Qytetarët e botës kanë luftuar për të arritur ato të drejta që ju i gjeni gati


#84

@urbantelescope e sheh qe eshte psiko?


#85

Pra ti thua qe nuk jane kryer 478 vrasje nga kriminelet shqipetar apo jo? Ndersa une e besoj.


#86

Sigurisht qe as e ve ne dyshim qe ti dhe ata qe i ha morri e jo logjika, besojne gjithcka qe thuhet. Greku thote edhe qe gjergji eshte jorgo, qe cameria s’ekziston, qe arvanitasit s’ekzistojne, etj, etj. Jane gjelle te gatuara per tru si i yti qe Shqiperia e shkrete ka akoma me bollek, per fatin tone te keq.


#87

Nje shifer e tille do ishte permendur edhe ne mediat shqiptare pasi nuk eshte e vogel edhe pse burimi mund te jete zyrtar , sa i besueshem eshte ?!

Pak raste jane transmetuar ne kete 5 vjecarin e fundit , disa ne Itali se shumti krime pasioni , burri vret gruan , vret veten etj. Ato rastet e bandave te droges ne Hollande , dhe ne Angli qe me shume permenden per trafik droge sesa per vrasje prandaj te degjosh 478 vrasje vetem ne Greqi , se besoj…


#88

histeri e madhe se kush shan me shume Shqiperine e kush solidarizohet me proletarin…te dyja palet qe bejne gam gam jane gabim…ata qe ikin mendojne qe kane me shume vlera se keta qe rrijne ketu, dhe me zhgenjim e tam tame duan te bejne nje dalje spektakolare…keta qe solidarizohen ne emer te proletarit, nje dreq e di nga e kane burimin e nostalgjise komuniste dhe krahasimet me perendimin…Shqiperia kjo eshte, nje vend i prapambetur, me mungese te forte kulture perendimore, pa fe dhe pa zot, me nje kod moral oriental, me pasuri te medha natyrore por totalisht e manget ne njerez, nje klase politike qe reflekton popullsine dhe nje popullsi qe reflekton politiken, me pak fjale ajo qe ka qene edhe para 100 vitesh kur figurat e ndritura te kombit tone gjithmone kane shkruar dhe kontribuar nga jashte dhe asnjehere ne Shqiperi…perfundimisht, Hushi, Rrushi e Prushi gjaku u i ben shqiptar, por ndoshta jo morali, kete zonjen laperi e ben te ndihet me mire qe eshte shqiptare se para 300 vitesh zvicerianet kane shitur femijet 5 vjecar, e ndersa te tjere luftojne me dilemen a te rrijne apo te ikin.


#89

Sa memorie te shkurter qe kemi mer jahu!! Harruam llumin ku ishim zhytyr jo me larg se 20 vjet me pare apo qofte edhe 10.
Sa per ata qe shajne e mallkojne, mendoj nuk u duhet dhene me rendesi e aq me pak hapesire ne media persa opinioni i tyre nuk vlen per konsiderate.

Problemet tona jane te medha por jane probleme europianesh. Drejtesi te drejte, shkolla me te mira, spitale me te mira, burokraci eficente, ulje te kriminalitetit, energji te paster dhe te lire, infrastrukture, ushqime te kontrolluara.
Ne perendim (meqe andej na duket me mire) kane me shume kohe qe meren me keto halle dhe me shume ekperience. Prandaj jane edhe me perpara se ne.

Perendimi ka kaluar shume ekperienca te hidhura qe te vije ne kete forme qe eshte sot. Luftra, uri, epidemi, probleme sociale, emigrim, kriminalitet etj. Njekohesisht me to ka zhvilluar shkencen, mjeksine, artin, kulturen, reforma sociale, levizje e protesta per te kerkuar me shume.
Kurse ne… Neve na ka ra kokrra e fatit qe zhvillimin tone ta kerkojme nga kolltuku i kafenese, divani i shtepise, plazhi, stadiumi, sheshi i fshatit apo bilardoja e lagjes. Rralle kur del ndonje i mencur dhe flet, ta degjojme dhe ti lejme komentet “ik e plak se e ke ne terezi ti”

Eshte normale qe te kerkojme me shume dhe mos te kenaqemi. Keshtu duhet te jete! Po dreqi e mori te mos harrojme se nga vime. Sa te diplomuar kishim para 20 vjetesh, sa zera te lire kishime para 20 vjetesh. Sa ishin rrogat, si ishin spitalet e keshtu me rradhe.
Ta degjojme me vemendje kush kritikon Shqiperine. Atyre qe e/na shajne tu themi tre fjale “Ma Ha Munë”!!


#92

perendimi eshte me mire nga shqiperia vetem ne nje gje, MADHESINE. eshte me i madh dhe kaq. dhe madhesia jep dhe mundesite, i ben keto me te medhaja.
ndersa ata qe ikin, ikin SE PER TA, shqiperia nuk sherben. jo sepse shqiperia nuk sherben per asnje dhe eshte vend koti. lidhet me personin direkt, jo me objektin ne fjale.
ai qe s’ha midh derri, lidhet me te, jo me derrin vete qe te tjeret e hane. ai qe s’pi raki, po ashtu.

eshte dmth ÇESHTJE SUBJEKTIVE.

te jete kjo faqja ime, s’botoj fare shkrime te tilla ne faqe te pare. kujt i plas kari se dikush kerkon te ike apo dikush kerkon te kthehet. sikur po luftojne kuçedren dhe po bejne heroizma. te bejne çfare te duan, jane te lire.


#96

hahahahahahahahaaaaa!!! :joy: :joy: :rofl:


#104

Me kto sherret emigrant-vendas, Jeni bo si puna e cifteve ku njeri tradheton dhe iken me tjetren, viktima shan dashnoren, pastaj atij i behet jeta monotone me dashnoren, kthen ndonjehere syte nga ishi sa per nostalgji, pastaj qellon qe dashnorja e le dhe kerkon te kthehet ke dashuria e vjeter per ca kohe, iken prape, shahen prape … lol. Ne kto raste e kuptoj pse njerezit qellohen me zjarr mes vedi po ne rastin tuaj, gjith ky sherr pasionant per muhabete emigrimi? Bohh me ben cudi. Ja shkaba paska bere dhe klasifikimin…shyqyr qe sme ka fut ke nengrupi ‘retarded’. Robi jeton aty ku ndjehet rehat.


#105

lol. ti aquamarine harron qe je nje gna ata qe e ka share kete vend me ekzagjerime kronike te zeze, me keq se hushi.


#106

Shkabe dhe ti thuj te drejten ‘t’ka lene i/e dashura dhe ka ik me tjetrin ne emigrim?’ Se une vec n’kete rast do debatoja me zjarr.
E ca kam thene per Shqiprine, qe eshte bo e merzitshme, po nrm kshu jam une, kam qejf te leviz ne vende te ndryshme, dua te thith tjeter ajer, tjeter kyltyre ne faza te ndryshme te jetes.


#107

te kishe thene aq, nuk e thosha une ate qe thashe. Dhe s’ka pse te kete trauma njeriu qe te mos lejoje shpifje kunder vendit te tij. Duhet te vije natyrshem nese je qenie normale


#108

Thote De Biasi, keshtu.
E ka fjalen per shkablloret punetore, qe kalojne 25 ore ne dite online duke u share me danezet per ceshtjen jetike te masakrimit te balenave:

De Biasi


#109

Ehuu shkabe epo si duket te qeka bo ty monotone lidhja e ste permbush sic duhet dhe kerkon kompesim ke dashuria e zjarrte ndaj atdheut. Indinjaten per sherr nuk kuptoj une…nje traume banale do ta shpjegonte ndaj thashe. S’e marr dot me zjarr ket muhabet…sinceramente…m’duket absurd…e ca se nje peshk shau Shqiperine e tjetri e lavderoi? Who cares…


#110

nuk eshte nje anetar i peshkut. jane shume anetare te peshkut e shume shqiptare qe e bejne. Mediat serbe kur duan te shajne shqiperine citojne shqiptaret qe shpifin per vendin e tyre, nuk kane nevoje te shpifin vete. Nga kjo pikepamje Shqiperia ka nje problem te madh, sepse shahet shume here me shume nga c’meriton dhe ka nje perpjekje masive per t’ia ndotur imazhin nga vete shqiptaret, shume prej tyre nga padija e nga injoranca, dhe sepse ka ende shume ketu qe i marrin lajmet shabllon pa i analizuar me logjike.


#111

Kete qe thote De Biazi e ka thene dikush te VQ para shume vitesh.


#113

O shaban qe ke ngel te stadi i spermatoizoidit, shiko oren here pas here se do mbyllen dyqanet dhe do ngelesh pa uje. Zamet do ta kesh pastaj te bredhesh ne 12 te nates mos gjen ndonje hapur per nje bidon uje. Megjithese sa te kete uje Lana je me rregull ti.


#114

Amon ene ti Aqua, tek nje vend te rref mendja…tradheti e cifteve, kur shkon dashnorja ne emigrim. Ne Meshkujve na bohet qejfi kur na shko Dashnorja ne Emigrim apo na le fare se hapet vend i ri ne Organike.
E di ti kur bohena ne mehit? Kur dashnorja na le dhe martohet e lumtur me nje Burre shume te pasur. Meso ene ti i fije per ne Meshkujt.


#115

Mua m’duket arsye debile te lesh dike per nje shume te pasur. Se po qe se cifti e ka nje fare ekonomie per jetese te kenaqshme, s’para ndodh vec po qe kothere fare femra dmth mentalitet konviktoreje. Ta lesh tjetrin se gjete dike me sexy ne pamje e ne karakter, me pasionant e me t’perkushtuar ne te gjitha drejtimet…ktu duhet t’ju djegi.


#116

ca perkufizimi ka ky carlliku qe ke thene? Cmdth mentalitet konviktoreje? Cfare mentaliteti kane konviktoret? C’lidhje ka banesa e perkohshme ne konvikt me karakterin e sjelljen?