Protesta në JFK kundër urdhrit anti-mysliman të Trump


#229

Levizja e njerezve nga nje vend ne nje vend tjater me klime ekonomi me Te mire etj eshte tipar I njerezimit qe nuk mund Te ndalohet ashtu si nuk ndalohet rrotullimi i tokes rreth diellit .


#230

Po hidhesh dege me dege.E kishim fjalen per “refugjatet” qe i duan “vlerat e qyteterimit” perendimor",jo a ndalohet dot dukuria apo jo (megjithese edhe kjo ha debat).Dhe per ate qe nuk duhet pare si kercenim.Keta te “vlerave perendimore”,qe thua ti,kur shkojne me Perendim ne me te shumten getoizohen dhe vazhdojne te bejne ate jeten qe benin,duke percmuar,madje luftuar “vlerat perendimore”.Shih vetem numrin e ketyre nga Europa qe kane shkuar ne Siri,pa folur per retoriken,a me keq aktet terroriste qe kane kryer ne Europe.Dukuria e refugjateve nuk eshte bekim,sic mendon ti,eshte nje e keqe qe vendet me vlera humane si ato perendimore duhet ta perballojne pikerisht ne emer te humanizmit.Problemi eshte si e trajtojne kete problem.Refugjat supozohet te jete dikush qe largohet perkohesisht nga vendi i vet per shkak te nje lufte a fatkeqesie tjeter,dhe me t’u rregulluar kushtet,duhet te kthehet.Keshtu qe mbaji perkohesisht dhe ktheji.Ndersa europianet u japin nenshtetesi,u japin para,i lene te rrine azat,te bejne e te thone c’te duan,dhe c’pret ti.Pse te mos duan te shkojne ne Europe e tia q… nenen,ta shkaterrojne.Se jane njerez me vlera krejtesisht te ndryshme.


#231

Hidhi nje sy ligjeve te emigracionit amerikan para 1965-es. Ka qene nje emigracion me i rrepte dhe preferoheshin kryesisht europianet e perendimit. Edhe nenshtetesia amerikane i jepeshe atehere nje personi qe ishte “a white person of good character”, kurrsesi nje zezaku, indiani, kinezi etj. Per europen lindore dhe juglindore ka patur kuota shume me te vogla pranimi. Nuk ekzistonte dikur llotaria. Shikojeni emigracionin si nje privilegj dhe jo si nje te drejte qe te takon me patjeter. Nuk po i jap te drejte Trumpit se eshte budallek te ndalosh disa myslimane te futen e te lesh po ca myslimane te tjere qe te futen. Eshte nje trapllik por po them qe po vjen koha qe shume vende mund ti mbyllin dyert afatgjate e te lejojne vetem turiste. Masat qe po merr Trumpi kunder emigracionit mund te kene fatkeqesisht efekt dominoje ne tere Europen.


#232

Ato ligje se bashku me segregation e skllaverine ishin Te kabuara .


#233

Po flasim per dy gjera te ndryshme,tjeter emigranti dhe tjeter refugjati.


#234

Kush e quan te gabuar? Ti? Ato ligje ekzistonin per shume vite, erdhen ca cifute ne kongres e i hoqen po nuk do te thote qe nuk mund te rikthehen keto kushte. Perse nuk hapet Korea e Veriut? Eshte e gabuar te mbash mbyllur nje popull te tere. Po Enver Hoxha ia doli mban ama per 45 vjet. Asnjeri nuk e vuri ujin ne zjarr ne Europe se shqiptaret hanin me tollone. Kush donte tia dinte? Une e shikoj levizjen e lire si nje privilegj dhe jo si nje te drejte. As OKB-ja nuk ka se cfare ben kur nje shtet kerkon ti mbylli kufinjte. Eshte e drejta e atij shteti.


#235

Pjesa e dyte e emisionit “Te tredhurit”


#236

big pharma are at principal’s office now.

price of drugs has to come down… says the principal.


#237

Deri me sot kemi patur presidente qe i kami paguar dhe nuk benin punen.
Por nga sot kemi nje president qe ben punen dhe as qe e paguajme.

Ja psh sot duket sikur e kemi pire kapucinon falas… dhe ne vend qe te harxhojme kohen neper telefona per cmimin e ilaceve… e ben ai nga zyra per ne pa para fare.

Great again!


#238

Tech companies and their executives, including Facebook, Apple, Google, Lyft, Netflix and Twitter, issued rebukes of Trump’s actions and pledged to help employees and individuals affected by it. Twitter also pledged to imposing an indefinite ban on 70+ year old males from New York. The ban does not target all NY males over 70 years old, just the orange ones.


#239

Too late for Twitter.
That 70 year old orange one,now lives in DC​:grinning::grinning::grinning:
As for FB,Apple and Google employees they are all set.
Lyft is trying to gain attention before Uber sinks them.


#240

eren pordhtokallit mos ia duro, po lengun pija


#241

Ironia eshte qe TrumpTardet nuk kane stoqe ne pergjithesi…i gzohen StockMarket qe shkon lart se investore votues te Hillarit si puna e Warren Buffet bojne leke. tRumpi vet i shiti te gjitha pozicionet qe kishte ne qershor-korrik te 2016.


#242

Sally, you’re fired!!!


#243

Si ka mundesi qe gjithe injorantet ne cdo cep te botes qekan njesoj mer vlla??? Ja merr kete pyken, Salistin e thekur, qe shkon direkt nga Klani te Fox-i.
Me te vertete Trumpi e nxorri ne pah gjithe budallekun anembane botes.


#244

Foxi esh mrregull. E gjeti fitoren e z.Trump.

Ça ti bojm ktyne qi snoken gjo thuj, edhe qorra edhe sdun sy :frowning:


#245

edhe klani ne rregull do kete qene, kot se mori rama


#246

eeehhh ske mend ke kyc


#247

Po ke te marr ore zoteri?
Ato pollet e tjera dolen fiasko me Trumpin.
1% mundesi fitoreje i dhane ne 8 Nentor 2016…


#248

Po jo mer zoteri - se kam me pollet une - e kam me ate qe ksajde i thon “common sense”. Ate te shkrete e ka me pakice Fox-i.
Nejse se ti ndoshta e shef per humor, mos fola para kohe