Shuhet Dritero Agolli


#88

Ngaqe rri gjithe diten duke konspektuar Biblen,o Emo (ndjese Emigrantit,po thjesht per t’u lene te kuptojne sa te trashe jane qe nuk dine ta dallojne dike as nga permbajtja e asaj qe thote,le me pas nga “stili” ),je fushe nga keto fushat e tjera. C’do te thote “ishin vepra kryesore te komunismes”,ndonese besoj se e kupton edhe ti dallimin e madh mes ti kendosh komunismes dhe “vepra kryesore te komunismes”.Ato ishin vepra te luftes pike se pari,mori pjese ne lufte,i kendoi luftes.Pastaj me kete trashesine tjeter qe thua,qe “Shkelqimi” eshte veper periferike,eshte per ta mbyllur muhabetin.Se nga e ke lexuar kete historine e zanafilles se saj dhe kujton se nje veper eshte aq e madhe sa arsyeja qe e shtyu te krijohet,nese e marrim edhe ate te mireqene.


#89

sepse kanë ndikuar në indoktrinimin e shumicës së popullit me ideologjinë komuniste të luftës së klasave duke përçarë popullin më shumë se vet partia, pjesë e së cilës ishin. Është e tepërt të themi se disa pjesë të veprave të tij kanë lënduar shumë njerëz të pafajshëm.
Duke qenë zbatues i luftës së klasave në krijimtarinë letrare, ai gjithmone do kete përkrahës dhe kundërshtarë.


#90


#91

Nuk e kuptoj pse ia permendin kristaqin kur edi pas 4 vjet qeverisje ka plot kusure te veta sa nuk mjaftojne netet e dimrit per ti treguar.atehere nuk kishte avukate mbrojtes qe kristaqi te degjonte edhe palen tjater.ashtu erdhi ne presidium , dosja nga gjykata, person I rrezikshem qe ka tentuar te vrase policin. vrasja e nje polici apo tentative per vrasjen e tij ishin gjera te renda per mentalitetin e kohes.nuk ishte demokraci si sot ku u bene 8 vjet qe ka vrare 4 police diten per diell ai babloku dhe tall bythen ne gjykate , me gjykatesin qe nuk jane gjendje ta denojne .


#92

Keto akuzat-kunderakuzat me kohen e enverit te kujtojne 40 vitet e sundimit te tij, qete-qete, me kenge e valle. Prej 3 milion shqiptareve te vuajtur ne 40 vite nuk dole nje i cmendur a nje patriot t’ia fuse nje plumb bytheve enverit.
Psh, ne vitin 1945, miladin popovici kishte autoritet e pushtet 5 here me shume se enver hoxha, por doli haki taha, nje djale i ri kosovar, ia numeroi ne lule te ballit ne zyren e tij ne Prishtine.
Dmth kur don, e vret. Kur nuk don, nuk e vret, pra pastaj edhe e mbylle gojen me anti- pas pilafit.


#94

Mato Gruda te paska indoktrinuar ty o Kapo me ideologjine komuniste,prandaj nuk po e merr veten nga adhurimi per Komandantin sekretar partie.Nuk kishte lufte te mirefillte klasash gjate Luftes o Kapo,kishte lufte kunder pushtuesit dhe nje lufte pak a shume per pushtet mes Frontit dhe Ballit.Kjo lufte ishte aty,nuk e krijoi Driteroi,thjesht e pasqyroi.Driteroi ka thene nje here,ne nje takim mes miqsh,nuk e di a e ka thene publikisht:Ballistet ishin aty,me gjermanet.Si t’u thoshim ne:hapuni, qe te mos ju vrasim,te vrasim vetem gjermanet.
Nejse,qe te bej nje sqarim per mendimin tim.Nuk po them qe kjo histori ka vetem engjej dhe djaj.Jam i sigurt qe ballistet si nacionalistet ne pergjithesi,u nisen nga e mira e Shqiperise,e po ashtu edhe kane luftuar kunder italianit.Me gjermanin pastaj,u leshuan,edhe te joshur mbase nga ideja e Shqiperise se Madhe.Po ja qe historia i vuri te humbesit.Me vjen keq per ate qe vuajten me pas familjet e tyre nga cmenduria e luftes se klasave,por po te kishin dale ata triumfues,te njejten gje do kishin bere,ne mos lufte klasash,hakmarrje gjakatare po e po.


#95

po ja mo shkabe per keto veprat pulitike prupagandistike nderoheshin gjate komunismes ai dhe kadareja.psh kur kadareja shkroi “gjenerali I ushtrise se vdekur” u prit ftohte ,pa shume interes nga kritika.qelloi qe isuf vrioni e perketheu per qejf e rastesisht u lexua duke u pelqyer nga francezet dhe kadareja u be brenda nates fenomen letrar nderkombetar .atehere u kujtuan edhe shqiptaret ta mburrnin si veper.


#96

Lere se ia fut pordhes kot,o mashkull me emer femre,po flet pa lidhje fare.Keputi ndonje citat Bible me mire,cfare thote ungjilli sipas Markut per shkrimtaret dhe komunismen.


#99

…prandaj thone mos boj keq ne ket dynja se bota eshte e rrumbullaket e nuk I dihet se cfare sjell

Në një mbrëmje të fillimvitit 1992, në derën e apartamentit të Dritëro Agollit (te pallati përballë MAPO-s në rrugën e Dibrës), trokiti një burrë i thinjur.

Kur Dritëroi hapi derën, burri i thinjur e pyeti: “A e di kush jam unë?”.

Dritëroi ngriti supet. Dhe me të drejtë. Burri i thinjur kishte ikur nga Shqipëria qysh në vitin e largët 1944, kur Dritëroi kishte qenë vetëm 13 vjeç.

“Jam Sali Protopapa,” – i tha burri i thinjur.

Pas disa të dhjetash të sekondës hutimi, Dritëroi e ftoi Protopapën në shtëpi.

Kur Dritëroi i ofroi raki e mish, Protopapa i tha se, ndryshe nga ç’ishte portretizuar në romanin “Komisari Memo” dhe në filmin “I teti në bronz”, ai nuk e kishte vënë kurrë rakinë në gojë dhe nuk preferonte mishin, por peshkun.

Në atë takim, Dritëroi mësoi se Protopapa kishte qenë student në Itali deri në vitin 1942, dhe ishte kthyer në Shqipëri, për të luftuar fashizmin (me shokë si K. Tutulani, M. Tutulani, R. Alia, etj.).

Gjithashtu ai mësoi se çeta balliste e Protopapës kishte bashkëpunuar me misionin anglez, për të luftuar kundër pushtuesve nazi-fashistë deri në fund të vitit 1944.

Gjithashtu, ai mësoi se Protopapa u bë një bashkëpunëtorët e shpikjes së bombës me hidrogjen në Los Alamos, pasi emigroi në SHBA.

Në fund të takimit, Protopapa i tha Dritëroit se romani i tij (dhe filmi i ndërtuar mbi atë roman) i kishte shkaktuar shumë vuajtje gjatë regjimit komunist të gjithë atyre që e kishin mbiemrin Protopapa.

Dhe Dritëroi iu përgjigj se nuk e kishte ditur që Protopapat ishin një fis i zgjeruar- i vetmi njeri me këtë mbiemër që kishte njohur ishte Xume Protopapa, i cili kishte patur ‘biografi të mirë’ para 90-ës


#100


#101

Protopapa eshte daja I ed zaloshnjes.


#102

Heshtja

Cigaria u dogj gjer në fund
Mbi tryezë gjumi më mori
Ne xham era perdet i tund
Dhe hesht koridori.

Me kokë në tryezë të flesh
Të shohësh ëndërra të blerta
Sa ndot!..Të zgjohesh e prap të gjesh
Në qoshe të vjellat e lëna nga jeta.


#103

Sejfi Protopapa jetonte në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ku ishte vendosur që në vitin 1944, pas instalimit të pushtetit komunist. Sejfi Protopapa ishte bir i një avokati me origjinë nga fshati Protopapë i Korçës. Ka lindur në Berat më 20 shkurt 1923. U arsimua në vendlindje dhe më pas në Itali. Në vitin 1943, kur ishte vetëm 20 vjeç, emërohet komandanti i një çete të Ballit, që vepronte në zonën e Roskovecit, e ndodhur midis Beratit dhe Fierit. Në vitin 1944 u largua përfundimisht nga Shqipëria, duke u vendosur fillimisht në Itali e më pas në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Pas arratisjes nga Shqipëria, Sejfi Protopapa mbrojti doktoraturën për Fizikë Bërthamore në SHBA dhe punoi në laboratorin Los Alamos për shpikjen e bombës me hidrogjen, e më pas në NASA për komunikimet satelitore me reze lazer. U rikthye në Shqipëri vetëm në vitin 1991, pas rënies së komunizmit. Gjatë vizitave të tij në Shqipëri ai ka ofruar edhe variantin e tij mbi ngjarjet gjatë Luftës Antifashiste Nacionalçlirimtare, duke rrëfyer të kundërten e personazhit të Dritëro Agollit.

…eh mor shkabe …e shikon cfare ndryshimi kane ballistet nga kamunistet dhe cfare te mirash do kishte shqiperia pa ate te mallkuar lufte civile .


#105

Bibla eshte mbushur me vargje per budallenjte, sidomos per ata “budallenjte” qe e marrin seriozisht si liber :joy:


#106

Galatians 6:3
For if a man think himself to be something, when he is nothing, he deceiveth himself.
1 Corinthians 8:2
And if any man think that he knoweth any thing, he knoweth nothing yet as he ought to know.


#107

pa Biblen dhe çfardo tjeter liber te shenjte, liberalet, neoliberalet dhe konservatoret si ty (o çfar leshin tjeter mund te jesh si presor tere diten terr terr per politike trumpi), do te ishin duke u pallu seriozisht me lopet dhe dhite e Baba Tomorrit.


#108

mire ka bere qe i eshte futur shkencave kapo, se per histori e politike s’e kane pas te dhene.
Me shkenca, edhe biznesi behet rehat e pa kokecarje


#109

Ashtu eshte sekretare, edhe Enrico Fermi dhe Ajshtajni u moren me shkence per te bere biznes pa kokçarje. U bene milionere.


#110

s’te rrihet jashte politikes, jo
harron qe e mohon, sa hap e mbyll syte


#111

Driteroit i hoqen femine nga preheri komunismi …(atehere filloi te pinte ) vetem keq si ka bere njeriut Driteroi …me friken ne palce si te gjithe …(se nuk e dinte asnjeri kur do ti vinte e si do ti vinte ) me butesine e korçarit mysliman dhe si liberal qe ishte (si te gjithe Agollet njerez te bute e te mire ) vetem mire ka bere qyqi …Nuk ka dale asnje i persekutuar nga shkrimtaret te ve gishtin mbi Driteroin se i ka bere keq …

PUSHOFSHE NE PAQE O NJERI I MIRE