Situata me rritjen e çmimit të ujit në Tiranë


#82

I vetmi argument i ketyre ka mbetur “jane te dy palet njesoj”, sepse ngaqe nuk kane cfare te mirash t’i permendin PD-s, shpresojne qe te jene te gjithe te tjeret po aq te keqij. Kaq u ka mbetur


#83

Dmth me kete i mbyllim te gjtha hesapet me keta te sotmit. Persa kohe keta nuk vrasin kane carta bianca ne cdo gje! Se po u kerkuam transparence do na thone " hej harrove qe saliu te vriste" !
Po une kete po them ne keto komentet me siper. Vrasja e njerit s’mund te sherbej si alibi per tjetrin. Perkundrazi!


#84

vjen si pergjigje per gjembin sepse, ke nisur t’i besh nje replike asaj tek kjo teme (ndoshta dje) por s’e ke perfunduar. Ke fshire tekstin, por Box-i i komentit (i cili permbante tekstin dhe gjenerohet kur zgjedh te postosh) , nuk eshte anuluar kur nderrove mendje.
kur je rikthyer per te postuar, komenti i ri permbahet ne Box-in e komentit qe ti e kishe te gjeneruar tashme per ket teme, por rri cik si i fshehur ne fund te faqes prandaj s’e ke pare.
Tekniket e faqes mund ta rregullojne kete problem per ne.


Meta është kategoria e diskutimeve mbi vetë Peshkun
#85

Prandaj punet shkojne keq se kemi si etalon te keqen. Kshu thonin komunistet ne kohen e krizes se bukes " ne kihen e zogut njerzit vdisnin nga malarja", kshu thonin berishistet kur njerzit protestonin per te drejtat " ne kohen e komunizmit ngordhnim per buke prandaj mos u ndjeni" , kshu po na thone dhe socialistet sot kur i pyet cfate po bejne “ne kohe te berishes te vrisnin po te protestoje”.
Nqs do vazhdojme te mbajme si shembull te shkuaren as nuk kemi per te bere hajer. Shqiptaret duht te jene ambicioze me te ardhmen sepse nuk u mungon asgje.


#86

Patrioto, po pse ti dhe une ???[quote=“Vlonjat, post:78, topic:3083”]
do i siguroj shqiptaret qe dallaret e marr borxh nuk do shpenzohen me niko qir llik
[/quote]

Aq me pak Opozita e partite e tjera pro-qeveritare. Shqiptaret do sigurohen kur te denohen abuzuesit kur kapen. Por edhe kjo nuk eshte llogjike se meqe Lali Eri do na vjedhi Lekat te mos investojme ne ujesjelles. Flitet per 4.2 leke per mates ne muaj ne tirane kur Berati paguan akome me shume edhe pa premtimin se do kene ujin per 24 ore. Na doli Xhelal Mziu, burre shteti, ja u ka bo Bathoristeve te vet 64 leke me vendosmeri e dedikim.
Ne ketu ne Oksident po i kontrollojme politikanet e bashkiaket tane me transparencen Blendiane per investimet qe kryejne? Aleko me Blendin kane me shume shance per tu degjuar se sa ti edhe une ktu.
P.S. Sec me kishe shprehur edhe pezmatim per situaten e Canabisit ne Shqiperi me siper, amon mos me thuj qe merakosesh se rinia Italione e Greke po tymos canabisin e fshatrave tona dhe erdhi fundi i botes. Cdo themi ne ketu per konsumin e droges ku jetojme por ta lejme me kaq se i japim krahe shkabes[quote=“Vlonjat, post:65, topic:3083”]
Hashashin jahte cdo lloj kontrolli ne gjithe shqiperine?
[/quote]


#87

e urrejne te qenit i majte, dhe vetem monstruoziteti i krimeve te PD nuk i le te jene njesh me te.


#88

Nuk je larg shoqerise civile Aleko qe deklaronte qe vetem 30% e ujit te prodhuar faturohet. Une e shof ndryshe nga Marksistet…Investimi i fundit dinjitoz dhe i deshtuar ne ujesjelles eshte bere ne 1987 ne kohe te Ramizit. Vec mirembajtjes se linjave te xhaxhit si i referoheshin edhe Shoqeria civile ka pasur vetem arnime. Tirana e 1987 me 300 000 banore Tirana sot me 1 meleone banore dhe prap i vini theksin kontrollit te hajduteve?
Sapo pranove qe 50% e ujit vidhet pra nje popull hajdut Aleko nuk ka te ardhme. Keshtu qe mbyllet ketu argumenti sepse edhe shoqeria civile me keq me nje popull hajdut qe vjedh30% te ujit hajdute kane shance te lindin e rriten.

Une problemin e kam me populizmin sepse Uji eshte perdorur per korrupsion elektoral a korrupsion stabiliteti e si perfundim e ha kompania private qe ashtu me breke neper kembe per te mbijetuar ja fut qytetarit te ndershem, eshte Catch 22.
Fakti qe Korca e ka paguar ujin 64 prej 15 vitesh dhe Berati paguan me shume pa pasur uje, tregon se Tironcit jane llastuar se jane afer Qeveriut. Rritja eshte minimale, pensionistet e kategorite ne nevoje perjashtohen, pietja eshte a mund te rritet ma shume nese ka mundesi qe te permiresohen kushtet ma shpejt, sidomos kur ujin ju e paguani 2 here edhe tek shteti edhe tek privati me bidon, pak a shume nje cilesi.
Rrasja ne burg e 50% te hajduteve sipas teje apo 70% sipas shoqerise civile nuk behet plus qe shoqeria civile do dali prape ne proteste per te drejtat e shkelura te hajduteve.


#89

Ekonomistet janë të bindur se kriza e ujit vlerësohet sot si kriza potenciale më e rëndë për vitet e ardhshme, si për furnizimin me ujë edhe për prodhimet bujqësore dhe industriale.

Kriza e ujit për pasojat e saj të rënda konsiderohet edhe si element i rëndësishëm i sigurisë kombëtare, pasi dëmtimet e saj janë masive, janë në shumë sektorë jetikë të ekonomisë.


#90

Pyet Pjerin.


#91

Ndersa une them te kunderten. Po, sherben. Ja qe kshu e mendoj *

*arsyeja eshte se une nuk e moralizoj dot kapitalizmen : per mua, kryesorja eshte qe pushteti te mos kthehet ne regjim qe ishte dhe rasti kur opozita e sotme ishte ne pushtet). Dhe kaq.


#92

Ja nje shembull te anasjellte:
Në France u zhvilluan presidencialet. Personalisht, e konsideroja jetike te votuarit per Macronin, perballe Le Pen. E majta shpesh u dyzua midis bojkotit dhe votës ‘by default’ te Macronit.
Une zgjodha opsionin e dyte dhe isha kategorikisht kunder opsionit te pare. Por tashme qe Macron eshte president, ai nuk ka per asnje sekonde mbeshtetjen time, sepse nuk kam asnje iluzion per politikat e tij.

Qe nga momenti qe nuk moralizojme kapitalizmin (demokracione parlamentare, quaje si te duash), pra qe nga momenti qe nuk kemi iluzione ne moralin e tij (per mua, korrupsioni eshte pjese e tij, pra eshte i paevitueshem, ku me pak e ku me shume), e bejme më kollaj zgjedhjen midis nje regjimi dhe nje demokracie. Borgjeze, sigurisht, por demokracie, gjithsesi (qe nuk vret - per ti rene shkurt)


#93

:pray: postimi duhet te kete te pakten dhjete shkronja


#94

Tirana e vitit 1987 ujin e kishte me orar .


#95

Me çpo kuptoj une nga ekzaltimi i shokeve, rritja e çmimit te ujit eshte nji fitore e madhe, dhe jo vetem per Tiranen,
Urime, urime


#96

Nuk kam folur asnjehere per te futur ne burg, por nuk mund te jape para shtese pa qene i bindur se ndermarja qe administron kete mall e kryen mire punen e saj. E qe te krysh punen mire do te thote qe mallin jo vetem ta shesesh teresisht, por edhe leket ti arketosh plotesisht. Dhe nese kjo performance aktualisht eshte tek 50% kesaj i thone qe shteti do te vazhdoje te godase (me rritje cmimimesh) vetem ate pjese konsumatoresh qe paguajne.


#97

-Vrasja e njerit s’mund te sherbej si alibi per tjetrin

-Ndersa une them te kunderten. Po, sherben.

Kaq. Mbaron ketu.


shume didaktik shembulli ilustrues i meposhtem, faleminderit stalker


#98

Dhe jam i sigurt qe eshte pune bindjeje ky muhabet. Më shume se pune interesash

Ja nje tjeter shembull: nga gjithe republikat sovjetike te Azise qendrore, qe prej shperberjes se Bashkimit Sovjetik, vetem Kirkizistani ka provuar te zhvilloje zgjedhje demokratike. Mire keq, ka provuar. Mire keq, ja ka dale : te gjithe vendet e tjera perreth vazhdojne te qeverisen nga ish-sekretari i Pare i KQ te partise te vitit 1990 (ose nga pasuesi i tij), duke marre 95% te votave, cdo 5 vjet.

Tani: kirkizet, nuk kane patur ndonje histori te vecante apo ndonje kulture te vecante demokratike nga ajo e republikave te tjera sovjetike. Por ja qe ja dolen mbane te mos qeverisen nga nje person i vetem.

Ti tani thua: pse mos ja bejme gjyqin njesoj : edhe qeverise se Kirkizistanit, edhe edhe regjimeve te vendet te tjera te rajonit ?


#99

Shume pak e kane rrit.


#100

Nuk eshte çeshtje bindjeje dhe mundohem mos te bie ne ate gjykim.
Krahasimi çalon, per vete fakin se qe nga 1990 pushtetin ne Shqiperi e kane pas ne dore komunistet (Pd) dhe kryptokomunistet (ppsh e shnderuar ne ps). Keshtu qe ka qene nje vazhdim i nje lufte brenda llojit, prandaj dhe perplasjet ne Shqiperi kane qene tragjike. Nuk ka pas dy pale apo pole me flozofi te ndryshme. Kane qene nje hajdut dhe nje xhepist. Tani se xhepisti i lyen floket me xhel dhe mban parfum nuk do te thote qe akti qe kryen eshte me pak i denueshem.


#101

Blendo te pashe dje te emisioni me ate gocen. Pashe fare pak se mu desh me dale, po nga cka pashe me pas ne stacionet e tjera u habita nga politizimi plot budallik i ceshtjes. Nuk ka pse te akuzohet PS, PD, LSI… kur nuk vje uji, e jane thy pllakat e trotuareve, apo kur nuk mblidhen plehrat. Faji ne kete rat eshte i pervecshem.
Nje gjo tjeter qe nuk pashe te permendet eshte efektiviteti i ndermarjes se ujesjellsit. Para se bashkia ti shtrije doren qytetareve, a ka mundesi ti gjeje keto para te mcefme ne ndermarje? Jo per gjo po kto lloj ndermarjesh ne vite jane bo si vend pllumash per militante kokebosh e barkderra.
Nji gjo tjeter qe lidhet me efektivitetin jane edhe humbjet ne rrjet. Eshte uje qe vidhet dhe demtime qe i bohen rrjetit. Pse duhet me i pagu qytetaret e tjere keto shpenzime? Sa veta jane cu para gjykates e sa gjoba jane mbledh per ksi gjonash? Nese cdokush qe bo nji brime ne tub, do u gjobiste sa per 100m linje, bashkija sdo kishte nevoje per pare sot.