Si rrjetet sociale i kthyen yjet amerikanë në refugjatë


#62

Nuk eshte puna e humbjes por ceshtja e kauzes se tyre .a ishte e drejte apo jo ? Ne cilen ane te historise ishin ata ?


#63


#64


#65

Nuk ka 100 vjet statuja, por ti perseri nuk ju pergjigje pyetjes. Une s’te kerkova te krahasohesh me trute e thare te miat a te ndonje tjetri. Te kerkova trute e tua te njoma. Po qe se une bej dicka gabim, ti s’mund te besh te njejten gje dhe te thuash “po edhe ti po e ben”, dhe ta perdoresh si justifikim. Mos krahaso as greket as Skenderbeun, askend tjeter, vetem jep mendimin tend. Shume e thjeshte; po apo jo per statujat per humbesit?


#66

Lere, mos e nga me. Eshte rracist i pandreqshem :smiley:
Po kjo tema e statujave/monumenteve/piedestaleve etj eshte me e nderlikuar, packa se acdc-te e amerikes e perdoren si shkas per te treguar bindjet e tyre demokratike neper rruget e VA. Besoj se paralelja me e afert e statujes se Liut me Tiranen do ishte Piramida.


#67

Piramida ka lidhje 0%. Piramida nuk eshte statuja apo fytyra e nje personi. Krahasimi i vetem jane statujat e stalinit dhe te leninit. Edhe shtepia e bardhe e shume ndertesa te tjera jane ndertuar nga raciste per te ndenjur raciste, por s’do te thote qe duhen prishur.


#68

Statujat i ngre popullata lokale dhe per ta gjenarali Lee ka qene figure e respektuar,per zonen ne fjale.
Largimi I statujes pas 90 vjetesh,me nje te rene te lapsit do te prodhoje reaksion.

Ka fitues qe kane statuja ka edhe humbes qe kane te tilla.

Serbet humben betejen e fushe Kosoves por
kjo si pengon te festojne dhe te ngrejne permendoren qe sot mbrohet nga UNESCO.

Sic e thashe nese gjenarali Lee simbolizon skllaverine per disa per te tjere simbolizon shpirtin e lirise dhe te vetvendosjes.
Figura te tilla jane te komplikuara.
Sic u tha ketu Lufta Civile nuk u zhvillua per skllaverine,se skllaveria filloi nja 200 vjet para gjeneral Lee dhe mbaroi nja 80 vjet pas tij.

Nje pyetje kam.
Si mendon ti duhet apo nuk duhet qe bulevardet kryesore ne lagjet e afrikano-amerikaneve te mbajne emrin e Malcom X dhe te zbukurohen me bustet e tij?
Malcom X ndryshe nga MLK ishte per vrasjen masive te te bardheve dhe nuk predikonte dhe as qe besonte tek bashkegzistenca mes racave ne SHBA.

Nese ata heqin Malcom X edhe keta le te heqin gjeneral Lee…por shko e provo te heqesh Malcom X dhe ta shohesh se si do te reagojne afrikano-amerikanet…do te jesh me fat po dole gjalle.


#69

Eventually they started to build [Confederate] monuments,” he says. “The vast majority of them were built between the 1890s and 1950s, which matches up exactly with the era of Jim Crow segregation.” According to the Southern Poverty Law Center’s research, the biggest spike was between 1900 and the 1920s.


#70

O usta, shkrove 3 paragrafe te gjate e prape po sperdridhesh me Malcolm X dhe krahasohesh me te tjeret. Leri te tjeret se koken tende e ke mbi supet e tua jo te te tjereve. Fol per veten, ke apo s’ke mendime te tuat? Po apo jo per monumente per humbesit?


#71

Ketu je 100% gabim, po fare jashte loje. Ti nuk ke njohurite me bazike te luftes civile ne Amerike, arsyet, ideologjine, etj. Lufta civile nuk u be as per liri as per vetevendosje te jugut. Lexo libra historie, boll lexove Fox News.


#72

Probabiliteti qe dikush si puna jote qe pranoje faktin qe dikush tjeter te kete qofte edhe 10% te drejte eshte 0%.

Juve jeni nga ata njerez qe ju ka hypur vetje ne qef dhe qe mendoni se keni celesat e drejtesise te cdo gjeje ne kete bote.
Cdo njeri qe nuk ju mban ison e shumezoni me zero dhe kur gjendeni ngushte vazhdoni me citate fyese.

Pyetje tende une ju pergjigja.
Ndersa pyetjes time I bere bisht se ndoshta te ofenduam qe te pyetem,dhe me tregove FoxNews…

Kohe e humbur te diskutosh me njerez qe ju ka hyre vetje ne qef.
Por shkodranet kane nje mallkim:
“Te hypte vetja ne qef”… dhe juve ka kohe qe ju ka hypur.