Si duket Shqipëria në sytë e të huajve ?


#145

S’kam shume kundershti per paragrafin e pare. Per pjesen tjeter, dihet boterisht qe jeta eshte vec e nates. Cfare rendesie ka nese bie era shellire se uji vjen me orar? Apo se nje pjese shume e madhe e popullsise mezi ja dalin per ushqime? Kastravecat si gjithmone…


#146

Po tall kastrav ecin tani…cfar hyn shqiperia ne syte e te huajve me ATA qe skan buk me HAnger. turizmi tema. Jeta nates


#147

Gjembo, pse te shqeteso jata e nates ty! turizmi kto ka, nuk shkojn njerzit aty vetem per qofte e nje kriko birre.


#148

Ja cmund te beni per 3 dite ne Durres…Lumturohuni qe vatani ecen perpara e boll u qate…


#149

Mua s’me shqeteson fare jeta e nates por me shqeteson qe kastravecat e dine jeten vec te nates. Jete nate behet kudo ne Mesdhe, nga Kroacia e deri ne Beirutin e bukur. Nuk e shpikem ne, as shkumen nuk e shpikem ne. Apo dhe ti po kujton, si shkeraba, qe une s’e dua shqiperine?

Turizmi eshte dhe sherbimi, jo vetem shkuma apo minifundet dhe vajzat qe buzeqeshin kur kalon X5.


#150

#151

#152

Pres te sharen e rradhes nga njeri. Nuk po e ve aspak per anti-reklame por per te terhequr vemendjen tek problemet qe jane.


#153

Gjembi une nuk jam si ju qe shpifni. Une problemin nuk e kam a ka apo s’ka incidente neper 1% te plazheve tona. Sigurisht qe ka, sic ka gjithandej. Une e kam me deshiren e shfrenuar e te ndyre per ta bere gjithe artikullin sikur Pogradeci eshte ato 100 metra te qelbura rruge qe kishte pare ai vrroma te artikulli tjeter, kur pogradeci eshte ne fakt 99% e kunderta, si tek fotot qe tregoj une. Ashtu si dhe per saranden, ku joq, faqja me shpifese ne shqiperi, ekzagjeron cdo dite per nga nje plazh shqiptar per te erektuar refugjatet qe jane aq deshtake sa kulm te jetes kane moderatorin ne ndonje forum me 20 anetare, e qe gezohen po te zmadhojne te keqijat e shqiperise. ky eshte problemi, jo ka a s’ka probleme. Spilleja psh eshte nje nga plazhet me te pastra ne Shqiperi dhe une kete vit e vizitova prape. Joq kishte kapur nje kanal te vetem ne gjithe ato kilometra plazh, nje kanal larg zonave kryesore te plazheve, dhe shpifte me ndyresi refugjati te deshtuar se spilleja ishte plazhi me i ndotur ne shqiperi, sic shpifte ai ols topalli per pogradecin, e sic rremoni ju refugjatet deshtake foto te vjetra si cecua, qe duhej te kudnerpergjigjej me nje foto te nje viti me pare sapo shkroi dikush nje artikull kunder refugjateve si ai.


#162

eshte interesante per ata , e di .( me duket mua interesante dhe e leverdishme qe jam shqiptare se lere te huajve ) sekreti i te ndjerit komod dhe te vlersuar te te huajve ne te jetuarin e mentalitetit shqiptare gjindet tek rregulli shoqeror qe praktikohet ketu , vemendja qe i kushtohet te huaj , koha per ate, perkushtimi i sinqert deri ne naivitet ,koloriti ditor ne komunikim qe i ofrohet e bene ate te huaj te perjetoj nje bote jashte standardit qe eshte formesuar .
shume here beje krahasime , vetem kete me ndodhe te telefonoj kedo dhe pa termin ta pres pas 10 min per caffe pse mua ma ka qjefi , vetem ketu me ndodhe ne 21 .00 te mbremjes te thrras tjetrin dhe ti them, a shkojme ne Tai massage ,te marr pergjigje pozitive dhe rruges per aty te prenotoj ardhjen .Vetem ketu, me ka ndodhe ne 10 te dites ne kohen me rentabile te punes te thrras tjeret a doni te me shoqeroni per X qytet ,te lene punen dhe cfardo obligimi qe kane dhe te te thene ,po .
Te mos flasim per raste emirgjente …
Shume here e mendoj sa jo individualist eshte ky mentalitet ,humb kohe nga jeta e tij ne sherbim te tjereve .
Kjo eshte per mua pika kyqe qe tropjet shqiptare i bene attractive per te huajt qe banojne ketu ,jo benifitiet financiare .


#164

duket se tek ne kurohen ndaj sindromes se kohes, ‘alienation feeling’


#165

Le mos na fol se behemi zeher qy me mjes! Themi te marrim ndonje haber te mire nga vendi ine veç kur ta plasin keto gazetat shqyptare mu ne ball. U vra ky, u pedhunu kjo, plasi tumi sheshit ketu, u ca tubacioni atje…dhe ne top of it lexon ketu qe njerzit duhet me u çu naten me ble uje se nuk ka. Allah allah.
Lexon kete shtypin e huaj ketej per Shqyperine veç llafe te mira. Nuk dime kete besojme vlla. Genjen shqiptari atje apo kanadhezi ketu. Dilem :thinking:!


#166

harron kryesoren apo e ben kastile? ai doli por nuk harroi te vinte ne dukje qe i hypi makines. Jo si ti e une dhe fqinjet tane arabe e indiane qe u grahim kembeve sa here na iken uji ose psonisim


#167

Ah po e harrova kete me siper. Standart e shkuar standartit. I hypen makines thjesht per te blere nje bidon uje. Bosi i Ures vajgurore qe te tregon si behesh i pasur dhe qe para ketij, Encyclopedia Britannica eshte veper diletantesh.


#168

Pa fjale…


#169

Ka disa lumenj qe derdhen ne det. Me lart, te kanali i Cukes eshte lumi i Bistrices. Ky ketu eshte lumi i Pusetes.