Rumania kundër hajdutëve

Një VKM e propozuar nga qeveria socialdemokrate që ka vetëm pak më shumë se një muaj në pushtet, dekriminalizon korrupsionin, duke falur zyrtarët që kur kanë abuzuar me detyrën kanë shkaktuar më pak se 48.000 USD dëme. Grumbullime masive, kryesisht të rinj, prej gjashtë ditës mbushin sheshet në protesta që konsiderohen më të mëdhatë në Rumani qysh pas rrëzimit të Çausheskut më 1989.

Të shtunën mbrëma qeveria e tërhoqi propozimin, i cili sipas protestuesve ka si qëllim të shpëtojë zyrtarët e korruptuar. Por protestat vijojnë edhe më masive sot, dhe në to bëhet thirrje për dorëheqje.

1 Like

Diaspora shekullore shqiptare ne Rumani po prin demostratat kunder korrupsionit. Edhe ne Shqiperi po i kerkohet diaspores te marr fatet e vendit ne dore.

Nuk u lejokan kursimet ne Rumani

3 Likes

rreth 200.000 protestues!

Po kjo Rumani qe un e disha shtetkomb, na qenkerka organizem policor.

Rumania kundër hajdutëve, Shqiperia pro hajduteve

18 shkurt… te sheshi! Me fal…te aeroporti… qe mos ti lini as t’ia mbathin!!

Te gjitha qeverite, qe duan te bejne gjera te medhaja, amnistira fiskale, reforma drejtesie, reforma industriale, etj, pa bere reformen kryesore, ate Sociale, do deshtojne.
Jepi tjetrit, te ngopet, jepi sigurine se do te kete per te ngrene, filloje reformen Sociale, e me pas fillo çfare te duash, vetem athere do e kesh popullin pas.

jepuni sapun…

http://www.lapsi.al/lajme/2017/02/06/ristani-taulant-balla-mbante-erë-kishte-ardhur-i-palarë-në-komision-kjo-na-pengoi#.WJjG9_JcDGg

“me kryepeshkaqenin në krye që jo vetëm shkel përditë ligjet shqiptare, por ka shkelur edhe ligjet amerikane me ato 80 000 dollarët që ka paguar për të marrë një foto me Obamën.”

http://www.m.lapsi.al/lajme/2017/02/06/lubonja-ambasadori-lu-nuk-i-prek-peshqit-e-mëdhenj

do ishte e udhes qe qeveria te bente nji marrveshje me qeverine rumune. Ne shkembim te ndonje koncesioni ne mjekesi etj, te dergojme ca popull nga ky yni qe duron dhe pa drita ose pa uje po qe gojen nuk e hap

1 Like

Si kish thone Lu-li, hajduti me cizme i PD-se, do ta bejme si Rumania? :joy:

Nuk e bejn dot si Rumania, te djathtet kan hik qe ne te 90-tat, nga nji kafe me uje boll e kan aty, jan te kenaqur, ben there see that.

Bravo Lubonje, keshtu i dune drute keta komunistet e amerikes. Ja the njehere me te mire qe te kane lene pa leke te Rakipi. Hic keta, bene sikur nuk te degjuan. Bjeri Lubonje, bjeri fort ambasades.

1 Like

Na hapet barkun duke kerkuar te krahasoni Rumanine me Shqiperine. Rumunet e pushkatuan Causheskun me gjithe te shoqen, shqiptaret e bene president Ramiz Aline dhe e lane te vdiste ne spital i rrethum nga infermiere dhe tyfa me lule, ndersa Nexhin e lane te jape intervista mallengjyese…do na kushtoje shume ajo 550 vite anadollizem+komunizes

1 Like

Ne vazhdim te te gjitha atyre qe me te drejte ke shkruar dua qe te shtoj: shqipetaret e pranuan prape saliun kryeminister megjithese ky i dogji e i poqi si bagetia ne vitet 1997 dhe 1998.

1 Like

anadonizem

Rumunet morën armët e derdhet gjak për te përmbysur komunizmin këtu ndodhi e kundërta :
komunistet u kthyen me arme ne pushtet ne 1997. Sot ne Rumani vazhdon ndëshkimi i krimeve te komunizmit dhe autorët e tyre këtu janë ne pushtet e nderohen e shpërblehen ng shteti si heronj . Ne Rumani ministri i brendshëm i Çausheskut ka marrë dënimin që meritonte këtu tek ne homologu i tij është drejtues kryesor i pushtetit . Ne Rumani djemtë e kuples se larte komuniste as u shkon mendja te merren me politikë. Këtu pinjollet e bllokut i ke ne majë të te gjitha pushteteve. Ne Rumani kryeministri socialist përfundoi ne burg per korrupsion – ne Shqipëria kryeministri socalisht erdhi nga burgu ne krye te qeverisë ne vitin 1997 .

1 Like

dakort, dakort, por saliun pse nuk e permend? Apo babai, ai qe te ka bere koken nuk shahet!

E djathta rumune në pushtet premtoi ndëshkimin e korrupsionit dhe i futi be burg te korruptuarit përfshi edhe ish kryeministrin . E djathta shqiptare ka ndenjur 13 vjet ne pushtet ne emër te antikunizmit por jo vetëm qe nuk veproi si e tille por bashkëpunoi me komunistët . Ne 2005 edhe ne pushte me premtimin e ndëshkimit te korrupsionit por nuk pati kurre asnjë te ndëshkuar për këto krime. Kjo e djathë nuk qe kure e tille pasi humbu besimin e shtresës qe i merrte votat, antikomunisteve , Nuk përfaqësonte ideologjikisht askënd . Me ndryshimin de jure te lidershipit ne 2013 u duk sikur e djathta apo PD do te ndryshonte e te kthehej ne binaret e saje politike e ideologjike . Por jo vetëm qe kjo nuk ndodhi por rrëshqitja majtas është e dhunshëm ne çdo aspekt .

1 Like