Qatar 2022

E dijme ne ku eshte veriu e ku eshte beogradi. Nuk kemi dilema aty. Armiq.
E dijme se pa shkijet e Tiranes, do ta kishim shume me lehte.

1 Like

6pc9j

Kosovari (qe per mua eshte shqiptari) po te ishte ne Kosove ose Shqiperi do hante kastravec me djath te bardhe Erseke, edhe do lunte me çunat e e lagjes me nje te prekme te shtunen ne mengjes…Kshu qe mos i ngatarroni punet e politikes… Nqs Kosovaret dhe Shqiptaret do ishin aq te.mire te pakten njera nga skuadrat do ishte ne Boteror…

I barastundur,me ke je tifoz?Jo ne politike,se aty e dime qe nuk je me asnjerin,po ne futboll. Apo edhe aty je i barastundur dhe tundesh sa nga njeri ekip te tjetri?Po ndonje sondazh kush do fitoje ke bere te zyra e Qimit?

E di i barastundur, perfaquesi i kombit kosovar,qe rri gjithe diten me Al Bin Kurtin,sic rri ti me Qimin, e kishte pyetur nje here: “Cfare bashkimi kombetar kerkon, se nuk te kuptoj. Se ne te kombit kosovar te bashkuar jemi”. Thone se qe prej atehere,Al Bini nuk ka folur me per bashkim.

Futbolli eshte loje kolektive qe do te thote se shqipot duhet te punojne bashke me njeri tjatrin (good luck with that).pavaresisht prej pordheve patriotike traineret e huaj te Shqiperise dhe Kosoves ankohen se lojtaret nuk e ndjejne fanellen .nuk e kuptojne se si te perfaqesosh kombin nuku konsiderohet si nderi me i madh ne bote por si bicim angarie ,si puna e zborit ne kohe te dulle djegesit .per nje arsye apo tjetren shqipot japin 200% kur luajne per cdo kombetare pervec shqiperise e Kosoves.

Këta të nexh spahiut ,shkijet i dian në tiranë,se beogradi ështe babai i " kombit" kosovska- metohija. Dum babën, nuk e ka të patentuar vetëm xhikja! Edhe boro-ramizët dun babën. Krojimi i një klime urrejtje mes shqiptarëve, është hapi i parë drejt ribashkimit me serbinë. Hë për hë vetëm ëdk-ja ështe dumbabiste. Vetëm 30% e shqiptarëve kanë identotet të fortë kombëtar. Të tjerët janë turma mysëimsnë katolikë, kosovska,gegë,çam dhe tironsa. Serbët kanë përvojë me turmat pa identitet kombëtar. Republila e mirditës polli edhe republika kosova- metohija…
Pramdaj hodhën prapë në lojë esat pashë berishën.
Do protestojë kundra shtetit shqiptar…

Si tha perfaqesuesi i kombit kosovar, ne te kombit kosovar e dime mire ku bie Beogradi, e dime mire ku i kemi borderote dhe ustallaret.Ata
nuk lejohen te bejne shqiponjen, kafshet therrasin “Vritni shqiptaret”,perfaqesuesi i kombit kosovar thote “Kosovari”. Thone qe perfaqesuesi i kombit kosovar u kishte thene atyre kafsheve “C’i keni keto thirrje,c’pune keni me ate kombin inferior,ju muhabetin e keni me ne kombin e perzgjedhur qe garojme rrote me rrote me cifutet”. Po ata nuk e kishin degjuar dhe perfaqesuesi i kombit kosovar ishte larguar i pakenaqur.
Puna e ketyre nuk eshte thjesht ceshtje lokalizmi e krahinorizmi, po nejse.

This is for the books :grinning: Kupa e Botes eshte ngjarja sportive me e madhe e planetit .Ne te marrin pjese vetem dy zogj shqiptari te cilet bejne me teper zhurme e terheqin me shume vemendje se gjithe 837 lojtaret e tjere perfshire edhe yjet me te medhenj te planetit te marre se bashku.kot nuk tha ai :ne do botes ti vesh zjarr/ec e merr dhjete kosovare (ne keye rast vetem dy mjaftojne ):grinning:

Këta të “kombit’ mitrovica e titos ,janë arma kryesoe e serbisë për të penguar rritjen e faktorit shqiptar në rajon. Ata investojnë atje ku mungon identiteti shqiptar. Kjo efhe si pasojë e politikës " ndërkombëtariste” të tiranës. Boshllëku nga moskultivimi i identitetit kombëtar, mbushet nga serbia me kpmbin artificial dhe turqia me shokët e jazexhiut. Përse nuk krijojnë kombe artificiale popullatat serbe jashtë serbisë??apo jashtë greqisë??

Iku zvicra shume dobet e pa pike takati me te keput zemren ,dukeshin mu si Shqiperia.

Patriotat dje me Zvicren :

Cili është barku që i pjell këta “kozmopolitë” mor aman. Se të ishte i barastunduri në Amerikë, do t’ia kuptoja të ftofmen nga mbrapa, po është në Incheon. Apo e ftofmja ka marrë përmasa planetare tani dhe nuk i ka shpëtuar as i barastunduri në Incheon. Jo per gje, po ka filluar si shume te tundet ne drejtim te Palloshit sorroist dhe te largohet nga segretari i partise mëmëdhetar i madh dhe nga Like Floriri sovranist, këtu e kam hallin.

Po ku ka sovranist në shqipëri?? Apo të djathtë??? Këta që vetquhen të djathtë janë më majtas se rama!.ky është problemi në shqipëri se nuk ks një vuçiç,një orban,një meloni. Ka parti të tipit bregu i fildishtë apo çadi! Të djathtët tanë bëjnë aleancë me grekët që duan gjysmën e shqipërisë, me jevgjit,me partitë e kombit kosovar!
Sa për ndeshjen,ne na mjafton që u mund serbia. Nuk jemi fifoz me zvicrën.

I barastunduri nuk eshte i djathte. Eshte opozitar i perjetshem. Kujt vjen ne pushtet, fap, i del nga ana e kundert. Prandaj edhe te ka krijuar pershtypjen qe eshte i djathte si segretari i Partise.
Sa per Zvicren, sigurisht ishim tifoze edhe pertej Serbise, se ishte “kombetarja nr. 2”, po dukej qe ishte dobet. Sic tha Xhaka pak a shume, po ta kishim luajtur cdo ndeshje kunder Serbise, do dilnim kampione bote. Une tani bej tifo edhe per Kroacine, se armiku i armikut tim eshte miku im.

Oh sa u gezova.

Dalic i cili po e con kroacine drejt kupes se botes dikur u shkarkua si trainer i Dinamos se humbi ndaj partizanit .:grinning:

Maroku i mori te gjithe me rradhe ,spanje ,portugali ,belgjike :grinning:

rroftë miqësia e pathyeshme me popullin vëlla të marokut

immagine