhuron ti.

#95

Ehhh c’na gjeti …o shoqe, ju ose jeni analfabete ose hiqeni si e tille! Kam pershtypjen se jeni se ndryshe eshte shume i trashe mashtrimi me fjalet e shkruara ! Une nuk kam njohur asnje antikomunist qe ekonomikisht te kete jetuar me keq se une apo se shumica e popullsise ne ate kohe ,perjashto ata ne burg ! Cfare lidhje ka interneti me foto njeher? A thua se nuk beheshin foto para eres digitale! Po per nje refim apo deshmi ne menyre tjeter ka mundesi?Nuk ka patur femij qe mblidhnin krom e nuk kishte si te kishte sepse ishte ceshtje parimi e morali e nje sistemi politik e qeverises! E te kujtoj se ne ate kohe kishim te benim me nje shoqeri qe bente presion per te kunderten,nje shoqeri qe mezi priste qe ti riteshin djemte per tu dhene nje ndihme, ku 14 vjec konsideroheshe burre…20-22 kishe familjen tende e 38-40 ishe gjysh ! E nuk ka nevoje njeher qe te mashtroni me filma e me fshatin ne menyre te trashe, kur kishe ne qytet femij te komunitetit rom qe ndihmonin(me shume shoqeronin prinderit,jo babysitter ne ate kohe) ne mbledhjen e letrave e kartonave rrugve qe mund te sherbenin si shembull per ate kohe! Diferenca eshte se nuk kishe femij rom apo ne fshat qe linin shkollen apo paguheshin per ate qe benin…kaq veshtire per tu kuptuar? Se keshtu i bie qe as krevatin nuk duhet te rregullojne femijet…se pune edhe ajo…jemi ne kapitalizem!


#96

aty e kane tregun e bashkise por nuk duan konkurrence me fshataret e tjere ndaj dalin te trotuari para tregut qe te kapin me shume bleres. pse ta pesojne fshataret e ndershem e tregut prej ketyre qe duan te perfitojne? keta denoncohen po nga fshataret e tjere qe i kerkojne policise bashkiake qe sic respektojne ata ligjin duke ndenjur te tregu, ta respektoje dhe bashkia ligjin.


#97

Analfabetesia jote apo e imja te ben te kundershtosh veten ne te njejtin koment? Njehere thua nuk punonin femije, pastaj e dredhe jo po nuk paguheshin (??), nderkohe qe thua qe mezi prisnin t’u rriteshin per t’ju dhene nje ndihme (ekonomike).

Kishte nje arsye pse arsimi 4 vjecar, pastaj 7 vjecar, pastaj 8 vjecar u be i detyrueshem sepse i hiqnin femijet nga shkolla per t’i futur ne pune.


#98


#99

Vesi me i keq i njeriut eshte fodulleku e kembengulja prej injoranti,thjesht per inat ! Nese nuk dini diferencen midis punes e kalimit te kohes,ndihmes apo hobby( si i thone ne kapitalizem) apo edhe punes vullnetare mos hapni goje e shkruani se tregoni analfabetizem ! Sa per dijeni 14 vjec mund te shkoje ne pune ligjerisht ne ate kohe…po ca ta zgjas…u ka bere kapitalizmi te gjithve si reklama televizori !


#101


#102

eh, zere se i fole murit


#103

korrikse, mire ke qene? po te gerricet pak me gjethe fiku?


#104

gjethe fiku?


#105

mire inati por pse kaq banale gjemb


#106

Kush mban inate e kush flet. Si thote dhe ne VQ: o nene o nene.