Si duket Shqipëria në sytë e të huajve ?


#85

image


#86

Leni mer kto o skuth e hudh nonji kocke…po te themm…Chicago last week 3 days 600usd a day…Niagara falls 3 jave perpara…400usd a day… me kursime…po na bo reklam costaricen…tina…mos u boj cheap e promovo turizem all inclusive e ha moot ne bufett me fshataret e botes se trete.
Sa te shko nje Steak ne Costarica a ma thu??? Nginju ne buffet me shemtirat e botes aty tek resorti…kapi i cik Pjeshkat tek Anija ne Karaburun me K te madhe


#87

ahahaha ! “Sputnik” ne frengjisht, agjencia shteterore e lajmeve ruse, mikeshe me qarqe komplotiste te ekstremit te djathte, e paska dhene lajm më vete nje shperthim ne Velipoje (ku “per fat te keq” pati vetem te plagosur - sa nuk thote artikulli :scream:).
Si duket jane bere helm qe pothuaj çdo jave, ne mediat franceze ka nga nje reportazh per turizmin ne Shqiperi


#88

Ca do me t thene Zeqo? Emigtante amerike sikur s’kam pa neper bllok, si duket kamuflohen, emigrantet e Greqise i ke me tufa, per cdo grup njerezish qe bie rasti te prezantohesh njeri do jete patjeter emigrant greqie.


#89

Ne faket me dalin ndonjehere lajme per Shqiperine nga Sputnik ne Google newsfeed ngaqe paskam treguar interes per Shqiperine sipas Googlit, po gjithmone lajme groteske. "Opozita u helmua ne nje miting " thoshte nje dite gjate fushates elektorale. Shoh keto lajmet shqiptare, ishte nje gje pa rendesi e lishin futur diku mes cicave te Armines dhe lajmeve nga Big Bardhi.


#90

Kemi “perjetu” te njejten eksperience: edhe une, rastesisht kerkova “tourisme+albanie” dhe me doli sputniku ne balle te kazanit (mediatik)
:grinning:


#91

varet si ja kerkon Googllit ta indeksoje faqen per Albanien, gazeta


http://www.javanews.al/rama-zaev-perjashtimi-nga-rregulli-ne-europe/


#92

E mban mend ate kengen:
Po pyet bota per shqiperine
Sa te madhe e ka ushtrine?:blush:


#93

Shqiperia eshte mbrekulli si nga natyra dhe nga njerezit… Ik ne Zvicer si turist dhe po ta mbajti thuaj jam shqiptare te shohin nga koka tek kembet, gjithe paragjykime. Lere me ne Greqi qe nxijne nga surrati sikur po ju ha buken. Vijne ne shqiperi arabi dhe cifuti e ndihen si ne shpine e tyre, asnje paragjykim asnje ndrydhje surrati. Diku lexova nje pronar hoteli ne shkoder i cili thoshte qe te huajve me shume se cdo gje tjeter ju pelqente shume buzeqeshja shqiptare, e thejshte dhe e vertet, jo fallco dhe marketingu.

Tani, qe ne nuk shquhemi si komb enjell kjo dihet dhe nuk ka njeri brenda dhe jashte shqiperise qe e mohon por mediat perendimore jane shume por shume te padrejta. Kjo shpjegon edhe perse 99% e te huajve kur vijne ne shqiperi habiten perse eshte ky nam kaq i keqe. Turizmi i larte ne shqiperi po shkakton nje xhelozi te tepruar. Po lexoj per dite lajme te vjetra te riperpunuara per te nxire imazhin. Ndersa per mediat shqiptare kuptohet qe jane thjeshte kazan (jua ka gjetur emrin fiks) por fatmiresisht kane shume pak ndikim ne popull, pothuajse zero. Tani qe ndonje turist i huaj gjen vdekjen nga ndonje aksident, ndac me makine apo me skafe edhe mund te ndodhe por nuk besoj se kurre nje njeri te rrihet per vdekje ne shqiperi sepse eshte i zi apo amerikan sic ndodhi ne nje ishull grek.

Jane bere disa investime shume te mencura, ke qejf te shohesh videot ne youtube nga turiste te huaj nga qendrat e qyteteve. Sigurisht, ka ende probleme por mendoj se do ishte gabim qe shqiperia te behej zvicer, ca gjera le ti lene ashtu sic jane sepse jane te vecanta. Pershembull nuk me shqetsojne aspak lopet neper rruge ne fshatrat shqiptare apo bagetit, njerezit me mushka e me karroca me kuaj. As ata qe shesin fruta e mjalte buze rrugeve. As ata qe ecin me bicikleta apo rrugicat e vogla me pluhur. Sikur vertet Rama te mbush premtimet e 100 diteve te para duke filluar me plehrat qe jane gangrena jone dhe kanalizimet ateher cdo gje do jet perfekte. Shqiperia nuk duhet te kthehet ne Greqi por as ne Kroaci, te ndjek shembullin italian apo francez.


#94

#95

…do ishte gabim qe shqiperia te behej zvicer,

Nuk behet jo, per kete te jesh i sigurt.:sweat_smile:


#96

Avash nje cike mos kalo ne ekstremin tjeter. Isha vete para 1 muaji e s’me pa njeri shtremet. Po u solle si kaqol, apo te mos kesh konsiderate per te tjeret, te shohin shtrember, po te jesh i sjellshem e me edukate, s’te ngacmon njeri.


#97

Neper fshatra jo, madje ajo eshte bukuria e jetes ne fshat, po kur i ke keto kafshe ne qytet e madje qytet turistik cfare t’i besh? Po flisja me nipin ne Skype qepare, ma preu biseden ne mes se perpara shtepise ka vene ca peme frutore dhe po kalonte nje lope e po hante gjethet.


#98

Ene ne Greqi nuk te bi ne qafe njeri… Le qe shumica e atyre qe sherbejne jane shqiptare e te afrohen me turp e te bojne muhabet…po fole shqyp ne tavoline pas ca minutash te afrohet me ndroje i punesuari Shqiptar. Kthupe me le vetem tek tema e qitores…


#99

Greket jane zbutur ndaj shqiptareve, u bene 27 vjet bashke tani, u mesuan. Jane bere grup me shqipot kunder afrikaneve dhe pakistanezeve qe zihen dhe nxjerrin shpata e hanxhare dhe ndjekin njeri-tjetrin rrugeve te Athines.

P.S.: Jam ne pune dhe po me bie bateria e celularit tani. Kismet kur te jem ne shtepi.


#100

Dakord ore dakord rast ekstrem eshte se kush nuk i do parate e turistit… e solla si shembull per te then qe nuk gjen rehatine qe e gjen ne vendin tend.


#101

Po pse te afrohen me turp? Te duket normale ty kjo? Nuk e di, flas per vete, rehatin qe gjej ne Shqiperi nuk e gjej askund. Degjon anglisht e lloj-lloj gjuhe here me ze te larte e here me ze te ulet, por sapo degjojne shqip ju ndryshon ngjyra e fytyres. Kam pershtypjen se nuk e kaperdijne dot allvanon turist.


#102

gjyhnah te qahemi !
Mallorkes nje, dhe Shqiperia eshte e dyta ne radhe, sa di une qe per keto 20 vite i ka bere Gjermania marketing turizmin bregdetar te nje shteti ,tjeter kujt jo .
Mbet vetem qe nikoqiri sezonal te plotesoj kushtet qe ti ofron pushuesit pak komoditet dhe nuk eshte qudi qe dhe Shqiperia te kthehet ne rrepublike te 18 te Gjermanise


#103

Jo mer Daj, po ti e paske harru cer eshte Emigranti…kan mall mer…du me mor vesh cer bohet ne Shqypni…po do te pysin per Cunin e Ferhatit tek 21… dhe Cunin e Meremes tek xhomlliku… u vjen ene i cik zor se jane duke sherbyer e jo afendikoj…se ne e kemi punen i cik turp…e ke pa ate UDbashin Koqevar, pse la halet ne amerike mthot se atij ja la Halen… Roboti ne Prishtine…
Mu me kan bo pershtypje se jane te edukuar e si me te qete me duken…Pershtypja ime kjo.
Mos ngatarro Shtetin Grek e Qishen Greke me njerezit ne pune te tyre.


#104

fakjunjuz i dashur , fakjunjuz