Sondazhi: 56% e shqiptarëve duan të largohen nga vendi


#111

qëtësohu tiku! e dimë që tre dimensionet e derisotme të rrinë ngusht! do thuash ti ‘’ si s’më kuptoi njeri mja dhjefsha tëmën’’! këtu s’të ndihmoj dot! vetëm po të dalë allahu me krishtin në debat televiziv dhe pyetjet ti bësh ti!


#112

shiko ktu se me e rendesishmja per nje person qe propagandon nje ide, aq me teper nje megallo ide, eshte te qenurit ne pozite per ta thene kete ide, ndryshe nuk je i besueshem edhe para vetes, para ndergjegjes tende.

Konkretisht ti nga Athina dhe kokloqja nga Parisi dhe shume te tjere te kallepit tuaj te shperndare ne 4 kontinentet, nuk mund te beje patriotin ksenofob, veçse nese jeni me mision patriotik ne keto vende. Thjesht nuk jeni ne poziten per ta bere kete.

Mund edhe ta beni siç po e beni, por nuk i mbushni mendjen kurrkujt, as vetes tuaj. Vetem nese keni gjet menyre per te qetsuar vrasjen e ndergjegjes. Per kete ne rregull, por duhet ta paguani kete qetsim duke u bere qesharake ne sy te te tjereve.


#113

ça dmth patriot ksenofob ?


#114

patriot ksenofob eshte ai kurreshtar qe perbuz llaci facet per shembull.


#115

benke pjese dhe ti si duket tek ai kontigjent. s’ke çi ben kur u ndane aq na rane. duhet jetu me fatkeqesine, siç jetojne te shkurtrit, tullacet, qorrat, etj (ata qe i kane te gjitha keto njeheresh, e kane akoma me pisk). vuajtja ben pjese tek jeta gjithsecilit ne fakt.


#116

un nuk kam asnje problem t’i perkas çfardo lloj kontigjenti, edhe jevg, çfardo qofte. I vetmi problem i imi eshte te mos ndodhem si teto Polikseni duke lexuar libra etimoloQike me gjalp poshte Marlon Brandos ne nje apartament te shkrete te Parisit.


#117

pse ne dy kontinentet e tjera nuk ka?


#118

dy kontinentet e tjera nuk ekzistojne sepse aty nuk ka shqiptar.


#119

nuk je llogjik, te shqetesojne me shume problemet e te tjerve dhe jo te tuat. asnjeri ta beson kete formule. plus qe neper komente sulmon pa pushim. kjo tregon se diçka te vret. nuk sulmon nje njeri normal pa i bere gje. por fakti qe s’je shqiptar, edhe mund te ta justifikoje sulmin e pabese.


#120

mbasi mbarove pune duke bere etimoloqen, tani po na ben psikoloqen.


#121

Qekur futen Belulin ne hapsane s’benet me muhabet sporti ketu .luan kombetarja me cifutet dhe “patriotet” s’po ndihen .sadiku sapo shenoi :grimacing:


#122

pse s’jemi në gjëndje-sipas teje- ta mbështesim megalloidenë tonë? unë ,të paktën nuk kam asnjë shtysë tjetër përveç të vërtetës dhe atdhetarisë. ndoshta të bën të dyshosh fakti që jemi atje ku është tufa,tek pd-ps-lsi. ose të është mbyshur mëndja edhe ty se shqiptari nuk është i aftë të ngrejë kokë,të vetorganitohet,dhe të moszezakëzohet kulturalisht!


#123

e vertete kjo qe po thu ?


#124

me shaka e thashe se dikush ketu aludoi dicka te tille kohe me pare .


#125

Fatkeqsisht nuk mund ta shpjegoj me nje koment kete çeshtje, pastaj edhe sipur ta shpjegoj matematikisht, ti as nuk e lexon, sepse je tifoz, nuk ha arsye per kete çeshtje. Nuk ke as vizionin e duher per kete çeshtje, sepse çeshtja kombetare tejkalon vetveten, dmth kombi nuk ka vlere ne vetvete, eshte ne sherbim te historise se Providences. E qarte qe keto te duken profka, ose intriga te dhespotit grek, vari hejbet.

Pranej shkurt fare sa per te thon diçka e mos ta lej thate, çeshtja kombetare, ose me sakte shtetkombetare, eshte relativisht gje e re ne histori, i perket historise moderne (pune 500 vjetesh), dhe historikisht eshte dosje e mbyllur ne epoken ngambrapa, e cila shenon edhe fundin e kombit. Po e hudh pa shpjegim: kjo do te thote qe Hitleri, Musolini, Stalini, Enveri jane perkatesisht fundi i Gjermanise, Italise, Rusise dhe Shqypnise. Eshte çeshtje kohe qe te behet e qarte per te gjithe.


#126

Lexova komentet e ketij artikulli ne Facebook dhe ishin te tera te frikshme. Te gjithe me deshiren me te madhe per tu larguar. Personalisht me trishton shume kjo gje se nuk i uroj vuajtjen askujt, te gjitheve do na pelqente qe njerezit tane, te familjes apo jo, te jetonin ne nje vend te bukur me prosperitet dhe mireqenie. Po nuk qenka e thene. Deri tani nuk kam takuar asnje qe te thote jam shume i lumtur qe jetoj ketu. Te vetmit qe pretendojne te kunderten jane shkaba dhe ai tipi i cuditshem me pseudonimin “goldman”.


#127

Harrove dhe Profilin. Megjithese ai nuk thote “Jam i lumtur qe jetoj ketu”, thote “Jane te lumtur ata qe jetojne aty”. Sikur ia pengon njeri kete lumturi. Nejse, shifrat shifra jane, ajo qe eshte e vertete eshte qe Shqiperia nuk ka te krahasuar me Haitrat e Bregrat e Fildishta e cjane keto. Te rrime shtrember e te flasim drejt. Duhet te kete dicka te vertete ne ate qe thuhet per prirjen e shqiptareve per t’u ankuar e qurravitur.


#128

Une shqipot I kam shume xhan ,iu dua Te miren e lart e me lart zoti ua befte mbare e I bekofte inshallah .por Te jetoc nen hyqmin e autoritetin e tyre dmth Te besoc jeten e ete ardhmen ne duart e tyre nuk ia uroj as hasmit .


#129


#130

Nuk kuptoj. Pse i jemi rikthyer lajmeve te para 20-e-ca viteve me pare?