Protesta në JFK kundër urdhrit anti-mysliman të Trump


#358

Korrikse amerikone, te rafte kanceri mu n’gomar:


#359

Ironia e ketij qendrimi eshte se gjithsekush mendon se i ndalohet grupimit qe ka ne mendje. Ti mendon se kjo ndalon shqiptaret myslimane. Ne kete fallacy ra edhe arkitekti i ligjit te ri per emigracionin, senatori Kenedi. Ai duke e bere ligjin, priste qe t’i vinin irlandeze, qe ti perdorte per vota. Obumja i dergoi somaleze psh. Jorge Ramos, pret qe ti vijne meksikane. Te gjithe keta torollake, perdorin keqardhjen si mjet politik. Po secili i bie kandarit nga ana e vet.

Perqindja e popullsise se bardhe ne Amerike, ka ardhur duke u reduktuar, progresivisht madje. Partia demokratike kerkon qe keta shumengjyresh ti legalizoje dhe ti perdore per vota me pas, duke qene se eshte e pamundur per republikanet qe ti konvertojne ne bindjet e veta konservatore, te pakten jo pa kaluar nje gjenerate.

Pjesa tjeter e problemit: te gjithe qe hyjne ne Amerike, duke qene me ngjyre nuk vijne me ndjenjen e te qenit humble dhe deshires per tu integruar brenda kesaj shoqerie, por ashtu si ndodh ne Evrope, vijne me nje ndjenje entititlement-i, se jo vetem kane te drejte te hyjne por duhet qe te paguhen madje. Asnje emigrant shqiptar, kudo ku ka emigruar qe pas hapjes se kufijve, nuk ka shkuar ne nje shtet te huaj duke pretenduar. Is safe to say, as ti.

Nga ana tjeter, nuk mund te futesh ne Amerike gjithefaresoj njerezish, pa pyetur me perpara ata qe banojne dhe bejne jeten e tyre ne Amerike. Realisht ata, qe e kane bere Ameriken Amerike.

Nese liberale dhe demokrate vazhdojne kete trend ka per te perfunduar ne lufte civile. Do shkoje gjaku deri ne gju. Eshte shume serioze.


#360

Ska pse te veje deri tek lufta civile…Do behen te paperfillshem ne skenen politike dhe pesojne fatin e Pasokut Grek. Partia Demokratike e SHBA sot per sot eshte shpatalluar totalisht dhe sbesoj se ka per ta marre veten as ne 2020.


#361

Sinqerisht nuk po di nga t’ja nis pergjigjes per kete koment.


#362

, nga deshmitari digital , ( TM … SB)

I got on the subway in Manhattan tonight and found a Swastika on every advertisement and every window. The train was silent as everyone stared at each other, uncomfortable and unsure what to do.

One guy got up and said, “Hand sanitizer gets rid of Sharpie. We need alcohol.” He found some tissues and got to work.

I’ve never seen so many people simultaneously reach into their bags and pockets looking for tissues and Purel. Within about two minutes, all the Nazi symbolism was gone.

Nazi symbolism. On a public train. In New York City. In 2017.

“I guess this is Trump’s America,” said one passenger. No sir, it’s not. Not tonight and not ever. Not as long as stubborn New Yorkers have anything to say about it.


#363

Se mos eshte si ky rasti more:


#364

Largoji icik hundet nga bytha ime more ’ , se nai dite do me thush c’ar hongra per dreke …


#365

do shkoje gjaku ne gju more hej


#366

Po jane globalista or mik, u takon me protestu


#367

Ja pse Trumpistet e kane ne maje te gjuhes “MSM” https://mobile.nytimes.com/2017/02/04/opinion/sunday/why-nobody-cares-the-president-is-lying.html


Shuhet Dritero Agolli
#368

12000 llogari ne tweeter, po hetohen nga sherbimet sekrete pasi kane bere thirrje per vrasjen e Trumpit.

Kjo me poshte, eshte e papare.

http://www.zerohedge.com/sites/default/files/images/user230519/imageroot/2017/02/03/2017.02.03%20-%20Trump%20Tweet_0.JPG


#369

Unë jam kundër një politike të tiilë.

Përtej kësaj, vendime të tilla i shoh thjesht si pjesë e show-t alla Trump që e ka pasion të qënit në qendër të vëmëndjes mediatike (për mirë a për keq, pak rëndësi ka për të, mjafton të ketë vëmëndjen mediatike).

Nuk besoj se do kalohet në ekstrem me masa të tilla, thjesht ashpërsim, në kohën e duhur do tërhiqet nga ekstremet njëlloj si bëri me Klinton kur para zgjedhjeve deklaroi se do e fuste në burg, pasi fitoi deklaroi se i jemi mirënjohës.


#370

Nuk po e marr vesh.
Nuk paska te drejte nje shtet te mos pranoje per nje periudhe te 120 ditore persona nga shtete te tjere?
I rrofte sovraniteti pastaj.

Vendet arabe nuk pranojne asnje shtetas israelite ne territorin e tyre dhe nuk po shikoj ndonje te veje alarmin ketu dhe ne Perendim.Apo ska problem se arabet mund ta bejne por te tjeret jo.


#371

Ka të drejtë, për aq apo edhe më shumë se aq (mund të hyjë në garë me Korenë e veriut po të dojë), por po flasim për SHBA, një pikë referimi për të tjerë. Nëse në SHBA aplikohet një politikë e tillë ndaj Meksikanëve apo Myslimanëve, ca do bëhet me cepat e tjerë të botës ?!


#372

Ti ndoshta nuk e di se si eshte kufiri meksikano-amerikan.
Eshte hapur fare ore zoteri 16 mije polica patrullojne nje vije kufitare 3200 km nga a cila vetem 1000 km ka pengesa.
Tani ose hiqi fare pengesat dhe policat ose mbylle tamam kufirin,se situata e sotme eshte qesharake.
Eshte njesoj sikur ne bahcen tende te ngresh gjysem muri dhe gjysmen tjeter ta lesh hapur.Eshte qesharake apo jo?
Trump ka thene ta mbyllim kufirin sic ben cdo shtet ne bote.
Ke pare shtet pa kufij ti,se une nuk kam pare.
Meksika vete e ka gardh kufirin me Guatemalen dhe ankohet se Amerika do te beje te njejten gje…


#373

pike referimi ka qene…tani do jete nje shtylle e forte referimi


#374

Vërtetë nuk e di. Besoj se njëlloj si unë nuk ja kanë idenë shumica e atyre që dëgjojnë për idenë e “murit në kufi me Meksikën” sepse deri tani vetëm kemi dëgjuar idenë e Trump që duhet të ngrihet një mur në kufirin me Meksikën, por sa i gajtë, sa i lartë, sa efektiv etj… askush nuk di gjë. Kur dëgjon ide si kjo në mëndje të vjen muri i Berlinit, por ishte një mur që realisht ndante një qytet dhe simbolikisht/psikologjikisht dy sisteme. Muri i Trump synon të njëjtën gjë (mendimi im), realisht asgjë. Simbolikisht/psikologjikisht SHBA dhe jashtë SHBA.

Më sjell në mënd këtë filmin, pjesa (29.10- 31.00)


#375

Shume mire ben qe kerkon te izoloje/mbyll kufirin. Po pse me mur se ai edhe kalohet. Perse nuk krijojne nje brez toke me mina ? A nuk do te ishte me e sigurte?


#376

Jo po gardh, e ka thene qe do e beje biles me paret jo vetem te mexikanve, por edhe te honduras guatenala kosta rica brazili venezuela ishujt azore etj.


#377

Ik o zeqo, boll pive per sot.