Skënderbeu "jo-shqiptar"


#61

Ja dhe nje version tjeter i Skenderbeut punuar nga mjeshtra anonime per efekt modestie.


#62

Kush eshte ai skluptor budalla qe e paska bo me bisht Skenderbeun.


#63

Kush eshte ai skulptor budalla qe ka bere skulpture te kalit pa Skenderbe siper?


#64


#65

Ti atje ne Amerika ke pare cifute. Te gjithe syte bojekafe i kane? E kisha fjalen qe antropologet nuk kane gjithsesi ndonje ADN nga Jezusi, nuk mund ta dine kete gje me siguri. Gjerat e tjera jane kulturore.


#66

Ingeborgen ganger gunger danger dungerr,

dmth nga te gjithe ata personazhe te historise qe shkencetaret nuk disponojne ADN (sigurisht shumica), nuk mund te dime gje me siguri shkencore?

Per te mos fol per Platonin, Aristotelin, Pitagoren, ku e ke ADN e Gjergj Fishtes?


#67

Ore djale ata qe permed ti kane shkruar e kane lene veprat e tyre. Pra dihet qe kane jetuar dikur dhe historianet mund ti ndjekin deri diku gjurmet e tyre. Jezusi eshte teresisht mitik. Nuk ka asgje konkrete qe ai te kete lene. Jezusi permendet ne shkrimet e dishepujve dhe keto shkrime jane bere rreth 40 deri 60 vjet pas vdekjes se tij. As romaket vete nuk kane lene kronika te shkruajtura rreth nje burri me emrin Jezusi i Nazaretit.


#68

Ingeborgen ganger gunger danger dungerr bamber bumber,

testamentet nuk i kane shkruar dishepujt e Jezuit, dishepujt ka shume mundesi qe ishin analfabete, katunar fare si shen Pjetri qe ishte peshkatar. Peshkataret edhe sot i ke analfabete, e sigurte eshte vetem qe i vetmi intelektual ka qene shen Pali qe ka shkruar epitrat, por edhe ky nuk pa me sy Jezuin ne te gjalle.

Sokrati, konsideruar rendom ati i filozofise, nuk ka shkruar nje rresht te vetem, ai vetem llapte pa pushim rrugeve te Athines, nuk ka asgje shkencore per te, perveç pallavra te Platonit.

Pitagora eshte legjende fare.


#69

Shen Pali nuk ka perkatesi bashkohore me Jezuin. Ai ka lindur vone. Per Sokratin, Pitagoren, Aristotelin etj. ka patur te aferm bashkohore qe kane shkruar e treguar rreth personit te tyre. Sokratit i jane kushtuar edhe buste. Per Fishten nuk po flas fare se ne kohen e tij ekzistonte edhe fotografia. Nese ti i beson Bibles atehere per ty Jezui ka pas ekzistuar po nese ti kerkon Jezuin historik atehere ti nuk ke per ta gjetur.


#70

Jezusi historik ka ekzistuar .nese miti I perputhet personit historik eshte tjater gje .shume attribute i jane veshur 300-400 vjet me vone si kompromise midis paganizmit e krishterimit .jezui I perkiste rrymes apokaliptike nder cifutet .thelbi i se ciles ishte :kjo bote eshte kaq e mbrapshte evzhytur ne mekat sa perendia do ta shkaterroje e do Te ndertoje mbreterine e perendise ku te drejtet do te ringjallen e shperblehen e te shtremberit do te ndeshkohen .ringjallja e tij i dha hov mitit te tij i cili u mbajt gjalle per per disa shekuj derisa Konstantini e beri fe zyrtare te perandorise romake.


#71

Nese ti je mit atehere do te thote qe nuk ke ekzistuar. Mitologjia greke ishte ajo se cfare greket besonin. Tek besimi fillon feja, religjioni. Historia nuk eshte besim, eshte nje shkence qe rikonstrukton te kaluaren nepermjet indikatoreve konkrete.


#72

Ingeborgen ganger gunger danger dungerr bamber bumber xhanger xhunger,

kto qe thu ti, qe ti ka thene mami tye, jane te lashta sa Iluminizmi freng nga ku ka marre edhe shok Enver pederasti. Qe atehere ka ecur shume uje nen ura, dhe teorite iluministe per Jezui neper studjoze jane nje pakice qesharake perverse, ndersa shumica eshte bindje e injoranteve anafabete te interesuar qe Jezui, Muhameti, Buda nuk kane ekzistuar, sepse keshtu justifikojne bordellizimin e jetes tyre.

Te kam sjelle wikipendian qe eshte lexim per injorantet, nga ata injorante qe lexojne, se ka edhe nga ata qe nuk lexojne, thone çfare ju thote mami, e cila e ka degjuar nga mami i saj, e nga mami tek mami arrihet e verteta:

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

The historicity of Jesus concerns the degree to which sources show Jesus of Nazareth existed as a historical figure. It concerns the issue of “what really happened”, based upon the context of the time and place, and also the issue of how modern observers can come to know “what really happened”.[1] A second issue is closely tied to historical research practices and methodologies for analyzing the reliability of primary sources and other historical evidence. It also considers the question of whether he was a Nazirite.[2][3]
Virtually all New Testament scholars and Near East historians, applying the standard criteria of historical investigation, find that the historicity of Jesus is effectively certain [4][5][6][7][nb 1][nb 2][nb 3][nb 4] although they differ about the beliefs and teachings of Jesus as well as the accuracy of the details of his life that have been described in the gospels.[nb 5][13][nb 6][15]:168–173 While scholars have criticized Jesus scholarship for religious bias and lack of methodological soundness,[nb 7] with very few exceptions such critics generally do support the historicity of Jesus and reject the Christ myth theory that Jesus never existed.[17][nb 8][19][20][21]
The historicity of Jesus is distinct from the related study of the historical Jesus, which refers to scholarly reconstructions of the life of Jesus, based primarily on critical analysis of the gospel texts.[22][23][24] Historicity, by contrast as a subject of study different from history proper, is concerned with two different fundamental issues. Firstly, it is concerned with the systemic processes of social change, and, secondly, the social context and intentions of the authors of the sources by which we can establish the truth of historical events, separating mythic accounts from factual circumstances.[25]


#73

Nuk po shkruaja per mendimet e mia personale po per te bere dallimin midis mitit dhe individit apo ngjarjes historike. Kaq. Une per vete jam besimtar dhe i besoj Bibles, per momentin jam duke u marre madje dhe me libra rreth ungjillit. Megjithate jane bere perpjekje kohet e fundit per ta rehabilituar Biblen si nje liber “pjeserisht” historik. Kjo eshte nje tendence pozitive, te pakten per mua. Une nuk jam historian dhe nuk i vendos une kushtet se si duhet funksionoje verifikimi i nje ngjarjeje historike. Keto kushte i kane vendosur te tjeret.


#74

E di qe nuk je ti nga kto qe thua, i degjon ne çdo tavoline mejhaneje qe qelbet ere birre dhe bishta cinareje. Pra e qarte qe nuk ke asnje lloj origjinaliteti.

A e lexove Wikipendjan? A e pe se çfare kane vendosur te tjeret?


#75

Ndoshta nuk jam origjinal po nuk behem ad hominem si puna jote. Jeta ime private ty nuk te hyn pune.


#80

Duke pare sesi tema tjeter e rradhes per Skenderbeun u mpleks ngushte me Jezusin, vertetohet teoria qe Skenderbeu ka qene mbrojtes i Krishterimit dhe pse jo, pasardhes sy-bojeqjell i Jezusit kur Mari Magdalena kaloi ne Shqiperi gjate arratisjes nga tokat e Izraeliteve.

Deri dje po grindeshit per gjatesine e Gjergjit dhe te palles se tij, sot pse nuk e paska hunden si shqiponje. Po te pakten ne skulpturen hungareze e paska krahun me te trashe se kofsha e dekan Isufit. Ne vend qe te jemi te gezuar qe ngrihet statuje e tij ne Hungari, grindemi per mustaqet e Celos - ose ne kete rast, per vetullat ter lesh te Skenderbeut.


#81

jo domosdoshmerisht.psh Dulla ka qene person historic, ka ekzistuar.Dulla shpetonjes I sovranitetit kombetar nje mit.nashi jezu krishti e krishterimi ne kuptimin e tyre metaforik jane pasqyre e shpreses se njerezimit per nje te ardhme me te mire e profecia e tij se pavaresisht nga trials and tribulations of today dite me te mira do te vijne eshte provuar nga historia .ne me pak se 400 breza njerezimi ka shkuar nga shpellat ne cuarjen e raketave kozmike ne mars.ne Kohen e sotme dhe nje I varfer ka akses ndaj sherbimi shemdetesor me te mire apo ka mjete transporti e komunikimi me te mira se sa mbreti I kohes se jezuit .


#82

Nje nga teorite me te cuditshme dhe me te pabesueshme eshte se babai i Jezuit ishte me gene evropiane, hence dhe Jezui sykalter. Keta bicim kabalistesh mbrojne tezen se Maria ishte immaculate virgin (a virgin before childbirth, during childbirth and after childbirth), pra e kishte konceptuar Jezuin me akt seksual pa ndermjetesimin e ejakulacionit.


#83

Clidhje ka portreti I Jezusit me statujen e Skenderbeut?


#84

Eshte ceshtje identifikimi kulturor ajo puna e syve bojeqielli. Nese 60% e europianeve kane sy bojeqielli atehere eshte normal qe ideali i tyre fetar do paraqitet ashtu si europianeve u duket e bukur. Mesa di une edhe greket e lashte i perfytyronin zotat e tyre me floke bionde. Bjondlleku kishte per estetiken e grekeve dicka hyjnore.