Si e priti Ballkani fitoren e Donald Trump

BIRN në Reporter.al bën një përmbledhje të reagimeve të para që vihen re në Ballkan pas fitores së Trump. Siç është tipike, popujt ballkanikë shohin lidhje të drejtpërdrejta midis Presidentit amerikan, zhvillimeve politike andej Atlantikut dhe fateve të vendeve të tyre.

1 Like

Fatkeqesisht kemi nje idiot me delire si kryeminister qe I flet goja para mendjes per zgjedhjet amerikane.
E keqja eshte se vazhdon dhe kembengul si mushka tek qendrimet e tij jodiplomatike.

Sa per Ballkanin,asgje nuk ndryshon.Kosova perseri do te jete indipendente dhe do ta forcoje pavaresine e saj.

ky tipi ka grune sllavke, do na e beje cic mic tani

Per ata komentues qe thone Clinton mori voten popullore prandaj ka mandat.
Po ju kujtoj qe luftohet per voten elektorale dhe jo voten popullore.
Ju kujtoj se shume republikane ne Kaliforni apo ne New York nuk e kane marre mundimin te shkojne te votojne se e dine qe shteti I tyre eshte blu.Ka shume republikane ne keto shtete qe kane pasur edhe guvernatorin republican shume here.
E njejta gje mund te thuhet per demokratet e Texasit dhe te Kansasit.

Nese do te luftohej per voten popullore do te ishte gare tjeter me dinamike tjeter.dhe republikanet e Kalifornise dhe demokratet e Texasit do te shkonin ne votime,pasi vota e tyre vertet do te vlente.

Vota elektorale eshte bere qe te mbrohen shtetet e vogla nga arrogance e shteteve dhe qyteteve te medha.

Ne në Shkodër kemi një shprehje: “Goja llap e shpina dap”. Kështu ndodh, kur Kryeministri flet pa i vënë një argjinaturë vetes, pa i vënë një digë vetes qoftë në raportet me fqinjët, qoftë në raportet me Trump-in, qoftë në raportet me Greqinë apo në raportet me vendet e tjera.
Edi Rama mund te thote cfare te doje per cdo gje, por kryeministri i vendit duhet te frenoje vehten. E ka per deryre.
E kunderta eshte papergjegjshmeri.

Gjykoj se kjo që po ndodh është shumë serioze, ndaj dhe nuk është dita për të zgjidhur ne çështjet që ka Amerika, por të paktën të zgjidhim çështjet dhe hallet e atyre që sot janë nën ujë. Për të tjerat, ka kush mendon.

Të paktën të mos të na sillni tanket nëpër kufijtë e vendit tonë, me sjelljen tuaj të papërgjegjshme! Kjo është e tepërt dhe është shumë serioze.
Jozefina Topalli sot në Kuvendin e Shqiperisë:

1 Like

Trumpi nuk merret as me Thacin e as me Ramen…pavaresisht politieke 2 lekshe lokale.

Trumpi osht gjys aleati per politikanet autoritar se u thote boni ca tju thote trapi mu sme hy gjo n e qese. Admirimi i tij per Putinin tregon se ka adhurim per autocratet e jo Demokratet. Ne bisedimet midis paleve Kosove Serbi Amerika do perfshihet gjithmone e me pak. Autokratet ne Shqiperi do kene te bejne me BE qe kets e tutje e jo USA.
Ato taksat qe do me uli mue do dalin nga diku dhe me siguri do dalin nga nje terheqje e NATOs ne Europe si dhe nga Ilacet e pensionisteve ne amerike.

Rama vulosi dy gjona, qe osht Lider kalibri Botnor, dhe ters i sigurte. Hajrija ta kishte pagu te bote tifo per Trumpin.

Mire me Mire, por Rames i ka shku fjolle nderkombetarisht. Te gjitha dyert i jan hap dhe e kan perkedhel, tersin ja sjell te tjereve e jo vetes se vet.

Te tjerve mer, se vete u bo mret prej piktor a bojaxhi fare. Mesa duket do kete nei ligj te rujtjes se fatit ne total.

të gjithë ballkanasit e tjerë reagojnë sipas interesit të tyre kombëtar,ndërsa shqipot sipas interesit partiak! e forta është që saliu deri dje mburrej që ishte globalist më i madh se rama, ndërsa salixhinjtë_duan ta rreshtojnë më nacionalistin tramp:joy: ka qëne dikur një skeç humoristik ,ku dy fshesaxhinj shqiptarë ziheshin për al gorin me atë tjetrin?,!
po ta marrë vesh trampi që saliu e futi shqipërinë në organizatën islamike, e futi direkt në guadanamo:scream:
_

Trumpi nuk ka per tja dit per Shqiperine edhe sikur Rama apo Basha ti cojne ndonje tip Llastice ta kapi prej Dafllaku.

po kur themi trampi nënkuptojmë sekretarin e dytë të ambasadës! se atje venë e ankohen legenat tanë

Rama u perdor nepermjet korrupsionit te Soros per fushaten e Hillary kunder Trump…Por Rama i tejkaloi te gjitha kufijte imagjinar … Ai ju kundervu Trump ne emer te ISLAMIKEVE… duke e paraqitur Shqiperine si vend islamik…dhe ana tjeter injoroi civilizimin e amerikaneve…!!! Nderkohe Trump do ndaloje hyrjen e muslimaneve ne USA kur ato vijne nga vende dhe shtetas qe perkrahin ISIS… Por a klasifikohen Shqiperia dhe Kosova si te tilla nderkohe qe ne USA jane bere gjyqe kundra kosovarve per terror islamik dhe perkrahje te ISIS…!!! ( jo me pak se para nje muaji u arrestua nje kosovar ne usa qe ka dhene infomacine te klasifikuara amerikane per ISIS )) Clintonet e mbyllnin nje sy …po se si do e klasifikoje adminisrtata Trump , Shqiperine dhe Kosoven ate nuk e dime akoma …por nje gje dihet qarte tashme …RAMAZANI ISLAMIK i kryeministrise Shqiperise eshte ne mut deri ne fyt …!!!
Ne Shqiperi ndyshimet qe ndodhin ne bote vijne gjithmone me vonese … shqiptaret akoma se kane kuptuar se tezat e MULTIKULTURALIZMIT … Obama&Clinton dhe Merkel ne USA dhe Europe KANE VDEKUR tashme !!!

The brown noses that live around the world and some in the Balkan area only want some attention that’s all…

BEN BLUSHI ne parlament per zgjedhjet ne USA… https://www.facebook.com/benblushi.al/videos/420205584769756/

Kjo temë u sinjalizua nga komuniteti dhe është fshehur përkohësisht.

Coji gruan tende se do shpetoj nga nje impotent si ty qe vec llapa te llap. Ta gezoc Trampin my friend lol

Ca pate mi, e kisha per ndonje pjeshke…llastice e jo per ty si moza llastica. Njef gjo Ramen me Bashen ti? ste rrihet pa u krujt me mu plakaruqe. Zoti Trump do llastica te njoma jo femra ne prag menopauze. Po Trumpi do ma japi mu Melanine tja mbaj si moter me qe jam impotent?

Argjentine - Brazil sonte
USA - Meksike neser
Shqipria me Izraelin te shtunen

Lideri ta mshij me leter vizatimi tashi :smile: