Shqiptar fatlum në Meksikë


#41

Really? :smile:
E ka patur emrin Cross Keys shume vite me pare, po s’e di pse e ndryshuan.


#42

Aq me teper per te rinjte qe mezi presin march break vit pas viti per te plotesuar trillin me te madh te rinise amerikane, ate te zgjimit dru ne nje hotel meksikan i rrethuar nga meshkuj apo femra te njohura ose panjohura, mundesisht pa rroba ne trup.
Ketyre dhe amerikaneve te tjere qe harxhojne miliona dollare cdo vit ne token e amshuar meksikane, gjeja e fundit qe u kalon ne koke, eshte kontributi ne ekonomine meksikane e ca me pak i shoqeruar me mallengjim


#43

Ta fokuson Acdc the real macho debatin aty sa t’zgjohet nga gjumi drekes. Megjithse kam pershtypjen qe eshte nga kta te ndrojturit, qe once te sigurohet qe s’ia prek kuleten, te lyen me kompliments n sweet words gjith jeten.


#44

po ti gjemb çfar mendon per kte mendim amerikan per turizmin ne bote te trete?


#45

Une mendoj qe s’mendojne ashtu.


#46

Me fal per nderhyrjen qe eshte dhe jashte teme: Do ma shpjegosh dhe njehere kete fenomenin e foljes anglisht tendes megjithese me duket se jeton ne Shqiperi?


#47

Per puro spirito sportivo, cara Gjembi. :slightly_smiling_face: Falur qofsh, che Dio ti benedica.


#48

sigurisht qe nuk mendojne ashtu, por mendojne keshtu:

poh sa lire kushton, me tre dollare ha i darke! oh sa mire!

Kurse pyetja ishte: ti si mendon si banore e botes trete e sapo amerikanizuar?


#49

na dhe ca italisht nga mbrapa … nejse fenomen me i lezecem eshte kur ca qe jetojne ne Shqiperi nuk gjejne dot fjalen ne shqip :slight_smile:


#50

Ate punen e souvenirs neper Porte ja ka fut kot kjo ne fakt per ekonomine e yada yada. Kjo ne fakt flet per nje pjese te Vogel cka ka pare ne port. Mexico nuk eshte vetem Cozumel lol. Futu ca me thelle e shef mire Havierin, Poncon e shoket e tyre me hola e Bonita. Lol


#51

E di qe jam jashte teme se s’ka lidhje me Meksiken, por ne shkolle te mesme, u binjakezuam me nje shkolle ne Itali dhe na thane t’ju shkruajme letra nxenesve italiane, te beheshim penpals domethene. Shkruajme letrat ne, pas nja 2-3 muajsh vijne pergjigjet e kush kishte marre pergjigje fillonte i lexonte. Njeri filloi ta lexonte me ze te larte “Caro Alket…” dhe gjithe cunat “Yyy si te quajti, karo Alket” :smile:


#52

çer flet mer Kthup, si spaska lidhje kazzo me Meksiken? Tere ky muhabet i turizmit muhabet kazzoje eshte.

Per te mos thene pastaj qe çdo muhabet lidhet me kazzon, kazzoja dhe ajo qetra jane ne qender te botes.


#53

Haha, po Gjembi eshte Rosa Canina o Kthup, sado ia kam shpjegu me perpara, vazhdon te kerkoje falje qe e shqeteson anglishtja ime. Madonna mia, t’i flas iher gjuhen e dushmanit t’i bien petalet :stuck_out_tongue_closed_eyes:


#54

Nuk ka gjithnje kuptim sexual .psh:…“our country in the intercourse with other countries ,may she always be in the right but our country right or wrong …”


#55

Nuk mendoj se kemi folur bashke per kete. Ndoshta ke folur me ndonje tjeter. I ain’t got no memory.


#56

E dashur Deli, verejtjet e Vlonjatit mjaftojne, keshtu qe nuk po zgjatem, veç do te thoja na sill dhe diçka per Norvegjine qe paske kaluar, ne çdo stacion qe ndalon shkruaj e na sill detaje nga ai vend, mos harro kryesoren, çmimet.


#57

Po ku te mos paragjykoni ju patronizuesit e anglishtes, kur anglishtja ka pushtuar tan’ Rumeline… :stuck_out_tongue_closed_eyes:
Truri i njeriut eshte procesor, kur 80% te dites flet e lexon anglisht*, kur leksikun e anglishtes e ke mesuar kryesisht me definicione anglisht (pra jo fjalor anglisht-shqip, por anglisht-anglisht), kur edhe gjuhet e tjera te huaja i ke mesuar nga anglishtja, kur bombardohesh me filma, dokumentare, kenge ne anglisht, kur edhe studimet i ke ne anglisht, normal qe te vijne shume fjale automatikisht ne kete gjuhe madje per cdo fjale angleze, te vijne dhe nga 2-3 sinonime njeheresh, dhe ligjerata bruto nga subkoshi perftohet si nje miksture shqip-anglisht, me fjalet qe arrijne te parat ne mendje, ne lufte si spermatozoidet, me e shkathta me e shpejta, shqipnglisht. Do thuash ti po pse s’lodhesh 2 sekonda me shume dhe t’i besh te gjitha shqip? Po sepse ne radhe te pare ‘pse te lodhem, une nuk lodhem as per te shitur fart, as per te parandaluar paragjykimet, kush do me t’keqkuptu, te keqkupton’, se dyti ky spontanitet gjuhesor eshte ne ndihme te te ekspresionit ne te shkruar, gjuha sic e dime eshte mjet i fuqishem ekspresiv dhe per t’i dhene nje fjale ngjyrimet te caktuara, madje edhe per ta lidhur me intonacionin e frazes, per t’i rene shkurt shpesh-here, perdorim fjale te huaja, qe lexuesi ta marre ne menyren me efikase te mundshme, saktesisht cfare ka dashur te thote shkruesi, me mendje e me ngambrapamendje. Por kjo e dyta ka te beje me stilistiken, muhabet i gjate, duhet pas edhe pak nuhatje nga arti qe te mos krijosh paragjykime. Ne nje bote kaq te pasur peshkore, ku s’ka qen e mace qe s’di anglisht, ku admini s’te censuron per gjona t’vogla, mund te kete vec 2-3 anetare hem kurioze, hem ‘raciste’ per stilin e te shkruarit te motres se tyre Aquamarine, qe qashtersisht kerkojne te sqarohen. Dhe une nuk ua kursej sqarimet, kur duhet - poetike, kur s’duhet - akademike :stuck_out_tongue_closed_eyes:, meqe Gjembin e paska zene pakez amnezia.
Une e dua shume shqipen se ajo eshte gjuha e femijerise sime, pavaresisht se nuk kam pasur rastin ta pasuroj leksikun duke lexuar libra artistike ne gluhën mëmë, por jam edhe honest kur e perdor, nuk permbytem nga emocionaliteti e te behem fanatike e shqipes, cdo germe e vendos me koshience per te transmetuar veten time, tani e si mund t’transformohem ne vazhdim. Tek e fundit s’jam as letrare, as gazetare, jam tip patchwork.

*Shqip flasim vec me njerezit e shpise, shoqerine shqiptare dhe te dashurin qe gjithmone e zgjedh shqiptar (jo per gjasme-patriotizem, por fjalet e zemres dhe fjalet e pista vec ne gjuhen e nenes te vijne, se dalin nga shpyrti).


#58

Shko nga dush Deli Muçollari, jo shtate ne 7 kontinente, por edhe ne 17 kontinemte shko, ne yllin Alfa te Centaurit shko po deshe, nuk ke per te leviz asnje centimeter nga vetja jote, dmth nga problemet e tua.

Gjeje po deshe kete gje a gjeze te lyme me gjize:

Eshte kush na eshte, kush eshte ajo qe ngado qe vete, e merr problemin e gjizes me vete?


#59

Aqua, nuk kan hall gjuhe shqipe, kan hall se ju ben konkurence amerikonve nga Fieri, qe na çmenen me amerikanizma qe as ne fjalor nuk i gjen.


#60

Eee, dmth qe çdo here e zgjedh shqiptar :grin: eh lum si ti :grin: