Qytetarët e botës kanë luftuar për të arritur ato të drejta që ju i gjeni gati


#24

Me bast qe kete s’ka per ta bere askush.


#25

Mos u zini mer, ja ikem ne te Liqte e te Pazotet dhe po vazhdojme te ikim…filloni Festimet se u bo Shqiperia…


#26

ata kthehen po te jete me mire se atje ne amerike, se nuk i pengon njeri. shko dhe mesoi se ndoshta nuk ja njohin te mirat norvegjise. ti ja njeh me mire.


#27

po c’te kthehen, jane amerikanizuar, tashme jane te lindur atje. Sot.jane qafekuqet e bardhe amerikane qe votojne trumpin e qe i gezojne te drejtes per te mbajtur arme, sic ben ACDC. Jane shumice ne keto shtetet vrl ku nuk shkon njeri e qe i kane populluar para 100 vjetesh. E kane harruar norvegjine sic e kane harruar dhe italianet e amerikes, e sic do ta harrojne dhe pjesa e ndyre e shqiptareve, e ne ketej te biem me ne fund rehat.


#28

ti po te ishe rehat nuk postoje mbi keto tema parreshtur por na tregoje pjese te tjera te talentit tend. norvegjezet e amerikanizuar nuk quhen me norvegjeze. por meqe ti i quajte te tille, une e morra si te dhene po te tille.

norvergjia eshte shtet koti, ne fakt. shtet qe terheq vetem te varferit. keta te kishin lek iknin ne vend te tjera dhe jo ne norvegji.


#29

sic quhen shqiptaro-amerikane shqiptaret qe lindin prej ketyre te sotmeve ne amerike, ashtu quhen dhe keta norvegjezo-amerikane o kurreceshtar. Te tille deklarohen ne census. Keta tanet jane plakur qe tani e nje dite do t’ua mbylle natyra halen e ndyre kunder shqiperise, dhe femijet e tyre do te jene shqiptare amerike qe s’do te jene me mire se shqiptaret ne shqiperi, pavaresisht pallavrave qe do te kene degjuar gjithe jeten nga keta.


#30

ik nashti racemut merru me diçka me te frutshme se ato qe ti tregon une i di me mire dhe i kam mesuar me kohe.


#31

Eleni e qi pu pas


#32

ja ku e zgjerove dhe ti njohurine o dyrdyl qe nuk dije as per emigrimin e norvegjezeve ne amerike. Edhe s’di gjera baze, edhe vjen e futesh ne muhabete qe s’jane te nivelit tend.


#33

Keto teoritë, ikin më të mirët apo anti-teoritë, ikin më të këqinjtë mua nuk ma mbushin mendjen. Jetët e individëve, fati, rastësitë, nevojat janë kaq komplekse e të panjohura saqë t’i biesh tavolinës duke pretenduar se e di kush ikën e kush rri është pa asnjë bazë reale.

Shqipëria e 1990 ishte një vend nga ikte kush të mundtte. 27 vjet më vonë është e debatueshme, por në atë kohë ishte no-brainer të ikje nga Shqipëria-burg, dhe në prag të urisë (Ka vetëm 5 ditë bukë! - tha ay.)

Njerëzit nuk janë njësoj, nuk duan të njëjtat gjëra. Janë plotësisht në përmbushje të vullnetit të tyre duke ikur, ndenjur apo duke u kthyer. Ndjesë por këto konkluzionet e nxjerra kështu janë fëmijënore.


#34

nuk jane femijnore, jane te konkluzione te interesuara, dhe shpesh te interesuara politikisht, gje qe eshte qelbsinlleku me i madh. Shume ketu te impenjuar politikisht, do te kembenin konkluzionet me armikun, nese ne fuqi do te ishte partia tjeter. Prandaj sherben mungesa e memorjes politike, memorja politike ne demokraci limitohet nga zgjedhjet elektorale çdo 4 vjet.


#35

Re edhe ti ne Gracken e te dalit jashte teme me ne fund…
kjo zonja Leperi akuzon Te Larguarit se jane xheloz per arritjet e vendalinjve dhe nxijne realitetin Shqiptar…kur kjo mua nuk me rezulton e tille. Ne Shqiperi jetoni mire dhe disa shume mire…fjalia nuk ka buke me honger…eshte per Barcalete. Restorantet dhe Hotelet po perjetojne bum ekonomik, Apartamentet qe blini jane te reja e sdo me ble njeri apartamente te Kohes se Merhumit, ushqimet nuk i keni bio por perseri shume me te mira se ushqimet e supermerkatove ne uesej, Kohen e keni te mire dhe punoni me pak ore. Keni nje pafundesi te mirash por LUMTURINE MOS KERKONI TJA U DHUROJME NE.
Ti i Pari tek artikulli jot nuk le gjo pa u qajt…une sa here vij ne vatan e takoj ata komshinjte e mi Berats…vazhdojne te ikin nga Berati per Tirane e Durres se nuk ka pune ne Berat e nuk jetohet atje thone. Tani pasi u stabilizuan ne Tirane mora vesh se do ikin ne Gjermani se nuk jetohet ne Tirane. Kur u them qe ju keni shume gjona te mira ma kthejne ohu sbohet ktu…
Pse do jem une xheloz per suksesin tat i her, sa me mir te jesh ti aq me mir do jem se kur zbres ne vatan me merr me vete nje week-end e me tregon Korcen a Dardhen? Para 6 vjetesh dilnit me rralle cdo week-end, tani kur ju kap week-endi ne Tirane bini ne depresion.

Muhabet koti qe del nje Hush e Lepere dhe ngjall konfrontime kot emigrant vendali.


#36

nuk jane teori por jane DUKURI, ose ajo qe ndodh ne te vertete. ti qe je kthyer je me i mire se nje qe nuk ka dale kurre nga shqiperia, sepse thjesht KE PA BOTE (thone shqiptaret) edhe sikur mos kesh ndonje zgjuarsi te veçante. gjo e madhe e pamja, se akumulon.
por nuk ka si te krahasohesh me dike qe ate qe ti ben ne shqiperi e ben ne permasa me te medha ne bote. nuk eshte njesoj nje tenor qe kendon ne operen e baletit tone me nje qe kendon ne la scala, etj, etj. shembujt jane pa fund.


#37

Pra, ti po thua qe me kriminelin sali shqiperia ishte mire se ai mbathte kepuce me lluster? Shko mer gamor se ma hoqe vapen. lol


#38

Po pse duhet të krahasohemi me të tjerët? Nuk e kuptoj logjikën, dhe nuk e pranoj dot se jam më i mirë se dikush që nuk ka dalë (i mirë as nuk është mbiemri i duhur). Ja ti ke parë botë dhe nuk e kishe njohurinë bazë të emigracionit norvegjez në ShBA. :joy:

Individi fundja nuk është veç shqiptar, por edhe qindra gjëra të tjera që nuk lidhen me kombësinë apo vendlindjen domosdoshmërisht.


#39

me mire te dish, a me mire te kesh, i thone nje llafi, shkurt.


#40

Ka Tironc, ka vërtet shumë gjëra të mira këtu. Është supervend. Siç shkrova për individin, edhe Shqipëria mund të jetë qindra gjëra. E vetmja gjë që po them është se ndarja me thikë tregon se ai që e bën ndarjen është i paformuar mirë, apo i papërvojë - ose ajo që thoë Inkuizitori, që e bën për politikë.


#41

krahasimi eshte llogjik dhe natyral te njeriu. eshte REFLEKS. (ne jete reale, nuk te shan njeri direkt siç bejne ketu neper forume kur te shesh qe ke muskla dyfishin ne krahasim me te, se ja thyn turinjt, etj)
ndersa ajo puna e emigracionit norvegjez, qe e dija ka kohe, nuk i ndryshoj asgje asaj qe po mbroja dhe po vazhdoj te mbroj, qe me te miret ikin nga nga vendet, ekipet, etj, te vogla.
te kane ikur nga shqiperia te gjithe njerzit me talent, tenoret, etj. njerez te cilet mund t’ja u masim talentin ne direkt, ne skene. se shumica profesioneve nuk ke mundesi t’ja masesh tjetrit talentin.

eshte normale edhe se bota te paguan me shume. ndersa ne shqiperi jeta eshte shume e mire per ne shqiptaret. une te kisha kushte te njejta me ketu ku jam , do te kthehesha qe neser, sepse atje ke nje kualitet jete shume me te mire se ketu ku jam. as nuk diskutohet kjo pike per mu. por vetem se jeta nuk eshte me ngren buke dhe me pa perendimin e kuq te diellit ne darke.
sikur te ishte shqiperia Zvicer, dhe me te miret do te iknin. se i ikin dhe zvicres.


#42

Keto shkrimet pateriotike sepse te japing gazra…


#43

eshte vetem ashtu siç thote Inkuizitori qe osht i moth, mo i moth se Bajerni i moth, memorja politike eshte 4 vjet ne demokraci, mbas zgjedhjeve fillojne nga zero me konkluzione te kunderta.

I ke t’gjithe me moshen 4 vjeç megjithse jane gjith lesh, jepu i karamele, boji qefin!