Rama kërkon mbështetje tek shqiptarët e suksesshëm


#41

Kush eshte shqiptari i sukseshem?
Nje sipermarres i zoti? Nje specialist i zoti?

Te dyja kategorite fitojne $150 000+/ne vit dhe kane me shume gjasa familje te krijuar atje ku jane. Per sipermarrsit as qe behet fjale, ndersa per kategorine tjeter edhe sikur te jene te gatshem te sakrifikojne cka kane arritur, kontributi i tyre do jete minimal. Per shume specialista te fushes, dijet e tyre nuk jane te aplikueshme ne AL ose vetem pjeserisht dhe aplikimi i tyre sfumohet nga ambienti.
KM nuk ka nevoje te rishpiki rroten por te ndertoje nje administrate me burokrate jo militante qe shkojne ne pune dhe zbatojne ligjin. Kaq. Per probleme te nivelit te larte, specialistet mund te kontraktohen dhe ska pse domosdoshmerisht te jene shqiptare.


#42

Pa asnje paragjykim, por, me te predispozuar per t’u kthyer jane treguar te deshtuarit, qe vene ndonje kravate e kapin ndonje resor ministrie me mik.


#43

Mos e llafin per Ronin, more.


#44

Boll shatë se lat nom!!
KM ne keto kater vite te ardhshme do kete nevoje per teknike te afte se nuk mund te vashdoje duke u motivuar apo justifikuar me ‘ç’na la Berisha’. Nuk i ka vare shpresat te diaspora e sukseshme (shpresoj) por mire ben qe fton ne debat edhe ate. Nuk ka asnje gje te keqe ketu.
Kthimi ne Shqiperi i atyre qe u drejtohet Rama padyshim varet dhe nga shume aspekte te jetes se tyre personale. Nuk kthehen njerezit vetem se tha KM. Por kush nga ata qe po vlereson nje kthim te mundshem per projektet e jetes se tij/sajë, se u ndje kerkuar dhe i mirepritur edhe nga shteti, eshte pozitive.

Sa per ç’ka bere Rama ne kater vitet e shkuar mendoj se eshte nje debat tjeter. Per disa ka bere shume e per disa ka bere pak ose aspak.
Mendimi im eshte: Shyqyr Zotit qe ja arritem dites te kemi nje KM qytetar! Lejeni te punoje dhe mbas kater vitesh mblidhemi prap dhe votojme. Kemi votuar Sali Berishen jo më Edi Ramen qe eshte padyshim nje mije here me i mire!! Me vone do gjejme dhe nje akoma me te mire, kur dhe vete te jemi me te mire. Deri atehere sikur mos te shajme kot s’koti do na ndihmonte!


#45

Ajo kokeverdha e Albes eshte zgerdhitje cinike.


#46

veshtire do ta kesh o Rame, sepse shqiptaret ne emigrim jane te gjithe te suksesshem. Dhe jo vetem sipas peshkut, per te cilen suksesi eshte t’ia fusesh vrapit nga veshtiresite ne vendin tend.

Kane qene te suksesshem sidomos me perpara, ne kohen kur nuk i shihte njeri ne Facebook se si nuk marrin asnje like nga vendalinjte, por vetem nga farefisi ketej, edhe pse postojne pa fund ne gjuhen e vendit prites. O po si s’u del te pakten nje koleg t’u beje nje like a nje reagim, varja komshinjve. lol

Nejse, ne epoken e para-rrjeteve-sociale ishin me te lire te ishin te suksesshem sa te donin, ne cdo gje qe te donin.

Mbaj mend kur ishim ne gjimnaz, ne kafe. Na ishte ulur ne tavoline Eltoni, kusheriri i njerit prej shkoeve tane. Fresh off the boat nga Italia, bojaxhi me eksperience. Ai vazhdonte e fliste, sepse kujtonte qe ne po e tundnim koken me pohim ngaqe po e besonim vertet kur thoshte qe atje, ne Itali, kishte bere vajzen e nje kapoje mafioz te dashurohej me te, kur po i lyente shtepine. lol. “E dini si ma ngjiten nofken njerezit e kapos?”, na tha duke e zgjatur heshtjen e duke na pare te gjitheve me radhe ne fytyre, qe te mbillte pak suspense. Pastaj, me lavdine qe i shkelqente ne fytyre, tha: “Little tony!”. lol, qeshim dhe sot kur e kujtojme Eltonin e vogel, qe doli se kishte ardhur ne Shqiperi per te blere nje nuse nga fshatrat, se andej s’ia varte njeri.

Keshtu qe do te jete cik e veshtire o Rame.


#47

Si per te RD-ja e ke qendisur. Dergoje atje dhe te ndonje gazete tjeter se s’besoj te lexoje peshkun Rama. Edhe shiko t’i shkruash direkt se po kerkon shqiptare te suksesshem thote, jo pjatalares si puna e peshqve larg Atdheut.


#48

Je i madh shkabe, qafsha Anabelin!

lol. pz. ncnc. ISNCK.


#49

Pse I ben thirrje shqipove jashte kur AI te ka TY atje?


#50

Profil banke qendrore! Shiko se ne si profane edhe nuk i kuptojme ca tituj e pozicione por ay i interesuari z.PtH e kupton shume mire. Ay e ka shpikur kete shkurtimin.


#51

Je shume i sakte ne mendimin qe shpreh Patrioto.
Shqiptaret e sukseshem ketej ( mbas shume investimesh si kohe, para, shkolla, shtepi, femije) nuk besoj se jane gati ti rrezojne te gjitha dhe te kthehen ne Shqiperi. Edhe per ata qe jane duke bere apo mbaruar shkolla kur shikojne mundesite qe ofrohen ketej llogaria eshte shume e thjeshte per tu bere. Nga ana tjeter Shqiperia ka shume njerez te zote, punetore, biznesmen apo dhe profesionist. Nqs Rama do te ishte i sinqerte ne ftesen e tij ( gje qe nuk eshte asfare) mjafton te zbatoj strikt konkursin ne baze te meritokracise per te hyre ne administrate. Mos ta lere administraten e Librazhdit apo Elbasanit fjala vjen ne dore te Taulant Balles. Ta izoloje sa me hermetikisht proceduren per te hyre administrate por edhe per tu larguar nga ajo dhe gjerat rrjedhin vete pastaj. Nuk mund te vazhdohet më sa here nderohet qeveria nderohet dhe administrata deri te pastrueset.


#52

Ndoshta tani qe Palloshi e ka bere te lirshem, ay do kandidoje perseri per bq. I thashe tek tema tjeter por s’i mbushet mendja. Ndoshta pret qe kusheriri yt t’i thote nje fjale te mire Palloshit qe ay eshte kandidat i mire per bq.


#53

Pallosho,shqipare te suksesshem jane ata qe kane mbetur ne Shqiperi,jo deshtaket qe kane ikur.Shkaben aty e ke,pse nuk e aktivizon…Apo ke mbetur dhe ti nje emigrant deshtak inferior ndaj se huajes.


#54

Me vjen mire qe citon nje teze te VQ, Vlonjato. I ketij mendimi kam qene edhe une qysh para 15 vjetesh, kur iu shkruaja PS, i ke tek VQ.


#55

the pallosh is in the eyes of the beholder derr pjerr


#56

Midis nesh ky muhabet …pse ta marrin ne pune kur u mjafton libri/vepra? Libri nuk ben gam gam lart e poshte. Sa here kane nevoje e shfletojne dhe kur mbarojne e vene prape te rafti. 500 leke u ka kushtuar :grinning:.


#57

Nigjova i muhabet , e kishin pyetur BS se si ka mundesi qe Bojaxhiu grumbulloi aq pak vota , na mori me qafe nje expert nga Belgjika me teorite e tije mbi Ekonomine , ishte shprehur BS , tani une nuk di me gjate se per ke e ka pasur llafin BS. Dhe qe te mos kujtoje njeri qe kjo nuk eshte e vertete , AB ja kishte thene , poet .


#58

Po prandaj BS nuk e zgjati shume takimin, bile si me lezet as e afroi te partia. GjB vete e kishte fajin, nuk u mor vete me zberthimin e tezave por ia la kete pune EH-s.
Por eshte dikush ( nuk dua ta identifikoj se e njohim mire) ne qeveri ne MB qe po zbaton vq…kshu si me lezet sikur jane idete e tij.


#59

Manjola, di gjo une se çfar ke thon aty ti, a kompliment, a sharje, nuk ka mundesi ta shkruash ne shqip ose hollandisht.


#60

Bojaxhiun dhe partite e tjera te vogla, i morri ne qafe ligji elektoral Brado, nje kod zgjedhor qe i disfavorizonte keto parti te vogla.