Si ishim. 1945 - 1990


#121

AGBV-ja ne krye te detyres…


#122

Fshatare e lumtur…


#123

E ardhmja e transportit public…


#124

Tani une e kam than dhe diku tjeter. Une nuk di shume teori,nuk marr vesh as nga Hungingtoni,as nga Karl Marxi. Kam jetu gati gjysmen e jetes matane. Jeta asht si nje neshje futbolli dhe kur arbitri i fershellen bilbilit per mbarimin e lojes,ajo qe llogaritet jane golat. Sistemet,ideologjite forma e pronsise jane strategji per te fitu neshjen. Golat jane sa momente apo periudha te lumtura ke pas gjate jetes. Asokohe nuk kishim me hanger,nuk kishim ca te vishnim,por ishim me mire se BRENDSHMI. Gjithcka ka te baje si ndihesh.Llogjika eshte e thjeshte;nese dje s’kishim ca te hanim,sot majme diete,nese dje arnonim teshat,sot vrasim menjen me ca t’i kombinojme,nese dje udhtonim ne karroceri makinash,sot ka pretendime per llojin e makines qe duhet te keshe dhe e gjitha kjo s’na ben te ndihemi me mire sot se dje,pse jemi me mire sot se dje?!,Dje ishim me te qete,pa stres ,sot i myti njerzit stresi dhe depresion eshte i perhap ne mase.(Pse?!) Keto dy fjaleve "stres"dhe “depresion” as qe u!a dinim kuptimin
. Ne ate kohe lindeshe, rriteshe ,u maroje,beje femije qe i rrisje i shkolloje dhe i martoje dhe,ne fund vdisje ne krahet e tyre.


#131

nese kete perfundim e nxjerr duke krahasur veten tende perkundrejt dy sistemeve, atij qe ke jetuar edhe ketij qe jeton sot, mendoj se harron nje faktor te vogel, por shuuume te rendesishem ; moshen.
nese ke qene femije , adoleshent apo i ri gjimnazizst/ student ne ate kohe, natyrisht qe nuk ke pas probleme strese qe sjellin kokecarje. ne kate moshe njeriu nuk ka pergjegjesira, p, sh te punoj te nxjerr buken e te ushqehet (pergjegjesite e tua i ka tjeterkush, prinderit) . prandaj edhe kjo periudhe per njeriun eshte me e bukura e jetes , ne cdo sistem. -qejf mo, se paguan kinostudiua, tha.:smiley:

ndersa tani mendoj qe je moshe tjeter me madhore, ku normale qe ke pergjegjesira plot, qofte personale apo eventualisht edhe familjare. pra keto probleme e streset qe mund te kesh sot, bejn ate dallimin me atehere dhe qe e bejne krahasimin tend jo real.


#132

Belulo,stresi dhe depresioni jane plage sociale te sistemit,nuk kane te bajne me pervojen personale. Dhe te dyja kto kane te bejne si JE dhe jo ca KE. Te jesh apo te keshe,kjo ëç puna!


#133

jo jo pjeter, kunderargumenti qe meriton ai koment i bie te jete mosha e avancuar. Pleqte duhet te ishin me te kenaqurit me demokracine atehere, prej mireqenies se jashtme, lehtesise ne realizimin e pergjegjesive, ne realizimin e femijeve te tyre, dhe ne kujdesin titanik shendetsor qe marrin aktualisht, krahasimisht. Sipas supozimit te tij.

Nejse, teoria qe sapo bere me lart, eshte teoria me e sakte qe mund te behet :star:.
Aq me teper se saktesia nis qysh me caktimin e kriterit te krahasimit, lumturia e njeriut.


#134

Per disa eshte shume mire qe jane te lumtur vetem sepse marrin fryme… as kane, as jane…


#135

o pjeter, ne radhe te pare nuk e di cfare te dhenash ke ne dore qe krahason barometrin e stresit ne sisteme… edhe nuk po kuptoj tani nese po krahason sistemet ne pergjithsi, apo krahason Albanien, dmth sistemin ‘‘kapitalist’’ te Albanies ne vecanti ?
-eshte me rendesi ky detaj sepse Albania eshte rast i vecante… behet fjale per nje vend te supertraumatizuar , ta falimentuar ne menyren me katastrofike te mundshme. qe do te thote : eshte pasoje direkte e atij mut sistemi tjeter , atij te pastresuarit mo, prandaj eshte sot ne kete derexhe qe eshte, e qe do te jete akoma se ata lane jo vetem toke te djegur, por edhe disa gjenerata komplet te pavlefesheme… sistemi i tyre arsimor rezultoi kot ,kot fare ! hajde ta marresh veten te kam rixha.
e kemi thene (jo une) ; ajo thatesira e djeshme eshte shkaketare direkte per shkretetiren e sotme !

p,s shoh qe te paska ardh ne ndihme psiko-histerikja… ueee, kjo eshte rast i jashtzakonshem ! sikur eshte dite per dite me zakone.:rofl:


#136

#137

He mo, é llogarite ??

Ok ok, repeat after me :

“Une e prisja qe Madame Oréal ta fitonte rrogen time mujore në pak dite, ose edhe në pak ore, por në pak minuta (2,3,4 minuta) nuk ma priste mendja”

:slight_smile:


#138

Vazhdo gri sallate!


#139

te jesh te jesh ! ja njelloj si keta te pastresuarit.:joy: ne kete foto… (e di qe do me qortoj tiku per kete foto, po skam cbej).:stuck_out_tongue:


#140

Mjerim ne cdo aspect te fjales kur shikon kete foto… Shqiperia ishte nje kamp perqendrimi nga njeri skaj ne tjetrin…


#141

Si ishim


#142

Ne 60 -en,me ka thene dikush qe ka mbaru shkollen ne BS,ne bregdetin e Durresit kishte vetem ruse dhe polake qe benin plazh,asnje vendali per be.


#143

Materializmin e permenda si filozofi dhe politike e kohes, ose si kundershtim i teizmit por qendron edhe perkufizimi i sotem i fjales per ta pershkruar. Psh feja e organizuar, perveç te tjerash, gjykohej edhe si instrument per te shfrytezuar materialisht popullin dhe gjithsesi edhe duke e hequr fene, populli materialisht u shfrytezua. Per me teper dmth po shkruaja per gjendjen shpirterore (konceptoje si te duash) te shqiptareve dhe boshllekun qe la feja per individin dhe kolektivin bashke.


#144

Qe belulo!


#145

kjo foto e bukurstisur duhet te jete bere per revisten Yllka ose Fatosi si cover .
bukur, bukur !-por qe te ishte me paqesore, ideale fare dmth, duheshin edhe nje 2, 3 lepuj ,ca rosa apo ca drenusha e kapronj aty rrotull… mirepo kam frike se mender 10i-tej muhabeti ,pastaj, se foto do dilte si kopshti i Edenit, Paradisi…:joy:

p.s ; kur bie rasti qe shoh ndonje film per femije te real-socit, skena me femije qe luajne ne lagje apo ne ndonje hyrje pallati, kam vene re se sado qe jane munduar regjizoret te kapin objekte e pamje sa me te bukura e estetike, prape eshte e pamundur te mos shohesh pallate rrjepacuke me suva te prishura, shkalle harta -harta te palyera etj si keto.


#146

u tret imothi tuj na msue qi dhe komunizma kishte dy thela por ne menjen vec ke vrima