Qytetarët e botës kanë luftuar për të arritur ato të drejta që ju i gjeni gati


#139

lene shkaben se o pa zarar po hudhi nje sy pak Vericelin nqs te ka mbet ndonje kacithe e lire.Na nderoj sot (30 k dy dite me pare) por thone qe do vazhdoj gjate :thumbsup::slight_smile:


#140

ajo qe ke thene ti dhe thote kjo siper kundershtohet nga shumica e Shqiptareve Vendalinj

Dhe kjo eshte nje nga plaget qe ka Shqiperia, vec plages tjeter. Por keta e kane nga padija, jo nga ndyresia.


#141

Ne ekran i kom bashke me Neos e opk e nviv e gjergjit plus achn…playing Shippers heavy today and tomorrow. vericelin sma mba me e prek po do rifutem tek ACHN se po pullet mbrapa.


#142

ca beje te zej qe nuk me djeg or jo…vetem me vjen keq se po te them jane te rralle ata emigrante qe shjane shqiperine…biles jo shqiperine, vendin…po njerezit qe e xhirojne kete vend qe pothuaj edhe pas 30 vjetesh demokraci ne mes te europes nuk po bohena doot…fillu qe tek mentaliteti i kesaj shkrueses qe shikon perciptazi zhvillimet e jeten jo vetem te vendasit por edhe te emigraniti…po ta kisha perpara do ja mbushja mendejn qe e ka 100% gabim cer ka shkrujt…


#143

dhe…?
njerzimi qe nga zanafilla deri me sot "lufton"te zhvillohet, evulohet, civilizohet dhe do vazhdoj e vazhdoj e vazhdoj gjer ne infinit …( shpresoj )
dhe cfare te beme Ne tani ? Te kalojme jeten duke falenderuar e perkulur parapraket per kete te arritur qe e gjejme ?
Tekefundit ky eshte roli i njeriut dhe njerzimit ,duke i ofruar komoditetin vetevetes kontribon per shoqerine.

p.s.
te jeme sinqert, temat nuk i lexoj ne mungese kohe , bazohem nga titujt qe ju i ofroni .


#145

Jo kaq i shtrengum se uthlla e forte prish enen e vet…nuk tbo mire per shume gjona e enet gjakut duhet te jene ma te relaksume.
Ti beson vertet se kush nga Emigrantet si ajo Shoqja ime qe u thoshte Kosovarve mos shkoni ne Shqiperi por ne Greqi per pushime i degjon njeri???
Ene Teoria e gjithollogut Lubonja …teori e vjeter, qe kush vjen ne Shqiperi nuk kthehet mo …ka ra poshte …perderisa Numri i vizitorve ka shkuar 4.5 milion. Te ishte keq Shqiperia nuk vershonin njerezit …Paraja flet vete… Po mir me ti si kujto qe kta qe ankohen per shqiperine kur shkojne ne Bahamas nuk ja qisin nje yckel???
Shume i tensionum mer burre.


#147

Nese turistet rikthehen, eshte prej asaj qe shohin nga shqiptaret ketu.
Nese ngurrojne fillimisht, eshte prej asaj qe degjojne prej shqiptareve qe permend kjo e une.
Eshte mode shume e keqe kjo e te sharit te vetes dhe eshte shume problematike, dhe eshte fakt.
Nuk eshte vetem hushi, nuk jane as keta 20-30 te peshkut apo vendalinj si aleko.
Jane nje perqindje e demshme e popullsise e kjo duhet te ndryshoje. Nuk ndryshon duke mos ua kthyer me fakte.


#148

Aqua, mos qaj ti se ke gjithe keta vellezer te tjere ketu. Vetem ai Tironci s’te ka si moter me c’po shikoj.


#149

E luajte lloton ti mo? Prandaj sfitove se je i lik…


#150

Duke lexuar komentet qe me hengren gjith kete kohe, harrova artikullin :laughing:


#151

" … Po të gjithë ju, artistë, intelektualë, ish-diplomatë, që na shkruani duke mos ju rënë në sy përparimi, duke na dhënë mend e duke na treguar një Shqipëri llahtarë, që nuk e di ku e shihni, unë ju them: Sa më shumë ju lexoj, aq më shumë bindem se nuk duhet ikur prej këtij vendi! Sepse në fjalët tuaja më shumë ndjej trishtimin tuaj, brerjet e ndërgjegjes, se lini pas jush poezinë e një jete prej fëmije, që nuk do e gjeni kurrë askund, shihni sa shumë po përpiqen ata që rrinë, të bëjnë një vend të pëlqyeshëm e të përshtatshëm për brezat e ardhëm! Atë që ju nuk e bëtë dot, se menduat vetëm për vete!.."

Zonja gazetare, ata qe shkruajne nuk e kane inatin me Shqiperine, por me Palloshin, keshtu qe ju, vetem sa ndezet gjakrat ndermjet atyre jashte e atyre brenda :grinning:
Vertet qendrojne ato qe thoni per perendimin, biles dje pashe nje program tek tv CANVAS , per burgjet amerikane, 1,6 milion, dhe canvasi ka gjithmon, çdo dite ne 20,15 aktualitet nga bota, por puna eshte; A mundet dhe Shqiperia te kete disiplinen perendimore.
Natyrisht qe mundet por jo me palloshra.


#152

Ka nje artikkull interesant te BBC per Zvicren dhe zhvillimin e saj http://www.bbc.co.uk/news/magazine-29765623

Ky fakt me habiti : Grate moren te drejten per te votuar me 1971 dhe sjellja ndaj varferise dhe prinderve te vetem u ndryshua. Ne vitet 50-60 Zvicra konsiderohej nje vende shume i varfer dhe shteti i detyronte femijet te punonin neper fusha ose barinj ne male. Merreshin me force sepse familjet nuk i mbanin dot me buke.

Jam habitur kur para disa vjeteve pashe ne nje ekspozite disa foto nga qytetet me name si Liverpool, Manchester apo disa qytete ne Skoci ku jeta ishte mizerje dhe njerezit jetonin ne pisllek, pa kanalizime te ujrave te zeza dhe mungese uji te pijshem. Pa ngrohje dhe pa energji! Vitet 70!

Autorja ka te drejte dhe me duket se nuk po ben dallime, thjesht po kerkon qe vendi i saj dhe njerezit aty mos te ofendohen dhe fyhen sepse jane me te varfer apo me te pa zhvilluar se ne Evrope.


#153

Amerika ka ligje te ashpra qe ia kalojne edhe atyre te Dulles tone.psh ben vaki te te denojne per droge jeta jote ka marre fund .punerat e mira si sheh me me sy ,bile edhe apartament me qira me zor Te japin se te kontrollojne background .nuk ke te drejte te mbash arme pasaporte te votosh,nuk Punon dot per qeverine federale te shtetit e lokale.


#154

Pikerisht pse ekzistojne shembuj para teje nuk duhet te ndodhin keto lloj gjerash. Eshte si te thuash hajde ndertojme kete uren shkel e shko e mos u merzitni nqse bie se ka rene dhe nje tjeter ne Kine para 30 vjetesh. Deshtimet e dikujt tjeter duhen patur parasysh qe te mos i perseritesh edhe ti, jo te perdoren si etalon. Ne vitet 1800 Japonia feudale me samurai e bujq pesoi ndryshim rrenjesor pikerisht duke aplikuar kete mentalitet. Duke kuptuar sa prapa bote ishin, rinia dhe sipermarresit qe dolen jashte vendit synuan te sjellin pas ne Japoni vetem fjalen e fundit te industrise e teknologjise se kohes, jo ta kalonin Japonine ne gjithe etapat e historise e Revolucionit Industrial qe ata kishin humbur.

Pershtypja ime eshte qe pergjithesisht shqiptaret nuk kane kerkese llogarie as nga vetja as nga te tjeret. E kam pare dhe ne Shqiperi, ne Evrope e ne Amerike. Kenaqen me pak dhe ky eshte thelbi i se keqes se kjo krijon nje efekt dominoje. Po u kenaqe me pak, edhe progresi do jete i ngadalte, edhe gabimet tolerohen me shume, edhe bie ne stanjacion se te zhduket ambicja etj. pasoja negative. Duket qe nga artikulli ketu dhe nga ku krahasohet Shqiperia me vendet e tjera persa I perket krimeve apo veshtiresive dhe jo progresit. Nuk mund te kenaqesh duke thene “Jemi me mire se dje”. Pyetja me e mire eshte “SA me mire se dje je?”. Progresi duhet te jete i matshem gjithmone se ashtu kerkohet llogaria si nga vetja si nga te tjeret, nuk mund te flasesh ne hava. Nje cope buke e ha dhe qeni i rruges, s’domethene se jeta e tij eshte me e mire se qeni i shtepise. Thua qe do besh X progress dhe ben X-1, i bie qe s’ke arritur planin. Shume e thjeshte. Njesoj si ne Uoll Strit ku nese kompania thote qe 3 mujorin tjeter dalim keshtu e ashtu dhe ne fund te 3 mujorit eshte $1 me pak se plani, vlera e aksionit bie.

Po qe se ti i kerkon llogari nepunesit edhe per gjerat me te vogla e te mos i kalosh me “he mo se per Shqiperi qe jemi, mire dhe aq” atehere e shikon si sillet ai nepunes edhe per gjera me te medha. Jane gjera qe bota i ka kaluar me pare, s’ke pse shpik rroten. Thjesht nxirr mesime. E nuk mendon njeri qe te krijoje perfeksion ne Shqiperi, se s’ekziston askund, thjesht te ule ME SHUME dhe me shpejt numrin e difekteve/parregullsive qe ekzistojne. Po synove te kapesh henen, edhe po s’arrite do kapesh yjet thone.


#155

Bla bla bla. As që e mora mundimin ta lexoj. Duket si mësuese e edukatës morale dhe politike. Përfundimisht erdhi koha të pranojmë 1 gjë. Në nivel individual, është e mundur të marrësh një njeri prej cilitdo vendi dhe ta çosh kudo. Pas pak vitesh, s’do ketë dallim kulturor midis atij individi dhe ambjentit.

Në nivel kolektiv, po bëhet gjithmonë e më e qartë se kultura ka lidhje shumë të fortë me… gjenet. Miliona arabë në Paris s’po sillen si parisianë, po e bëjnë Parisin si Saharaja. E njëjta gjë me miliona turq në Gjermani. Kjo është dhe arsyeja më e madhe pse i bëra naftën Shqipërisë, se s’jam si ju. Best regards.


#156

Prof. Ilia, ne Shqip. akoma ekziston nje mister rreth jush dhe jetes suaj. Ka shume qe historine tuaj e rrefejne si nje legjende. Do ish mire te beni nje vet-rrefim. Do shuanit kersherine e mijera veteve, per kete jam i sigurt


#157

Idiot, genet Luajne rol si tek individi ne vetmi ashtu edhe ne grup. Eshte nje udbash Michitovich e ka postuar si antishqiptar per filosofine tek peshku. Shko tek pegerja e tij dhe gjeje veten e qani per Shqipkaret. Gjeni hapesiren tuaj por na respektoni…mos na ndotni


#158

Të bëra pëlqim kot për pordhë, për të rritur misterin.


#160

Legjendë jam, dhe kam bërë shumë të pabëra që s’tregohen.


#161

I dijme te pa berat tende qe nuk do ti tregosh, mos fillo prap nga fillimi😎