Sa do të na kushtojë "Pallati i Vlorës"?


#68

Komunist, klysh komunisti, armik :laughing::laughing::laughing:


#69

ka te beje raca me teper. eshte gjenetike.


#70

pasurine te gjithe e vene ne menyre te pandershme. sepse kur pasurohesh ja fut dikujt, vjedh nje tjeter direkt apo indirekt. (e ka shpjegu Marksi ket pune ne fakt, te mbetet vetem ta lexosh)
puna eshte ta vesh me merite, dmth te jesh i detyruar te vjedhesh ose perfitosh vete dhe jo te perfitosh nga vjedhja e babait, apo ligjet e shtetit, psh.

pune eshte dhe vjedhja. merr rrezik.

per mu nje bandit psh eshte me i ndershem sesa nje politikan apo tregtar (qe pasurohen duke perfituar nga ligjet e shtetit) se merr me rrezik per te fituar diçka. te tjeret perfitojne nga SISTEMI, pasurohen pa marre fare rrezik. e kane qyl.


#71

Dmth shteti eshte per ti njohur pronen hajdutit ,simas teje dhe kushtit baze . Athere skane pse revoltohen keta tani ! Thjesht te presin rradhen per te nderru rolet. Komunist- demokrat , pronar -lavazhier.


#72

ça po thu mer ti ? a ke aftesi ta kuptosh nje llogjike apo jo ? merre nje post ose fjalet ne lidhje me çfare flitet jo te hallakatme.

shteti i sotem shqiptar, e ka pronen ne themel te tij et KAQ, çfare komplikon me teper ? shteti shqiptar para ketij nuk e njihte fare pronen, e kolektivizoi, ja u hoqi te gjithve. edhe fshatarve.

nashti kur e njeh pronen per dike, duhet ta njohesh per te gjithe, jo vetem per ata qe do ti. sepse duhet te zbatosh LIGJIN qe e ke vene vete ne themel te shtetit tend. ose ndrysho ligjin dhe njihja pronen vetem disave, jo te gjithve.
çfare skupton tjeter ti ?


#73

ata ta kene vene si te duan dhe keta te sotmit si te duan, kjo nuk ndryshon dot sjelljen e qeverise ne lidhje me pronen. nuk mund mos ja njohesh atyre dhe t’ja njohesh ketyre te njejten gje. ose s’do t’ja njohesh asnjerit ose do t’ja njohesh te gjithve. pronarve te vjeter dhe te rinjve.

çfare ka mos ta kuptosh kaq ?


#74

Ju moj shoqe flisni per veten tuaj e per edukimin tuaj si ish-njeri i ri…se une as nuk vjedhur,as nuk kam vrare apo shkaterruar nje vend e as nuk i kam hyre kujt ne pjese ne jeten time e si puna ime shumica e shqiptarve ish-njerez te rinj ! Po ju shoqe nuk e keni idene fare se cfare do te thoshte Njeriu i ri ne ate kohe e perse quhej i tille ! Flisni kot me te degjuar perralla antikomuniste me njeri te lire kapitalist qe nderton pallat ne det por ndien neveri per ish-njeriun e ri komunist…posi jo…ndien shume neveri…i ka kapitalizmi !


#75

kurreshtar, ku eshte gishti qe te tregova henen dhe ti e pe ku e kom fut?

Niçja dhe Marksi qenkan sakte 2 loqet e struktures shoqerore, njeri, Niçe loqja, mendon se shteti eshte i korruptuar dhe lind prej korruptimit, ndersa tjetri, Marks loqja, mendon se pasuria eshte akt vjedhjeje qe ne lindje. Konti i Malit te Kristaqit i ka vjedh pasurine abat Farise.

Ndersa ti si superloqe mendon se kjo gje eshte normale, e mjer çin ke afer ne jeten reale se i zhduket ne moment portofoli.


#76

Ti thua te kalojme ne mono /poligami ne shoqerite ku njeriu sapo doli nga majmuni dhe skishte familje athere kur historia cahej me Palle keshtu thote niceja-" ma mire ne pyll sesa ne qytet !"


#77

une s’po them gje fare, por po vej re qe s’ke kuptu gje prej gjeje. ate thenien e niçes e kupton vetem po te kesh haber nga historia dhe ta lidhesh me te. te gjithe popujt e vjeter qe ndertuan shtete te fuqishem u zhduken, nuk ekzistojne me sot, babilonasit, egjyptianet, greket, maqedonet, romaket, etj. te gjithe ata qe jetonin ne kohe te tyre, po qe nuk ngriten gje shtete, jane gjalle akoma sot, shqiptaret, basket, etj.

ja kete po thot me ate shprehjen. dhe nuk e beri krijimi shtetit, majmunin njeri. perkundrazi, shteti e ben njeriun majmun. apo dele qe ka nevoje per bari, ta çoje ne thertore, pasi t’ja kete marre qumeshtin dhe leshin te tere.


#79

Ne nuk kemi patur fuqi te ngrejme shtet. e megjithe ate shtetit I kemi sherbyer, romakeve ,slaveve,otomaneve, por jo shqiptareve .si popull skllav qe jemi ja dolem qe te mbijetojme. Shqiptaret nuk dine te bejne shtet sepse paria mendon keq per popullin e vet duke e quajtur “kembe zbathur” dhe “koke palare” kur te zhduket ky nivel athere do themi "shqiperia cka qene ceshte e cdo te behet " kjo eshte endera e shqiptareve qe do te arrihet me ndihmen experiencen amerikane !"Por jo prej parise shqiptare !


#80

Për fat të keq, duket se Kryeministri Rama ose nuk e ka kuptuar vendimin e GJEDNJ-së, ose gënjen qëllimisht.


#81

Palloshi, si cungun dhe i paafte qe eshte, iu ka dhene pronarve nje pjese te vleres se apartamenteve, jo vleren e plote.


#82

Pjer, nga mendon se dalin keto parate?


#83

per nje mendje shterpe, keto para dalin nga taksat, por jo per mendjet bashkohore e perendimore.