Situata me rritjen e çmimit të ujit në Tiranë


#41

Bohet opozitarizem 2 leksh… nderkohe Korca e paska zgjidhe problemin e ujit per 24 ore … me rritje cmimi gjithashtu…Problemi eshte nese e bo Erioni apo jo, skam degjuar kto 2 vjet nje Levizje te Velise te aprovohet e mos te anatemohet…rezultati eshte i qarte…opozita humbet pike me rrotkarrizime te kesaj natyre…dhe thon pastaj pse sna do poplli…shume e thjeshte se nuk bihen dakort per gjonat themeltare…dhe ke shpirt opozitarizmi per cdo gjo.
Ja filloji shoqeria civile protestat para bashkise per cmimin e ujit…tre Komunista e shumica Demokrate Enverista…si tek kopshti i kalamojve tek liqeni


#42

Duhet te jete diku aty ne mes.


#43

une jam dakord me shqetesimin per financimin edhe pse vete ja besoj ndermarrjen Veliajt pa frike. Problemi eshte se projekti tejkalon mandatin dhe pergjegjesine e Veliajt, dhe prandaj garancite e tij ndoshta nuk mjaftojne.
Financimi eshte goxha shume e madhe, dhe konsumatori i cili do e paguaje nuk ka veto ne gjithe kete.
Do isha dakord me kete diskutim, eficenca performances se bashkise si garanci per financim.
Madje per borxhe te medha si keto, edhe me garanci nga parlamenti.


#44

Ndersa stalker nga Franca thote paguhet 100%.

:joy: :joy: :joy:

Kupton ti tani se c’behet në peshk ??


#45

Dhe me e bukura eshte se rritja e cmimit argumentohet me faktin se ndermarja e kanalizim - ujrave do te beje investime. Pra eshte njesoj sikur nje biznes ka ndermend te beje nje investim ta zeme ne blerjen e nje linje perpunimi dhe me kete rast ti ule rrogen punetoreve dhe ti thote se parate e perfituara nga ulja e rroges do ti perdor per te rritur kapacitetet e prodhimit, nderkohe qe rruga normale eshte marrja e nje kredie. Une jam dakort qe te rritet cmimi por vetem kur performanca e ndermarjes se kanalizimeve dhe ujrave te kete nje performance te kenaqeshme, te themi tek 90%. Pra nga 100 litra uje te prodhuara dhe te shperndare, per 90 litra arrin ti shese dhe te arketoje leket. Kjo eshte sfida zoti kryetar i bashkise dhe boll na dole neper ekrane se na e shpife me ate pamjen prej skuthi!


#46

“Veliaj zgjodhi që të rrise çmimit të ujit sepse vetëm kështu i përkëdheluri i Edi Ramës mund të marrë kredi nga BERZH e Banka Botërore. Por pretendimi se me rritjen e çmimit do të shtohen fondet për investime është thjeshtë një tymnajë e krijuar për të mbuluar tenderin prej 250 milionë eurosh që do të lançohet për të kaluar ujësjellësin tek privati me bekimin e Edi Ramës. Veliaj po përgatit vjedhjen më të madhe të parave publike për 20 vitet e ardhshme dhe rritja e çmimit të ujit pa asnjë justifikim ligjor, bëhet qesharake nëse marrim në konsideratë faktin se UKT është një nga ndërmarrjet më fitimprurëse, teksa vitin e kaluar ka fituar 5 milionë euro nga faturimi i vetëm 22% të përdoruesve të ujit. Fitimet janë tepër të larta nëse theksojmë se 78% e përdoruesve në Tiranë nuk paguajnë faturat e ujit.”


#47

Cili eshte burimi i ketij lajmi kapo?


#48

Kapo ku i ke gjetur keto shifra te te faturimit te ujit? Po nese faturimi eshte vetem 22% e volumit total te ujit te prodhuar, sa eshte arketimi? Sepse po te jete keshtu sic rhua ti eshte skandaloze fare, sepse i bie qe ne kohe te sali bollekut faturimi te kete qene mpothuajse zero. Ose faturohej, arketohej por parate nuk shkonin ne arken e ndermarjes, por ne oborrin e saliut.


#49

Kapo nuk jep burime lajmesh, vetem i kerkon ato. Per vete eshte korrier, merr andej shpjer ketej, por pa cituar burime.


#50

Kapo eshte skuth, keshtu quhet ata/ato qe hedhin gurin e fshehin doren.


#51

Do burimin ti? Futu tek llogaria ne Facebook e Berishes dhe te del burimi si kristal!


#52

Po se s’kam pune tjeter une…te shoh fb e komandantit dixhital.


#53

Epo atehere mos u anko qe t’i sjell te fresketa kapo.


#54

Ja, ua dergoi qeveria marinaret qe te pastrojne ujerat e zeza. Ca doni me?


#55

une kerkoj ndjese berbero nqs dikush ketu provon te kunderten,perfshi ene gjembon :smirk:


#56

Ajo qe sjell ti eshte e provuar qe eshte e vertete?


#57

Edhe nje sebep tjeter per te mos u lare me bollek e per tiu kthyer origjines. Ah sikur te ishte dite shtune ,


#58

Apriori jam kunder cdo rritje cmimi, por duke qene se uji ne shqiperi shperdorohet ne nje mase te konsiderueshme, kjo mase ndoshta do sillte deri ne nje fare pike kursim me te madh nga ana konsumatorit.
Fryka ime eshte se mos po tentohet te shendoshet ndermarrja financiarisht qe ne nje moment te dyte te privatizohet, sic mund te kete ndodhur ne greqi.


#59

ky eshte justifikimi par excellence qe fsheh paaftesi menaxhimi.
Eshte njesoj si te thuash qe per te ulur kriminalitetin, fus ne burg 10 vete per cdo km 2 pa marre parasysh nese jane fajtore apo te pafajshem se me kete u fus friken te gjitheve dhe e zgjidh kriminalitetin


#60

Bën sens.
Po nuk u ble më uje, rrezultati eshte uje 24 ore.
Xhinius