Skënderbeu "jo-shqiptar"


#41

#42

Nuk po flisja per lekuren po per ngjyren e syve. Qe njerezit atehere kane patur nje lekure te zeshket ka qene edhe per shkak te klimes se ngrohte. Te tjerat jane spekullime koti se shkenca nuk e pranon ekzistencen fizike te Jezuit.


#43

ingeborgen ganger gunger danger dungerr,

jezui mund t’i kete pasur syte bojqielli, asnje problem, por shiko motivacionin e teorise jesus viking skandinav, i cili eshte motivacion antisemit, dhe me keq, nazi-teori.


#44

Ingeborgen ganger gunger danger dungerr,

cila shkence? shkencat ekzakte? apo shkencat umane?


#45

Bibla thote qe ai nuk dallohej nga cifutet e tjere ,Jude iscarioti ua tregoi romakeve se cili ishte .meqenese shumica e cifuteve kishin sycka ngjyre kafe I bie qe dhe jezusi te kete patur sycka te tilla, po qe dhe doren ne zjarr se veme dot se s’kemi jetuar atehere qe ta dime tamam.


#46

ky eshte Skenderbeu me i gjetur si burrni maço ter lesh, eshte teper seksi, leshi i vetulles kaperxyell mbi perkrenare, kushedi sa e eksiton zhardinen :stuck_out_tongue:.

http://www.agimsulaj.com/Quadri/63.shtml


#47

Qisha e leu te bardhe qe tu dukej te pafeve evropiane me i perafert me ta.
Si kaluam nga iskanderi te iskarioti?


#48

sepse iskanderit dhe iskariotit i rrjedh i njejti gjak ne deje: gjak jevgu me cikla muti race ariane!


#49

Llafi nxjerr llafin meqe po flisnim per mitin dhe personin historik .jezusi mit me sycka bojeqiellli e pamje Te fisme ,jezusi real zdrukthetar qe dukej si gezim kulufi .por mos I shiko gunen por punen right?


#50

Ingeborgen ganger gunger danger dungerr,

se kam harru pa thene kryesoren:

Teoria e Jezuit si race ariane eshte teoria zanafillore si tharm brumi dhe teoria baze per krijimin e tere nderteses se ideologjise naziste.


#51

kjo do te thote qe hungarezet e perceptojne Skenderbeun pakez hungarez, dmth edhe si heroin e tyre. e kuptueshme,pra, perse artisti e ka bere statujen Skenderbeut keshtu.

mirepo hungarezet e perceptojne romantikisht Skenderbeun si “hungarez” per shkak te historise, miqesise me ta dhe lufterave te perbashketa me Huniadin… po do pritur nja 6 muaj sa te nxjerr Muç Nano librin historik te radhes (se ky e krren nga 1 liber historik cdo 6 muaj​:joy: ), ose artikull nga ndonje studiues i çquar Vehabist , qe do te provojne shkencerisht qe (ster)gjyshja e Skenderbeut ishte hungareze.:joy::joy:


#52

çke qe qesh Belul i Gjashtembedhjete, Zogu i Pare, qe eshte mbajte nder shqiptare si Skenderbeu i Dyte ishte martu me Vojsave hungareze.


#53

aaa, sado i mevonshem, me shpetoi ky fakt.
-megjithse as lidhje shoh me cka them me siper e as kondra martesave te princave apo feudaleve te Evropit me gra (aristokrate) te huaja nuk kam qene.


#54

por te ka shpetu fakti se ekzistojne dy fele te kohes: kohe historike dhe kohe ahistorike (kohe mitike), qe do te thote se nje ndodhi qe ndodh mbas, te kete ndodhur njekohesisht edhe me pare (si ne mekanike kuantike), ose te ndodhe e njejta gje, ose vulgarizuar teoria dyfelore qe ta kuptoje edhe Kthupi: kur e ha nga para, e ke ngrene edhe ngambrapa (si kohe :stuck_out_tongue:), dhe anasjelltas. Si para, si mbrapa, po njesoj eshte ne rastin e te hogermes mitike ahistorike, atemporale.


#55

“sa i frikshem qe jeni”… me keto teori.


#56

Gjeorgjian*


#57

aha :joy: aha :joy: i moth je BelulXVI, mo i moth se Luigji i Gjashtembedhjete :stuck_out_tongue: :joy:

eshte praktika e frikshme, realiteti, teoria eshte liberatore.


#58

humba ndonje ore ne kerkim te portretit te Huniadit, nuk gjendet asnje portret hungarez i tij si race mongole, te gjithe jane gravura rendom evropiane te kohes, asgje e veçante, ke pare njeren, i ke pare te gjitha, njesoj si me Jotin.

-----------------------------------------------------------------------------------------------

e vetmja qe mund te kete diçka si mongole eshte kjo tip medalje poshte, qe ne fakte duket me teper vikinge. Dhe kjo per arsye se eshte veper e vone, duket e kohes, siç duket Hungaria e sotme eshte me hungareze se e kohes se turqeve, te cilet jane race mongole per vete:


#59

sado shume mbëdhjeçe te kem ne llagap une, sjam me i modh se i Modhi , joo , se nuk eshte e natyrshme !

po meqe e kishim llafne te teoria… kam filluar ta shoh teorine tende me nje sy tjeter, si te them; me miqesor. thashe me vete, kot nuk insiston ky. se ti je i ftohte ne mendim, shpesh edhe racional…
edhe qe thua ti Tiku, edhe vetem pare nga forma si e shtron ti ceshtjen, gjej ngjasim te forte me greket e vjeter qe kur analizonin fenomene te shoqerise , si ta them, antiket shfaqen depresive apo pesimiste… “sado mundohen njerzit me politike , sisteme etj… eshte e kote. ne thelb nuk ndryshon asgje !” ,thoshin antiket.:slight_smile:


#60

http://www.shqiptari.eu/skenderbeu-madheshtor-si-kurre-nuk-e-keni-pare-foto/