Si të bësh 380 mijë Euro në Shqipëri, pa rrezikuar asgjë


#48

qeveria shqiptare ka paguar 1.1 milion euro spitalin amerikan per sherbimin e dializes, dhe nga keto, spitali amerikan 380 mije i ka fitime. Ngaqe spitali amerikan ka krijuar nje kompani per te kapur tenderin, sepse vete si spital nuk konkurron dot, keta e quajne “te dyshimte” kompanine qe ka hapur spitali. Kaq thote artikulli dhe i vjen inat se pse ka aq shume fitime spitali amerikan. Shko tani nari ja ku u sqarove dhe ti.


#49

berber i lindur ne Tirane, o (katu)nar ne krahasim me qytetarin nga fshatrat e Ures Vajgurore.


#50

Per mua rendesi ka qe pacientet e dialzies, qe endeshin rrugeve e qe u hiqte kompensimet berisha, tani kane trajtim ne spital modern me te gjitha kushtet per 380 mije euro ne vit.

Kete ke shkruar me siper, ndaj dhe te sqarova se qeveria i ka paguar nga taksat tona “spitalit Amerikan” jo 380 mije euro por plot 1.1 milion. Ndryshim i modh por deri sa ti ta kuptosh duhet kohe.


#51

Mire e ke Gjembo, u nxitova qepar kur thashe se mos ishte nga Vlora. I paskam bere kompliment pa dashje!


#52

po jo pra se ato qe nuk jane pjese e fitimit do t’i paguaje po njesoj ti edhe po te vazhdonte ta bente shteti dializen. 380 mije eurot shtese qe i ka privati fiitim jane ato per 5e cilen po ankoheni te tema. Po ankohen se pse privati qe merret me te semuret e ka fitimin 35%. Duan qe ta beje pa leke, si ne kohe te xhaxhit.

@gjembi Gjembi, katnar tirane nuk te ben me pak katnar. Nuk ka tirans alidems qytetar. Sa per Beratin t’i rrush bishtin se ka 3000 vjet qytet. Pa beratin as skenderbeu s’do bente dot shqiperi.


#53

shikoji ca keto perqindjet xhan i vogel se ti ke ca probleme thelbesore ne perllogaritjen e tyre edhe pse perqindja e fitimit nuk eshte aspekti kryesor ketu


#54

Po normal qe per fitim u be kjo pune, neoliberalizmi, fitimi dikton reformat, ne kete rast pruvatizimet.
Qeveriu i vogel eficent, term qe perdor rama sot pasi paralajmeroi shkrirjen e disa dikastereve ne qeverisje eshte huazuar nga cunat (medemek qunat e chicagos) liberalet e djathte te universitetit te henri cilit.
Parodia qendron te fakti se Rama e nisi si rruga e trete, new labour e toni blairit, as mish as peshk, dhe po e bitis si margarer thacher, ne masa ultraliberale. Edhe nw angli sistemi shendetsor eshte kombetar, pra publik dhe falas.
Shpresojme qe henri cili dhe mero baze te mos jene il gatto e la volpe, kryeministrat e fshehte qe terqeqin per hunde atw real.


#55

Zemerimi im ishte per menyren djallezore te shitjes se 75 % te aksioneve nje “te panjohuri” per 160 mije euro dhe nderkohe vete qeveria socialiste e garanton se per kete investim (apo per kete bllokim parash) i “panjohuri” do te marre minimalisht brenda 10 viteve plot 3.2 milion euro. Kjo nuk ka bythe ku te rri! Por ti nuk e kupton.


#56

“i panjohuri” eshte nje firme qe e ka hapur spitali amerikan, nje i aferm i pronareve te spitalit amerikan, sepse spitali amerikan drejtperdrejt nuk i ka kompetencat per te konkurruar por duhej nje firme menaxhuese per ate pune. kaq. dhe tani pacientet e dializes trajtohen si njerez dhe spitali amerikan hapi nje filial te trete ne tr duke punesuar me shume rob, te gjithe te lumtur, vec morrave te pd dhe trashesirave qe i degjojne pa mend ne koke. 3.2 milion euro per 10 vjet s’jane asgje per nje spital qe merr persiper gjithe pacientet me dialize ne gjithe kombin.


#57

Po si te mos kete fitim te madh spitali amerikan; firma qe bente spastrimin e mbetjeve te spitalit amerikan nuk mundohej shume por i hidhte ne lume, kosto e ulet per spitalin, fitim 90 perqind.
Pra ne fund pak nga ai 380 milionshi eshte edhe masaker mjedisore.


#58

Pra minimalisht paskan mashtruar. Atehere i duhet hequr menjehere e drejta e koncesionit nga qeveria. Por qeveriu nuk e ben kete se “i panjohuri” eshte aty brenda ne bithe te qeverise. Pra pjesen e kolme te fitimit dhe qe paguhet nga taksat tona e merr qeveriu. Po cfare ndryshimi kane keta nga koncesiojnet e saliut mer aman. Vjedhja dhe grabitja eshte filozofia etyre. Pra njesoj. Por jo njesoj, me keq pasi keta socialistet pretendojne se po korigjojne bemat e saliut.


#59

per cfare kane mashtruar kur spitali eshte aksioner i asaj kompanie dhe pronarja e kompanise eshte e aferme e pronareve te spitalit, hapur fare? Hapen nje kompani e fituyan vetem sepse kane dhe spitalin amerikan ekskluzivitet si spitali me me shume pervoje.
po te kishin mashtruar e kishin kapur pd. PD kane ministrine e drejtesise, ministrine e brendshme per policine, prokurorine, institucionet e kontrollit financiar si KLSH etj. s’ka gje per te kapur pa s’e kane kapur. vetem erbara leh si gjithnje dhe torollaket e ceket tundin bishtin nga pas


#60

E pse duhet ti kapi PD-ja? Mjafton qe PS-ja ti leje ata rehat ne bemat e tyre dhe ja marreveshja u arrit. Vodhem ne, vidhni ju por me kusht qe te leme rehat njeri tjetrin.


#61

Une nuk e dija pershembull qe spitali psikiatrik i vlores, ka privatizuar edhe sherbimin e pastrimit, sanitareve, ku ka shku puna. Jo me kot rama pak dite me pare anatemonte pastertine e spitaleve rajonale, me nje gur vret dy zogj, heq drejtorat e lsi, jep me koncesion gjithe sherbimin e pastrimit ne gjithe vendin (nga nentori rrezik hidhet tenderi). Rezultati skllaveria moderne, neoliberalism. Me sa duket berisha e ka kap i pari, sic i kupton levizijet ujku ujkut.


#62

ka ligje shoku po ti si katnar nuk i kupton dot. ti mjafton te te hedhe dikush nje kocke per te bertitur dhe ti bertet. per ty nuk ka rendesi esenca, thelbi. ti do vetem bertitje. e tille eshte gjithe shtresa katnare ne gjtihe boten


#63

Po mire, kompania qe fitoje tenderin pse i shiti 75% te aksioneve ? Kishte nevoje per 160 mije euro??? kur vetem ne vitin e pare fitoi 380 mije? kaq budalla je ti?


#64

Po normal qe e kap i pari se i ka bo vete.


#65

budalla je ti o robo se edhe kompanite e medha per projekte madhore, ta zeme si TAP, kur bashkohen per nje tender krijojne nje kompani te re qe te konkurroje. asgje e paligjshme nuk eshte bere ne kete proces dhe artikulli e sqaron mire. e vetmja gje qe e mundon shkruesin e artikullit eshte se pse kompania ka 35% fitim


#66

Ushqimi ne spitale ishte me tendera prej 10 vjetesh…ushqimi ishte shume i shijshem por ne QSUT sherbehej nga Privati me Tender.
Juve u del Gjumi vone dhe thoni pastaj pse prap me Saliun. Cdo shtet i vogel Shqiptare do vazhdoje traditen e Salih Ram Berishes qe ktej e tutje. Kush premton qe sdo tenderizoje me ju genjen sepse stafet ministrale e ekzekutive jane reduktuar prej vitesh, keshtu do kete vetem TENDERA qe ktej e tutje.
Por Tenderi duhet te kete RED FLAGS ku nderhyn Prokuroria e Krimi Ekonomik qe te rras mrena per shkelje. Tenderat kan 15 vjet ne Shqiperi e do vazhdojne…kontrolloni Parane…se te tjerat jane pordhe me Rigone.
A jeton nonji nga Ju ne Shqypni se sikur nuku po thithni.


#67

Po pra eshte kjo kompania e re qe u krijua si garanci per mbarevajtjen e puneve qe i shiti 75 % te prones nje te “panjohuri” pa mbushur viti. Pra nese kjo kompani fitoje tenderin sepse e meritonte sepse ishte e kualifikuar, brenda nje viti mdryshon trecerekun e pronarit dhe ngel vetem me noc rrokun. Pra une ta besoj ty punen sepse je i kualifikuar, por te nesermen ti ja nep nje tjetri. Kete gje e lejonte edhe qeveria e salukut. Sic duket rregulloret e saliut ju leverdisin edhe hajduteve te sotem. Shume turp dhe zhgenjim i madh.