Situata me rritjen e çmimit të ujit në Tiranë


#62

Gjithe kohes degjojme : nuk eshte punuar 27 vjete, jane vjedhur fondet, jane shperdoruar burimet …po akuza me emra konkrete kush dhe si, nuk kemi akoma. A ka pasur pergjegjes ne keto pozicione? Nese askush nuk shkon ne gjyq per keto shperdorime, pse duhet te kemi besim qe.ky tjetri do sillet ndryshe dhe nuk do i shperdoroje prape fondet? Se eshte burre I mire kshu nga pamja? Seriozisht?!


#63

Une besoj qe ky eshte vendimi i duhur…madje jo vetem kaq, uji duhet te rritet te pakten me 4 fishin…jane mesuar keq shqiptaret me u la edhe cdo dite…nje here ne jave edhe e kane shume…te shtunen ose te djelen…keshtu kursejne edhe lek per parfumeri dhe paguajne ujin se djersa do jete aroma e preferuar…pastaj nuk te kuptoj ty blend qe hap kshu temash…shqiptaret i kane dhene timonin xhaxhi edit dhe lal erit, tani vishni nga nje pal pantallona KAF dhe “brace for impact”


#64

Si gazetar qe je Blendo, ke te drejte ta pyesesh apo ti marresh nje interviste, ose me bej mua te pakten korrospodent i jashtem i Peshkut dhe i pyes une te tere ata.


#65

Patrioto kjo puna e opozites eshte ironi me vete. Dallimi midis opozites dhe qeverise eshte se opozita ka vjedh harbutçe kurse qeveria te vjedh rendshem por te tregon me gisht opoziten…se lulzimi e ka dyfishu cmimin, se ne kohen e saliut u vodhen 220 euro per rrugen e kombit, se koncesionet e saliut, se…, se… .
Kaq e kane shkateruar shtetin opozita e sotme sa socialistet ( hajdute me kallare ) tallin trapin me shqiptarin e thjeshte. Mjaft ti kujtojne popullit saliun me ceten e tij dhe mbyllet cdo debat dhe transparence. A i ke pare motherf… si bejne mek mek mek kur iu kujton koncesionet ne shendetesi? Hashashin jahte cdo lloj kontrolli ne gjithe shqiperine? Dosjet qe do ia paraqisnin prokurorise dhe gjykatave per saliun dhe ceten e tij?
Keta jane kur s’ ke pulen do hash sorren.
Ah se harrova. E ke pare kete zhapikun e bashkise cfare pr po zbaton? Nuk ka televizion dhe dite jave mos te dale ne edicionet e lajmeve. Te krijohet pershtypja se edhe kur fle eshte duke punuar! Tani populli i leshte por pa lesh do pyeste : po si ka mundesi qe te gjitha tv jane mbas bythes se tij? A i pagun gje ky qe keta hap e mbyll lajme vetem me kete? Nqs nuk i paguan keto tv a ka ndonje autoritet mbikeqyres qe ti kontrolloj a jane duke bere collusion? Njerezit atje vihen ne gjume me keto kronikat e tij dhe kur behet fjale per 250 milione shpenzime …he mo se ben pune ay- thone.


#66

Robo ti mund te perseritesh sa fjale portalesh Berishe te duash qe nga verrat e kanadase, por fakti qe nuk e kundershtojne dot as te djathtet qe jetojne ne Tirane eshte se Basha ne kater vjet nuk beri as sa 10% i asaj qe ka bere PS vitin e pare ne bashki, dhe te mendosh qe shumicen e punes e ka bere vitin e dyte… Menyra se si funksionojne mediat eshte qe marrin njoftime rregullisht nga partite e nga institucionet kryesore dhe i transmetojne rregullisht. Sic del Veliaj cdo dite ne TV ashtu del dhe Basha cdo dite pa perjashtim ne lajme. Nuk del vetem nese nuk u dergon mediave nje deklarate shtypi te dites. Nese mediat s’e transmetojne, u qepen me e-mail-e e pastaj i permendin neper mitingje mediat specifikisht. Madje PD u qepet me e-mail-e edhe per titujt. I duan titujt sipas qefit te tyre, fjale per fjale.


#67

Shabe tu sheruan duart nga kallot e kovave me zhavorr? Zaten ti je i lumtur mjaft qe je ne tirane pa cqt ca behet me qytetin. Tregon dhe kanadane kllufi qe bridhte me makine mes nates per te blere uje per te pire. Po te kishe pire te lana pse u mundove gjate, ca ndryshimi ka per ty uji i lanes nga uji ne uren vajgurore.


#68

Edhe ne kosove eshte aplikuar kjo praktika ku shteti ndeshkon qytetarin e pergjegjshem, paguesin e rregullt, per te kompensuar humbjet prej atyre qe nuk paguajne.


#69

Me 200 euro blen nje dron keto dite.


#70

Patrioto, me duket se nuk jemi kuptu. Pse Bathorasit paguajne 64 leke metrin kub, e pse Korca paguan 66 lek metrin kub prej 15 vjetesh…dhe Aleko me Blendin paguan 45 leke sot??? Ky eshte populizmi qe vuan ai vend e sna len me ec perpara.

Per mu nuk hyn fare Lali Eri…teoria ime kjo…Qeveriu ka ra dakord me BERZH te morri nje kredi 200 e kusur milion evrosh per te rregulluar ujin e pishem ne tirane dhe me siguri garanci do jete qeveriu e jo bashkia, por qe te levrohet kredia duhet garanci qe bashkia paguan dhe rritja e cmimit te ujit te pijshem eshte garanci financiare per te pagu kredine. Te gjitha Partite jane dakort, PD + LSI prandaj programi eshte 5 vjecar, 3 vjet mbas mbarimit te mandatit te Velise. por jane te pafytyre e si dalin popllit sinqerisht. Lali Eri po del ne tv me e shit ket PILULE sa me te omel …se ashtu eshte urdheruar…
Ne jemi 500 vjet mbrapa pikerisht per kete …nuk mund ti kerkosh Velise llogari se po e rrit cmimin e ujit USD 4.2 per familje ne muaj…por duhet ti kerkosh llogari nese …nuk ka uje te pijshem me pas apo kerkon me shume leke.
Ka plas mooti ne nje gji te Ksamilit sot, gjona qe ndodhin, por kush do futet ne Burg per kete gje? Duhet se parate i kan morr dhe kanalizimet i kan bo per ibret.
Pashe shoqerine Civile, ishte per ibret, thjesht dun me avancu ne politike neser…urrejtje primitive ndaj Velise…mungese vizioni e marksizem ekstrem.
Per 4.2 dollare ne muaj per mates nese tirana ka uje te pijshem 24 ore eshte arritje, kur nej familje harxho 10 dollare per uje me shishe ne jave. Duhet ta braktisim opozitarizmin 2 leksh por te kemi kerkese llogarie dhe boll ma me meshire ndaj hajduteve te energjise e ujit. Nga nje ane themi denoni hajdutet e ujit nga krahu tjeter ankohemi per shtet arbitrar kur shteti i rras mrena. Ne Ksamil mer dy pronare hoteli kishin ngordh ne dru me shkopa bejsbolli punonjesit qe po ku hiqshin linjat abuzive jo me larg se para 3 ditesh. Jemi te Pafytyre Patrioto ne pergjithesi dhe do e vujme ket pafytyrsi edhe ata te pafajshmit bashke me ne.
Ti dhe une si Emigrant bojme shurren para shtetit ktu, dhe i pergjerohemi sa here na e fut thelle arbitrarisht por prap quajme Dele ata qe skane cte bojne atje …apo jo. Si e fshi meneren shteti me ne ktu nga sabahu ne aksham???


#71

E paskan me ngut.
Se ndryshe si rritet qmimi i ujtit ne mes te veres?


#72

Fiqo, cmimi i ujit rritet ne JANAR


#73

Aha. Dmth ne Janar na japin sihariqin e korrentit :smile:


#74

Gjithe keto deposits uji .rrypi i gazes na marrte Te ligat e na u befte kurban ain’t got nothing on us .


#75

Po mir po a do rrisi qmimin e bukes kjo, se ashtu moo shto miell e shto,


#76

Ndoshta sepse Korces ja beri gjermani dhe kane uje 24 ore ne dite.


#77

Ja beri Gjermeni para 15 vjetesh? Po Berati pse paguan me shume se Tirana e me me pak orar ujor?


#78

:grinning: edhe ti ben sikur nuk me kupton mua. Ti thu me mire do jete po mos u ndini. Dakort qe do jete me mire, po me cfare cmimi? Se me ket arsyetim skemi pse ti themi lulit hajdut per rrugen e kombit, apo gencit te rulit zhvates te koncesioneve, pollos se kuq vjedhes kablli e kshu me radhe. A do ndalet ndonjehere kjo rrota e zhvatjes apo me rradhe, nje here pd njehere ps dhe midis tyre dhe lsi!
Me cfare cmimi patrioto me cfare cmimi? Dhe kush do i siguroj shqiptaret qe dallaret e marr borxh nuk do shpenzohen me niko qir llik?


#79

Ho me? Usa e fitovi Kupen e Arte.
:+1:
Futboll spektakular


#80

Tironco me duket se nuk po kuptohemi. Po flasim per rritje te cmimit dhe e marrim si fakt te kryer qe malli(ne kete rast uji) i gjithi shitet/faturohet dhe arketohen parate. Nese do te ishte keshtu, argumenti se cmimi duhet rritur per te pasur uje pa nderprerje sigurisht qe do te bente sens. Por, ne jemi ne nje situate (dhe kjo eshte qe ne kohen e sali bollekut) ku ndoshta vetem 50% e ujit te prodhuar faturohet dhe prape ndoshta vetem 70 apo 80% e faturimeve arketohen. Nese ky 50% i ujit qe nuk faturohet, pra shperdorohet/vidhet do te faturohej me cmimet e tanishme sa te ardhura shtese do te kishim? Dhe nese do te faturohej sigurisht qe edhe konsumi nga perdoruesit deri tani abuzive do te reduktohej dhe qe perkthehet me me shume kohezgjatje te ujit te rjedhshem brenda 24 oreve. Pra eshte njesoj si me rymen elektrike. Bashkia dhe ndermarja e kanalizim-ujit te disiplinojne shperdorimin/vjedhjen e mallit dhe pastaj mund te kete te drejte morale te na kerkojne rritje te cmimit. Une keshtu e kuptoj bashkeqeverisjen me popullin qe kerkon sefundmi PS-ja nepermjet kryetarit te saj.


#81

Ti thu kshu se, ose “te intereson” ose se te ka lene kujtesa. Qofte e dyta.
Jo dhe jo, nuk eshte ky dallimi. Dallimi eshte se opozita e sotme, kur ishte ne pushtet, thjesht vriste (e nuk po llogarisim autokracine e saj, shkeljen e te drejtave te njeriut… etj etj).

Patjeter. Perndryshe, te pret Korbi. Biles ne mendimin tim, kjo eshte vije ndarese midis atyre qe mendojne se Putini, Erdogani, Berisha… jane e njejta gje me Obamen, Macronin, Merkelin, Ramen… dhe atyre qe mendojne te kunderten

(ps: falje, nuk e kuptoj pse pergjigja ime vjen si pergjigje per gjembin; gabim kompjuterik, do thosh Njëri)