Qytetarët e botës kanë luftuar për të arritur ato të drejta që ju i gjeni gati


#44

Tani ndarja me thike kush ikin te zotet apo te pa-zotet eshte jashte teme them Une e per me teper nuk hyn Politika fare. Kjo eshte si puna e atij diskutimi …kush shet Trupin per para, te Varferit apo te Pasurit, dhe mblidhen mjekroshet e te merakosurit e hedhin gjyle mbojtese nga te dy krahet se u del keq i grup apo grupi tjeter.

Kap Urbanin Me Sabienin apo Edvinin, vendalinj, nje fryme politike kane, por problemet nuk i shohin me te njejtin optimizem a prizem.
Une e kisha Gjetke tek konfrontimi Vendali-Emigrant qe fryhet kot neper tema kur per me teper eshte nje status i rreme. Ti ishe emigrant deri dje dhe u bere autokton prap prej 9 vitesh e po mendon te fluturosh prap si Dallandyshe.


#45

Keshilla mbi lumturine nga doctor Hamdi Sulcebegu qe para disa ditesh dekllaronte se shqiperia eshte vend I botes se trete .


#46

Kjo pacavurja e halles se shkabes duhet po aq sa ajo pacavurja e tenorit, per te na kujtuar kufijte e llogjikes.


#47

Po te ishte “rehati” gje e mire, nuk do kishte pasur asnje perparim bota. Njeriu eshte qenie qe nuk mjaftohet me kaq dhe shyqyr se do ishim ne shpella akoma, nuk do na kishin pare syte e mendja kaq bukurira (dhe tmerre njekohesisht, po jane mbase dy ane te medaljes, nuk I shkeput dot).
Nuk e di pse kaq me zjarr kjo motra po me mire te kishte ndezur kondicionerin.


#48

Shqiperia nuk eshte vend I keq per te jetuar por eshte vend I vogel e nuk vend per te gjithe.ata qe jetojne atje jetojne mire apo me mire se me pare se gjysma e popullsise ka ikur duke iu liruar vendin .


#49

fjale me vend.


#50

Qenke si depudeti Nard Ndoka ti me keto postulate: Dita eshte me diell dhe nata eshte me hene… :joy:


#51

veçse ka dhe dite pa diell dhe nate pa hene.


#52

Duhet te presim Nardin ta konfirmoje kete se s’ma ha mendja te jete e sakte… :stuck_out_tongue_winking_eye:


#53

Ne “vendalinjte” jemi bere minoritare ketu , sikur te merrnim pension nga peshku sa mire do ishte , meqenese te gjithe shkruajne dhe shpalosin idete e tyre por ne fund te fundit ne i kemi ne kurriz. :stuck_out_tongue:


#54

Ama,
Robt po hikin, kjo eshte kriza, vazhdo qep tantella me grep dore.
Dmth ose fryj syte, ose fryj tullumbacet.
Si me e thone me ndryshe… Ose fryj xhepat, ose fryj gjinte, ose fryji mte.

Ose shko nga fryn se askush nuk ta fryn.
Fryhu po deshe po ske pse gafurresh,

E hodhi mushken e gjore Vrana Konti per njat Zot, e hodhi. E shkepi me drithe sa skish parë ndonjehere dhe e flaku mbi bedena

Terhiqemi Terhiqemi

Po nuk e kpu
sim,
ama


#55

Ndryshoni mentalitet dhe keni ndryshuar gjerat per mire ndryshe vazhdoni ti bini gjoksit sikur jeni nga Kuci…


Ja lexon keto lajme dhe te vjen te gazosh tere diten…
Making deals with a handshake…still… doing business based on personal trust… That’s why the pen and paper is there for you to write it down…
Lum si ne qe jetojme ne Puke…


#56

lol, zonja flet sikur Shqiperia te ishte te themi me nje popullsi sa Kina, apo india dhe pastaj te krahasoheshe me shtete te tjera si SHBA apo Anglia, Italia etj. Po ne jemi “nje shprehje gjeografike” dhe kemi lene nam te keq kudo ne boten e qyteteruar. I ke te mbushura burgjet ne Greqi, Itali, Zvicer, Angli me shqipetare per lloj lloj krimesh e prevesistete nga me te larmishmet. Edhe ketu brenda nese do te kishte shtet ligjor dhe prokurori e gjykata si atje ne perendim, burgjet do ti kishe plot e perplot sepse jane te perlyer me krime qofte nga ato ordineret per sharje, deri tek ato ekonomike. Mjafton te te them qe 50 perqind e ekonomise zhvillohet ne informalitet te thelle per te mos genjyer mbi realitetin skandaloz qe eshte ketu. Ka njerez qe jetojne mire dhe shume mire se kane vene para dhe pasuri, por a e di ti mi zonje sesi e kane krijuar shumica e ketyre borgjezeve te rinje? Duke vjedhur, mashtruar, duke marre ryshfete nga pozicionet zyrtare, duke trafikuar vajzat e lagjes apo te fshatit, etj. etj. Jemi 5 milion por nga bemat e keqija qe bejme duket sikur jemi 500 milion dhe natyrshem pastaj fillon krahasimi me shtetet e medhaja.


#57

Prej lufte veq ai largohet qi ashte lindun tradhetor…, osht tu thone Ellleni…


#58

Meqe po ben si zakonisht troll dhe po me therret ne diskutim. Ti vazhdo te shkruash gjera qe s’e ke idene dhe i shkruan si te verteta. Eshte interesant kur njeriu fillon dhe beson ne gomarlleqet qe nxjerr nga goja. Pasi iken emigrantet u bene mire si shtet? Dmth keta emigrantet ishin qe po ja merrnin frymen Norvegjise per t’u zhvilluar? lol pz ncnc. Sigurisht ashtu eshte, e jo qe ndoshta dhe remitancat e emigranteve ndihmuan ndopak, pa folur pastaj qe u zbuluan rezervat e naftes dhe gazit, hidrocentralet, etj.

Je i madh shkeraba. Duhet te ndihmosh Pjerin te shkruani VQ2 bashke.


#59

ashtu krijohet pasuria kudo. i ndershmi nuk pasurohet dot, sepse nuk kerkon me shume sesa i duhen te jetoje. nuk ka neps. po njeriu nuk eshte i ndershem ngaqe eshte i DOBET. kete nuk e kuptoi dot as Marksi me mjekren deri ne mes (pranej dhe komunizmi nuk eci si teori), jo ta kuptosh ti, po hajt, ku i dihet.


#60

nga keto shkrimet e fundit, te duket sikur shqiperia ka riardhur ne vitet e 90 ta, ne kohen e ambasadave, kur neper tribuna i quanin te ikurit, Jashteqitja e Kombit.
e sollen socialistet per vetem 4 vjet ne pushtet, te njejten epoke.


#61

Pse keto temat me ikje keto 2-3 dite? Ngaqe iku Hushi? Po rruge e mbare, le t’ju kendoje atyre vendalinjve aborigjine australiane. Apo si gjithmone na duket vetja qendra e botes dhe nje veprim te beje dikush e oburra fillojne krahasimet Shqiperi-Bote?


#62

Mos le pra gazra, po ke koment jepi shkruaje.:coffee:


#63

Sipas nje raporti te policise greke me interpolin, per vitet 2010 - 2015, nga kriminele shqipetare ne shtetin grek jane zbuluar 3,158 raste te vjedhjes apo bastisjes se banesave, 4,347 raste te trafikimit te lendeve narkotike dhe 478 vrasje. Uroj qe shkalla e zbulimit te krimeve ne greqi te jete e larte sepse keto shifra jane vetem per ato te zbuluara, pra te faktuara.