Qytetarët e botës kanë luftuar për të arritur ato të drejta që ju i gjeni gati


#64

Mua me pelqeu se si e pershkroi Eleni gjithe historine e problemet e Zvicres ne nje fjali te vetme. Nejse…


#65

vendi i varfer ka qene zvicra se vend malor dhe i vogel, nuk e ka keq ajo. vend i varfer (njerzit jetojne varferisht, me bllok shpenzimesh ne xhep) eshte dhe sot megjithese eshte vendi me te ardhurat me te larta per fryme ne bote.
duket kjo kur e viziton, por duhet sy i vemendshem dhe eksperience ne perendim.


#66

Dhe ky raport i policise greke iu dergua BE-se pikerisht pasi u prishen shtepite e minoritareve ne Himare, dhe pikerisht nje jave pasi presidenti grek dhe ministri i jashtem grek leshuan deklarata te forta kunder procesit te hyrjes se shqiperise ne BE, duke thene specifikisht qe me prishjen e shtepive qeveria shqiptare po demtonte hapat e shqiperise ne BE. Dhe sigurisht qe shqiperia ka hale boll qe te mos marrin parasysh gje me logjike, vetem te shajne shqiperine se aq u thote truri. Nje llaf te thote i huaji kunder shqiptareve, nuk e vene ne diskutim por e lepijne si zagare. Po te thuhet ndonje fjale e mire, do te versulen si ujqer kunder shqiperise. Kete lloj llumi kemi.


#67

ndoshta eshte rastesi o gjembi, po fakti eshte qe sa me shume iknin, aq me mire behej


#68

Fakt? Na e sill faktin qe paske faktuar.

Ndoshta eshte rastesi thote tjetri qe s’ka asnje klase ekonomie dhe i merr “faktet” nga liveleaks apo forumet daneze.


#69

une s’do te te mesoj ty gjembi abetaren e historise. fakti eshte qe norvegjia ishte shume keq nga ekonomia ne vitet 1800 dhe nisi emigrimi ne mase. ata qe ndjenjen e bene vendin edhe me te mire se c’bene ata qe iken ameriken. fakti eshte qe norvegjia eshte sot me mire se amerika po si te ta shpjegosh ty? nga t’ia nisesh?


#70

Ik o troll se s’di cfare flet. Do me mesoke historine ti qe s’e ke idene cfare e ben te forte Norvegjine sot, e qe s’e ke idene as te revolucionit industrial. Cilen pjese te “u zbuluan rezervat e naftes dhe gazit, hidrocentralet, etj.” nuk kuptove?


#71

Norvegjezet kane pasur emigrim te organizuar o gjembi qe ne vitet 1840, dhe e vazhduan deri ne vitet 1940, ne mase. Sot ke 5 milione banore ne norvegji, 500 mije emigrante, 4.5 milione norvegjeze. Ke dhe 5 milione norvegjeze ne Amerike dhe Kanada.Mbaroi rrjedhja deri ne vitet 30-40, dhe papritur Norvegjia nisi te forcohet pas viteve 40, sepse ata qe ndenjen, ne vend qe t’ia fusnin vrapit, punuan per vendin e vet. Nuk i hapen lufte Rusise sic benin kllufat e tyre ne Amerike, por u shiten lende te pare ne mase, si perendimit, si lindjes, ne vend qe t’ia fusnin vrapit si ata qe iken e qe sot njihen si qakfekuqet injorante te amerikes. Keshtu o kerrke. Nuk ka lidhje nafta e gazi, se po t’ia kishin futur vrapit e t’ia kishin lene naften e gazin te huajve, nje tum do te ishin pasuruar.


#72

Eleni ta thote vete, permes 4 fjaleve te para qe nuk duhet marre seriozisht. Ka vape, pra i ka rene dielli ne koke. Edhe me kete pacavuren e shkruajtur si revolucionare e oreve te para, nuk thote ndonje gje me shume sesa eshte thene e sterthene.
Halli i saj eshte tjeterkund. Kjo nuk do te identifikohet me pjesen e paafte te shoqerise. Ate qe nuk ja del dot te largohet nga ai llum. Dhe ketu i jap te drejte. Do ish e padrejte te pranosh se kush jeton ne Shqip. sot, eshte nje shkabe tjeter injorant.
Perkundrazi, pikerisht ata te zotet qe kane vendosur per nje arsye apo tjeter te jetojne ne vendin ku linden, nuk duket se e kane me te lehte te bejne perpara ne shoqerine e rilindur te mikut, tarafit, te berrylit, korrupsionit, atje ku i afte je nqse je i afte te zhvatesh nga pasuria publike e ku politika ose marihuana jane alternativat me te mira per nje pasurim te shpejte.
A jam dakort me keta qe deklarojne publikisht largimin? varet. Ka shume qe e bejne sepse jane egocentrike te pandreqshem. Tipa qe besojne se largimi i tyre, i ve kapak nje periudhe. Keta tipa harrojne qe per fat te keq, rrjedhja e largimit nga Shqip. as nisi, e as perfundon me largimin e tyre.
Ka prej tyre qe e bejne ne shenje deshperimi ose triumfi (si ai rasti kur te urojne “suksese ne jete!” e te pushojne nga puna sepse nuk more pjese per arsye objektive ne mbledhjen e partise)


#73

Qe kur thuhet ketu nuk rrihet, duhet ikur, po behet krahasim me vendin tjeter. Kaq e thjeshte eshte.
Cdo vleresim per mire apo per keq, matet sipas nje standardi qe ka piken e vet me te larte ne nej vend dhe piken me te ulet ne nje vend tjeter. Cdo vleresim behet me krahasim, nuk i shpeton dot.

Ky argumenti yt nuk vlen kunder atyre qe eksitohen me videon e nje tutkuni ne Shqiperi qe shahet me dike tjeter, dhe qe gjejne qindra justifikime per vendet ku lypin pune, nese qe andej sillen video te ngjashme. E vetmja menyre qe t’i shtysh ata drejt ketij perfundimi qe ke sjelle ti, eshte t’u pergjigjesh me te njejten menyre, me gjuhen e vetme qe kuptojne. Dhe keta tipa qe ekzaltohen kur zmadhojne te keqijat en Shqiperi e perpiqen me mish e me shpirt te gjejne justifikime per te keqijat en vendet e tjera, jane shumice derrmuese e peshkut, qe nga bredharaku, vlonjati, beluli, aquamarine, pemaa, bleta, aleko, e shume e shume te tjere qe nuk numerohen dot, si dhe njerezit e ulet qe e kane nga politika, si bradland, fikret, kapo, si dhe te tjere qe thjesht e kane nga ngadalesia, si gjembi e kurreshtari. Keshtu qe nuk pine uje ato argumente ketu.


#74

Ah more Tim Berners Lee cfare na ke bere. Jo vetem ke krijuar shkeraberat e te tjere qe lexojne nje gjysem fjalie diku ne nje forum, nje gjys fjalie ne nje forum tjeter dhe behen eksperte, por detyrohemi dhe te ulemi ne nje tavoline me persona te tille qe ne jeten reale s’do ju hidhnim jashteqitjet hundore.


#75

po te kishe jete reale ti gjembi nuk rrije ketu 24/7. nese te tjeret bejne pauza me muaj te tere e me ore te tera ne dite pa hyre, ti je perjashtim ketu


#76

Nese ti me paske mbajtur pishtarin qe rrikam ketu 24/7 do te thote qe dhe ti rrike po ashtu 24/7 qe me numeroke.


#77

jo o gjembi, sa here futem te gjej aty. je i vetmi qe s’mungon asnjehere. Keshtu qe shitja ndonje tjetri ato te jetes reale.


#78

478 vrasje per 5 vite , duket pak e ekzagjeruar nga pala “helene” sic i thote top-channel.


#79

nuk te kuptova, cfare lidhje ka fakti i shifrave me pishjet e shtepive??? Nese ke ndonje kundershtim per shifrat e dhena te krimit nga shqipetaret ne Greqi jep argumenta, por mos kalo ne gjera te tjera pa lidhje.


#80

keto shifra i kane permendur edhe medja te tjera te huaja ku i referohen nje raporti konfidencial te policise greke dhe interpolit. Pra burimi i te dhenave eshte mesa duket policia e greqise.


#81

nese s’e kupton, ke probleme me te kuptuarin. Raporti u dergua ne BE fiks pas premtimit te terthorte te presidentit e ministrit te jashtem grek qe shqiperia do ta pesonte me hapat per ne BE pasi prishi shtepite. Dhe kjo eshte masa konkrete nje jave pas premtimit. Do argumenta per manipulimin e shifrave nga greqia? Cdo kokerr gomari e di qe greqia po merr miliarda euro borxh dhe ka falimentuar gjithe shtetin sepse kishte manipuluar shifrat. Rrezik edhe gjembi e di kete. Po sigurisht qe ty nuk te shkon dot truri te keto gjera sepse s’te le morri qe ke per te share shqiperine nga inferioriteti e injoranca qe ke deri ne palce.


#82

Une s’kuptoj i gjo nga foto me siper, pse ne drejtim te rruges se dursit dhe rruges se kavojes nuk ka grataqiella, normalitet, ndersa nga ana tjeter e sgeshit eshte deng.


#83