Qytetarët e botës kanë luftuar për të arritur ato të drejta që ju i gjeni gati


#184

E di Alba e di, biles ne USA policia eshte shume me e eger se ne Europe, atje nuk ka diskutime, nuk futet polici ne diskutime. Biles ne bote ka vende qe edhe kur beshtyn ne toke, ha gjobe.


#185

:grin:mbeten njerez qe nuk kane mundesi te ikin (se po kthejne dhe azilkerkuesit tani), dhe njerez qe kapin mundesine te jene dikush sepse ata qe jane me te mire ikin. Ja ti psh cfare profesioni ke qe kalon gjithe diten ketu?


#186

Ne fakt amerikanet qe kane qene ushtare ne gjermani me kane deftuar se policia gjermane ishte me strikte se ajo amerikane .problemi me policet amerikane eshte se ne amerike armet jane sheshit duke i bere policet qe te qellojne ne dyshimin me te vogel .


#190

Refugjati Hushi, lexova qe kishte share nje gazetare te TVSH, duke e akuzuar se ajo ishte kapur duke vjedhur ne Itali, Lajmi mbaj mend qe u pergenjeshtrua, por ja qe Hushi e perdori dhe para disa ditesh madje e solli ne forum nje nga keta te Berishes, fiqo, bradland apo Kapoja, nuk e mbaj mend


#191

Per Kozeta Kurtin thone qe eshte kapur duke vjedhur ne Bergamo te Italise, ne supermarket.


#192

historia qenka ndryshe nga c’mbaja mend


#193

po sapo genjejve prape mo shkabllor: me lart thua qe ajo ka qene ne Shqip. kur ka ndodhur. Ne lajmin qe sjell me poshte per ta provuar, vete personi thote se "ishte ne ate dyqan ne Itali, ne po ate dite “ku pati nje vjedhje dhe ku e kane mbajtur disi gjate per ta sqaruar…”.
Demek, pepinot, ne tere ate kasaba aty vajten dhe kapen kete ashtu rastesisht dhe po ashtu rastesisht i nxorren emrin e qe andej u mor vesh atje ne memedhe


#194

500 vjet propagandë për të urryer çdo gjë shqiptare kanë lënë pasoja të mëdha në këtë popull. Ata që ikin, në të pandërgjegjshmen ndjehen keq, dhe duan që të lenë tokë të djegur nga atje ku po ikin, Shqipëria, që të justifikohen nesër, e të thonë që iu desh të iknin pasi atj nuk ka mbetur asgjë. Dhe për të arritur këtë, në mënyrë të ndërgjegjshme e të pandërgjegjshme duan ta arrijnë këtë tokë të djegur e djerrë atje…


#195

E lexoni veten kur shkruni? Per kuriozitet pys.


#196

Vetem po te jete video.


#197

Ti robo ke nje problem te rende. Kur robt te pergjigjen me logjike qe s’ke nga ia mban, reagon sikur te kane share nga motra, sepse patologjia qe ke te krijon peshtjellime emocionale deri ne dalje jashte kontrolli. Solle foto karrigesh per te treguar qe shqiptaret ne Shqiperi humbin kohen ne orar pune, dhe kur dikush te vuri ne dukje qe vete anetaret e peshkut ne emigrim humbin kohen ne peshk ne orar pune, u ndieve aq me shpatulla pas muri se t’u duk e drejte ta shaje pruresin nga familja. Kehstu qe pytja ketu eshte… e sheh ti veten kur u pergjigjesh atyre qe te vene ngushte me logjike? Nese jo, nis kurohu se do marresh veten ne qafe.


#198

…ene vidjon shume te ngateruara jane


#199

E ke gabim. Nuk kane faj ato 500 vjete se nuk jemi vendi I vetem qe ka qene I pushtuar. E kane fajin 50 vitet ku duhet te doje me patjeter çdo gje shqiptare se nuk kishe zgjidhje tjeter per te jetuar.


#201

E kisha fjalën për 500 vitet e fundit, deri në ditën ku jemi sot, jo 500 vitet deri në 1912-ën.


#202

C’te keqe ka me jetu jashte Shqiperise? E di sa bukur eshte jashte, sa lire … shkon einkaufen ne supermarket ne Gjermani, e gjen qumeshtin e shume produkte me lire se ke Konadi lol.


#203

Po lere ça tha ajo ne Shqiperi …me artikuj si ky ishin mbushur gazetat italiane sepse kishte thene qe jam gazetare te nje program te ngjashem si striscia la notizia…prandaj beri buje …ishte me kusheriren dhe me shoqet e kusherires kur u kap …nuk e di a din italisht …do hidhte gazetat italiane ne gjygj per lajmin e vertete lol

https://www.google.it/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwjY-d3MgNDVAhVEPVAKHakvBy0QFggmMAA&url=http%3A%2F%2Fbergamo.corriere.it%2Fnotizie%2Fcronaca%2F15_gennaio_07%2Falbania-giornalista-d-assalto-bergamo-denunciata-furto-0353b7a2-9673-11e4-9ec2-c9b18eab1a93.shtml&usg=AFQjCNGuewmqwDcEJAWoVAQBGNb3yH0zCA


#204

Kjo eshte e vertete, shume produkte ketu jane pakez me lire se Konadi ne Shqiperi.


#205

nuk eshte gabim te duash te jetosh jashte. Ne si vend i vogel per kushtet qe kemi s’ia dalim dot te kemi & e te ruajme (nese i krijojme) te mirat per njerezit (qe i ofron vetem perendimi ) pa na marre nen sqetull ndonje vend i fuqishem demokratik.
Ose ndryshe pastaj, pa u integruar me boten permes globalizimit.
Dhe s’egziston arsye ne univers t’ia u ndalosh njerezve te drejten per t’a provuar boten kur i kane mundesite.
Kush mendon se vendi jone eshte absolutja, dhe mund nje dite te barazohet me me te miret ben mire te marre ca pushime se kushedi… (po s’besoj se ndokush ka kembengulur per kete deri tani)


#209

Kjo perplasja Diaspor e Vendalinj ndodh identikisht edhe ne Kosove. Emigrantet Kosovare jane te pezmatuar me trajtimin reciprok…


#210

nderkohe qe shqiptaret thone qe ne shqiperi plas kallashi, ata qe merren me klasifikime nderkombetare e klasifikojne shqiperine me te sigurt per turiste se serbia, Mali i Zi, maqedonia, greqia, sllovakia, polonia, Amerika, etj.

World Economic Forum
The Travel & Tourism Competitiveness Report 2017
Safety and security

 • 1 Finland 6.65
 • 2 United Arab Emirates 6.60
 • 3 Iceland 6.57
 • 4 Oman 6.49
 • 5 Hong Kong SAR 6.47
 • 6 Singapore 6.45
 • 7 Norway 6.41
 • 8 Switzerland 6.41
 • 9 Rwanda 6.39
 • 10 Qatar 6.33
 • 11 Portugal 6.32
 • 12 Luxembourg 6.32
 • 13 New Zealand 6.31
 • 14 Austria 6.28
 • 15 Estonia 6.26
 • 16 Sweden 6.22
 • 17 Slovenia 6.20
 • 18 Spain 6.16
 • 19 Netherlands 6.14
 • 20 Morocco 6.14
 • 21 Ireland 6.11
 • 22 Australia 6.10
 • 23 Canada 6.10
 • 24 Croatia 6.09
 • 25 Bhutan 6.09
 • 26 Japan 6.07
 • 27 Denmark 6.05
 • 28 Taiwan, China 6.02
 • 29 Georgia 6.01
 • 30 Czech Republic 5.92
 • 31 Malta 5.92
 • 32 Belgium 5.90
 • 33 Mauritius 5.88
 • 34 Armenia 5.86
 • 35 Azerbaijan 5.85
 • 36 Cyprus 5.82
 • 37 Korea, Rep. 5.82
 • 38 Jordan 5.78
 • 39 Romania 5.78
 • 40 Latvia 5.76
 • 41 Malaysia 5.75
 • 42 Lithuania 5.73
 • 43 Kuwait 5.73
 • 44 Chile 5.72
 • 45 Hungary 5.72
 • 46 Albania 5.71
 • 47 Bahrain 5.70
 • 48 Poland 5.70
 • 49 Tajikistan 5.68
 • 50 Mongolia 5.65
 • 51 Germany 5.65
 • 52 Gambia, The 5.63
 • 53 Greece 5.63
 • 54 Slovak Republic 5.61
 • 55 Barbados 5.60
 • 56 Macedonia, FYR 5.57
 • 57 Vietnam 5.56
 • 58 Kazakhstan 5.54
 • 59 Sri Lanka 5.53
 • 60 Zimbabwe 5.52
 • 61 Saudi Arabia 5.51
 • 62 Ghana 5.49
 • 63 Uruguay 5.47
 • 64 Senegal 5.45
 • 65 Nicaragua 5.44
 • 66 Lao PDR 5.44
 • 67 France 5.43
 • 68 Costa Rica 5.43
 • 69 Moldova 5.42
 • 70 Italy 5.41
 • 71 Lesotho 5.41
 • 72 Serbia 5.41
 • 73 Zambia 5.40
 • 74 Malawi 5.40
 • 75 Montenegro 5.37
 • 76 Bosnia and Herzegovina 5.37
 • 77 Botswana 5.34
 • 78 United Kingdom 5.34
 • 79 Panama 5.31
 • 80 Gabon 5.29
 • 81 Algeria 5.28
 • 82 Namibia 5.24
 • 83 Benin 5.24
 • 84 United States 5.23
 • 85 Ecuador 5.20
 • 86 Cape Verde 5.19
 • 87 Iran, Islamic Rep. 5.17
 • 88 Cambodia 5.15
 • 89 Bulgaria 5.14
 • 90 Sierra Leone 5.14
 • 91 Indonesia 5.06
 • 92 Tanzania 5.05
 • 93 Madagascar 5.02
 • 94 Bolivia 5.01
 • 95 China 4.99
 • 96 Côte d’Ivoire 4.97
 • 97 Argentina 4.96
 • 98 Kyrgyz Republic 4.96
 • 99 Ethiopia 4.90
 • 100 Nepal 4.85
 • 101 Paraguay 4.69
 • 102 Tunisia 4.68
 • 103 Israel 4.62
 • 104 Uganda 4.61
 • 105 Mozambique 4.57
 • 106 Brazil 4.50
 • 107 Dominican Republic 4.50
 • 108 Peru 4.49
 • 109 Russian Federation 4.31
 • 110 Cameroon 4.25
 • 111 Burundi 4.23
 • 112 Mauritania 4.21
 • 113 Mexico 4.16
 • 114 India 4.12
 • 115 Trinidad and Tobago 4.09
 • 116 Turkey 4.05
 • 117 Congo, Democratic Rep. 4.04
 • 118 Thailand 4.00
 • 119 Jamaica 3.98
 • 120 South Africa 3.93
 • 121 Guatemala 3.74
 • 122 Chad 3.74
 • 123 Bangladesh 3.69
 • 124 Mali 3.59
 • 125 Lebanon 3.57
 • 126 Philippines 3.56
 • 127 Ukraine 3.51
 • 128 Honduras 3.45
 • 129 Kenya 3.45
 • 130 Egypt 3.29
 • 131 Venezuela 3.28
 • 132 Nigeria 3.10
 • 133 Pakistan 3.10
 • 134 El Salvador 3.02
 • 135 Yemen 2.80
 • 136 Colombia 2.59

Ja linku
http://www3.weforum.org/docs/WEF_TTCR_2017_web_0401.pdf

dhe kush ndihmon per te kunderten, vec refugjateve deshtake? Deshtaket e politikes.


Si duket Shqipëria në sytë e të huajve ?