Si rrjetet sociale i kthyen yjet amerikanë në refugjatë

Ish lojtari i NBA, Magic Johnson dhe miku i tij, aktori Samuel L. Jackson janë ndodhur me pushime në Itali këto ditë dhe gjatë vakancave italiane kanë bërë pazar e pastaj janë ulur në një stol në Forte dei Marmi në Toskanë, ku turistët dhe vendasit i kanë vënë re dhe (siç shkruan Magic Johnson në Twitter) kanë pritur për të bërë foto me ta.

meme

Në rregull, deri sa shkrimtari i humorit Luca Bottura vendos të bëjë një eksperiment social. Ai krijon një meme dhe e hedh në Facebook. Në meme Bottura bën ironinë e tij duke u ankuar për shpenzimet boldriniane (Laura Boldrini) prej 35 eurosh që refugjatët migrantë i përdorin për shopping tek Prada. Ai kinse nuk i njeh këta të dy dhe në këtë mënyrë i riinterpreton, nga celebrita stranieri në barbonë që bëjnë qejf me taksat e italianëve.

Rezultati? Me qindra mijëra shpërndarje, pëlqime dhe komente të revoltuara nga shumë italinë. Gjysma komentonin kundër politikave migratore të Italisë që (siç shihet dhe nga pamjet) janë abuzive, ndërsa gjysma tjetër, të eksituar nga fakti që kaq shumë njerëz nuk njihnin sportistin dhe aktorin e famshëm. Secili sheh atë që dëshiron në rrjetet sociale. Dikush emigrantin, ai tjetri yllin e kinemasë, dikush injorancën, e një tjetër më tutje, humorin.

1 Like

Nje tjeter “eksperiment” i arrire ka qene me numrat. Emigrantet me prejardhje arabe kerkuan qe te perdorin vetem numrat arabe, gje qe merziti shume njerez :smiley:
Kurse kjo Nina Moric e ka me humor postimin e saj.

Te mbrosh emigrantet eshte dicka fisnike.
Por te mbrosh arabet nga LM qe po e kthejne Europen ne Eurostan eshte miopi dhe naivitet ne rastin me te mire.

gjithe kete racizem dhe stigmatizim brenda nje fjalie!

Te pakten e specifikoi qe jane vetem arabet nga LM dhe jo zona te tjera.

ne fakt sikur apostafat t’ia u kishin bere s’do kish qene me mire.
(jo se yjet e amerikes u trazuan nga kjo, megjithate)

Quaji si te duash fjalet e mija por pas 10-20 vjetesh do te me japesh te drejte.

pas 10-20 vjetesh, ca si keta femije do kene nje jete te mire (po qe se do dalin gjalle nga nje konflikt i brendshem qe u sponsorizua dhe nga ShBA)
Ata te tjeret do jene bere ushqim per krimba

8-21-2017 12-21-09 PM8-21-2017 12-21-40 PM8-21-2017 12-21-49 PM

1 Like

Dmth ti po thua qe keshtu trajtohen keta tanet andej kur s’jane “yje”?

Aktet terroriste kane egsistuar shume kohe para konflikteve ne Siri dhe pranveres arabe dhe zakonisht jane kryer nga njerez qe skane lidhje me keto vende,vec fese.
Territosti i Barcelones ishte maroken,ata te 11 shtatorit saudite e egjiptiane etj.

Vazhdoni justifikimet per keta, se pas 10-20 vjetesh do ti thoni mirupafshim statujave, pikturave,muzikes,pijeve alkoolike etj, ne BE pasi do te cilesohen si jo islamike.

Pas 10-20 vitesh do fillojme kontrabande nder-atlantike me ty. Kemi besim qe do na sjellesh piktura, pije dhe muzike cilesore per ne fukarenjte qe do jetojme ne Eurostan.
C’mendim ke per japonezet ose gjermanet (“terroristet” e para 70-80 viteve)?

1 Like

shum mire po ndodhi keshtu, edhe krishterimi i hershem i ndalonte statujat pagane dhe artin pagan, t’pimen e rakise deri sa bohesh bythe, t’qimen etj, dmth t’gjitha kto qe dun vetem ata te Hollivudit ngambrapa!

te varferit .disa kafshe bashke memedhetare zgerdhiheshin kur keta abuzoheshin ne kufijte e vendeve europiane apo benin thirrje te mos I pranonin ne shqiperi.C’duan kete ne Europe mer jahu- thoshte nje tip qe eshte bere I njohur -kur jane mire e bukur ne cadrat e kampeve te refugjateve…

Naiher boj shaka me zezaket ketu, iu them; Ku kuptoheni juve se kush eshte Ndakaka nga Ibrahimi, ju keni nje fytyre, si kinezet :grin:

Japonezet e gjermanet e moren pergjigjen ne L2B.

po komunistet nuk kan marre asnje pergjigje, i kan te tera ne dor!

Pjer po sikur te te vije nje zezak dhe te te thote: une s’e dalloj dot ndryshimin ndermjet teje dhe ACDC? :open_mouth:

2 Likes

pse çer dallimi ka, koqe jan te dy!

Falemnderit z.Trump qi i eklipsove te gjithe,

1 Like

Sipas teorise tate i Modho, dyfelorit, dybolerit, i bie qe ACDC te jete i djathte e une i majte, e ti i bie te jesh ne mes, zgjidh, Tranvestit apo Pallosh.