Sondazhet si nje prej atributeve kryesore të demokracise

Ti thua ti futem gjermanishtes ?

Futju vlla sepse me po ngele me Karlon do vdesesh duke lexuar gjithe jeten per 21 Janarin…

Gjithsesi ka dicka qe nuk tradheton në kete histori: à do futet opozita në zgjedhjet lokale. Eshte i vetmi akt i forte i nje opozite (bojkoti i zgjedhjeve eshte fenomen i njohur dhe konsiderohet si akt radikal, ndersa ‘djegia’ eshte absurditet: nuk ka ndodhur asnjehere e askund, imagjino as në demokraci parlamentare 1 miljardeshe si India etj etj, pra zere se nuk ka ndodhur - ndaj dhe ambasadorja gjermane thote se njeh parlamentin aktual)

Vetem se djegia e mandateve u heq edhe te vetmen karte qe kish opozita, ate te 84 votshit, per miratim reformash, nuk eshte pak.
Per sa i perket zgjedhjeve lokale, une mendoj se nuk i bojkotojne. Lsi do humbiste shume ne nivel lokal, ku ka nje peshe te mire elektorati i saj. Ndersa e kunderta, bojkoti i lokaleve nuk do mund te dillte ndonje fitore te madhe morale ne shporte; Fundja zgjedhjr lokake jane, mund te garojne dhe te pavarur, kane legjitimitet te garantuar. Taktikisht Luli u tregu idiot, e kam thene qe nuk eshte lojtar as ne nivelin e Sales.

Po kalloja a tyre eshte definitivisht drejtesia (të cilen e kanë patur në xhep prej dekadash). Tek ajo kallo janë shkelur, e sigurt

"Unë e di që në Gjermani nuk ndodh si në Shqipëri ku nuk funksionon prej kohësh Gjykata Kushtetuese dhe Gjykata e Lartë"

Por eshte dhe pune zakoni ky muhabet.
Ja si ishin mesuar të silleshin keta më Gjykaten e Larte :

Une do doja qe opozita ti bojkotonte zgjedhjet lokale. Do bente sens të pakten (pour ajo e di pasojen: daljen nga sistemi, dmth mos marrjen e fondeve sipas ligjit të financimit të partive politike). Shenjat janë për po, qe do ti bojkotojne, por siç thote top Channel :

Por, historia e mosdërgimit të emrave për sekretar dhe anëtar të KZAZ-ve përsëritet sa herë që në vendin tonë ka krizë politike dhe komisionerët caktohet në momentin e arritjes së një marrëveshje mes palëve. Zyrtarisht opozita flet për zgjedhje pa Edi Ramën, ndërsa aksioni është fokusuar për largimin e Kryeministrit.

drejtesia dhe korrupsioni, ishin mesuar te hanin shume. Ne mesin e mandatit te kaluar Meta e kuptoi qe Nuk do mund te pasurohej asnjehere sic u pasurua me Berishen.

Edhe perdite te dalin te protestojne, sikur nuk kane shanse te marrin simpatine e njerezve te thjeshte sepse nuk po organizohen nga to.

Futju se ky qe i eshte futur ka dale ne drite.

1 Like

prandaj nuk funksionon demokracia… sepse qytetaret e thjesht asnjhere sflasin… thjesht pijne kafen edhe shofim zhvillimet politike si te ishte serial qe vazhdon ne pafundesi

Ky sondazh eshte treguar i bute biles…Opozita nuk ka asnje shprese te fitoje asgje, jo sepse nuk eshte e “forte” apo sepse nuk ka opozite , biles e kunderta…nuk ka opozite ne gjithe evropen qe eshte kaq sabotuese e protestuese, kaq e ashper , e pallogjikshme dhe mos-bashkepunuese se kjo shqiptare. E verteta eshte se Rama po fillon te mbledh frytet e punes pak nga pak, njerzit po e shohin…te mos i rendis kot , beni nje gjiro ne c’do cep te Shqiperise ! Rama po nderton shqiperine ku une e shume te tjere si une emigrant do kthehemi te shijojme jeten me buke e domate…ikni ju e hani karrota te ziera ne boten kapiotaliste !

Kam kuptuar dicka: Berisha, duke qene frankofon (eshe gjuha e huaj e parë per te) shoh se merr jo pak nga pislliqet e politikaneve franceze, sigurisht duke i pershtat ne kushtet shqiptare

Ka qene nje minister I brendshem i se djathtes franceze, qelbesire kalibri (qe i kish dosjet me drejtesine kapicë !!) e qe ka pas nje shprehje te famshme:

E qe perkthehet:
“Kur e ndjen se do te cajne menderen me një pisllik tendin, mundesisht shpik nje pisllik te ri brenda pisllikut dhe nese eshte nevoja, edhe nje tjeter brenda ketij te fundit. Deri në ate pike sa askush mos kuptoje me asgje”

E ka dicka nga kjo shprehje “djegia” e mandateve nga Berisha. Dhe nuk eshte hera e pare per te…

ky eshte stili i rrugezgjidhjes se maskarenjve egzakt, berisha s’ben perjashtim, jo sepse jane specie te nje lloji por thjesht me llogjike racionale cdo dalje tjeter pervec denimit eshte e perjashtuar nga fusha e zgjidhjeve

sa mire qe bota i njeh qelbesirat, ndonjehere na duket se vetem shqiptaret kane fatin e keq ne histori me percudnime morale si berisha.
Amerikanet kane c’kane por manipulimet nga maskarenjte i shquajne e s’ia u ha qeni shkopin. Sa per ilustrim, arsyetimi i vendimit te gjykates ndaj Zenit.

Ka diçka më obsesionuese ne SHBA me ligjin (i famshmi “Rule of Law”) por mos harro se fundja edhe nje manipulues dhe genjeshtar si Trup u vu ne krye te vendit. Dakort, ka nje hetim aktualisht (gje pothuaj e paimagjinueshme per nje president francez, per shembull) por nga ana tjeter, po nuk pagove (gjyqi i Shkelzenit ne Florida) nuk te qas njeri ne dere te gjykates. Në Europe po.
Jane komplekse gjerat, dua te them

“turp” me thone por KQZ e plotesoi dhe tejkaloi 84 votshin

gjykatat menjane (dihet qe kushtojne), desha te thosha me teper si kulture (permes fjales “amerikanet”), qe ka njohje dhe vigjilence ne mase te gjere, me marifetet e mendjeve. Kete avantazh e kane prej pragmatizmit…
Per pasoje nuk para humbin ne konfuzion, nuk kalohet ne personale, etj si keto (qe mund t’i vuaje drejtesia, shoqeria, te neve) se lokalizohet direkt e pa komplekse sperdredhja e logjikes.

tek ne, lihen gjerat te trashen
kjo thenia e personit qe solle, eshte formula sesi te trashen gjerat.

1 Like

opa…
kush foli per monopolizim te opozites e bllokim te partive te tjera

Keni pasur komunikime me zyrtarë të PD-së në Korcë dhe a keni pasur presione pas vendimit?
Unë nuk kam pasur kontakte me zyrtarë kryesorë, por disa elementë nga ata i kam denoncuar, që kanë shkruar kundër meje në rrjetet sociale.