Spahiu: Pretendimet e historiografëve ballkanikë se shqiptaret u "islamizuan" me dhunë është një rrenë e kulluar


#21

mbas asaj shushkës së sorrosit që fliste për ‘‘rrenë të pastër’’ doli muçi shmitizus i kosovska-metohijes me ‘‘rrenë të kulluar’’! po i bëni shërbimin më të mirë të mundshëm kombëtarizmit fëminor shqiptar me këto fletrrufetë që vijnë era xaxiq,piaskovicë(a si quhet) dhe qebap!
sa për islamizmin,nexhmedinët dhe mustafatë:kissing: e djeshëm janë ronaldot dhe aronët e sotëm!
nuk shitet dot më inferioriteti si ‘‘drejtësi historike’’!
ky nexha,në pjesën serbe të mitrovicës banon??


#22

Sot, në shekullin XXI, shqiptarët janë sërish populli më primitiv i Evropës dhe, me uri prej tigri të egër, presin të bëhen pjesë e një Perandorie (të cilën shqiptarët e perceptojnë si BE, por që një Zot e di cila do të jetë ajo), që t’i kapin majat e saj si dikur që i kapën Perandorinë Osmane.

C’ka dashur te thote autori? Shqiptaret presin te kapin majat e Evropit? Apo medemek mos ju vardisni shume Evropit, po rrini se jeni mire?


#23

Ia ka futur kot aty .per Te bere Hair ne perandorine osmane duhej nderruar feja .nje teori se pse shumica e ballkanit qendroi kaure eshte dieta.per shumicen e fshatareve ballakanas mishi i derrit ishte pjese themelore e ushqimit te tyre.


#24

Asnje mutsulman nuk ka gjak shqiptari, por turk

Shqipe me emer beqir, mulsi apo bajram ska


#25

Aty e ka me Kosoven me se shumti, ne kuptimin e krijimit te shtetit te Kosoves (autori eshte nga mbrojtesit më te flakte te krijimit te shtetit-komb kosovar, duke qene se eshte i bindur se shtetet-kombe jane formula e vetme e ekzistences ne boten e shek XXI, gje qe duam s’duam nuk eshte e pavertete)


#26

Spahiu eshte versioni kosovar i kac myftarajt.


#27

me ndryshimin “e vetem” se mban titullin “Prof. Dr”


#28

si dhe autor i dy-tre librave fondamentale ne vitet 90 :

http://www.bksh.al/adlib/scripts/wwwopac.exe?DATABASE=catalo&OPAC_URL=/adlib/beginner/index_al.html&LANGUAGE=1&%0=3650&LIMIT=0

http://www.bksh.al/adlib/scripts/wwwopac.exe?DATABASE=catalo&OPAC_URL=/adlib/beginner/index_al.html&LANGUAGE=1&%0=3468&LIMIT=0

e mbi te gjitha:

https://openlibrary.org/works/OL2054870W/Serbian_tendencies_for_partitioning_of_Kosova


#29

e ti sikur je dakort me kete


#30

Po, eshte i mirë dhe i respektuar nga studentet ne lendet e tij, por leshohet shume ne konspiracione. Psh vetem gjate ketij muaji nxori millosheviqin me prejardhje nga familje shqiptare. Gjithashtu “zbuloi” date tjeter te lindjes se Adem Jasharit.


#31

nese dikush ja ka korigjuar me qellim “patriotik” ditelindjen Ademit më 28 nentor, pse jo mos me e korigju korigjimin dhe me sjelle te verteten


#32

Natyrisht, ama nuk ishte ky rasti. Nga regjistrat zyrtare (ex-yu, ato me cirilice) e ka me 28 Nentor.

S’kam asgje kunder Spahiut, perkundrazi. As nuk mendoj se paguhet nga “çarçe”, jam i bindur kurre te keqe s’i ka ba Kosoves as shqiptarëve, as askujt. Fiton buken me djersen e mundin e vet.
E thote ate qe mendon, hapur, dhe per kete shpesh i bien ne qafe.
Kur futet ne histori shpesh i ka merak konspiracionet. E drejte e tij, por s’ka pse i besohet apriori.
Aq me teper qe ti tek tema e armanda hyskes me pellazget, ishe kembengules qe ceshtjet t’u liheshin profesionisteve te historise. Kah kjo dashuri per Spahiun? Apo kur ua dhi’n shqiptareve je historian profesionist?


#33

ky tipi nuk është për shtet-kombin. për të kundërtën përpiqet. një përzierje turko-serbe që saboton idenë e shtet-kombit shqiptar siç u shpall në 1912-n. vetëm nqs esat pasha konsiderohet kombëtarist:zipper_mouth_face:


#34

video


#35

Ato shqiptare qe nuk jane myslimanizuar me dhume, duhet te jene te ardhur nga viset e tjera te perandorise osmane, pra te jene arab a ku di une, dhe ja ne ngulur ketu. Kurse pjesa tjeter jane asimilu me dhune. Me dhune nuk kuptohet vetem dajaku dhe vrasja po dhe dhuna ekonomike, apo e harruat kete? Mos flisni idjotlliqe. E mos i jepni zgjidhje problemeve te 300 - 400 viteve me pare me mendjet e sotme.


#36

Nexhmedini, eshte njeri i kenduar, siç i thomi ne nga Shqiperia, njeri studionjes, ka gjojna interesante, mirpo ketu kemi te bojme me interpretimin e dhunes, ai e interpreton keshtu;

  1. taksa te ulura, nga regjimi otoman
  2. edhe nen kete regjim, drejtuesit ishin vendas
    Mirpo kjo gje, a nuk eshte nje forme dhune. Duke i dhene lehtesira fiskale dikujt, dhe duke krijuar pabarazi ne kete sistem, kjo gje e shtyn edhe tjetrin te konvertohet, te bashkohet ndaj asaj fryme.
    Ne vertet kemi qene te prapambetur ne krahasim me popujt fqinj, mirpo kjo ka ardhur nga shume faktore.
    Per 2-3 rreshtat e fundit nuk jam fare dakord, se shqiptaret nuk enderrojne me BE/EU te ndodhi ajo qe ndodhi me imperatorine otomane , ku shqiptaret vertet kishin pozita favorizuese. Me BE/EU, shpresohet te kapet ; 1) koha e humbur, 2) tregu i saj dhe 3) teknollogjia moderne.
    Me/ne perandorine osmane, shqiptaret u fuqizuan e u favorizuan, fale Qyprillinjve, siç e permend dhe i nderuari Nexhmedin, i cili sjell nje fakt tjeter te origjines se tyre, fakt qe nuk e kundershtoj por as edhe e aprovoj. ky fakt eshte i diskutueshem.

#37

Me vjen keq i nderuar po s’jam dakort. Cfare kohe te humbur po shpresojne te kapin? Cfare do beje kjo koha? Cfare i ofrojme ne tregut te saj kur ne nje kohe kur duam te eksportojme psh domate, i importojme ato nga Maqedonia? Teknologjine e blen nga te duash pa patur nevoje te jesh pjese e BE. Ndryshe nga ty, une mendoj qe ne duam te hyjme ne BE qe te gjejme pune me kollaj ne vendet e BE dhe te marrim fonde nga BE.


#38

vertete ashtu eshte, por nuk fola per blerje. po te jesh pjese e EU, mendoj se teknollogjia e saj afrohet me shpejte ne tregon e lire shqiptar, jo vetem fasoneria e call-center;


#39

Dmth ti thu qe ne te zgjidhim problemet me mendjet e djeshme? Dmth t’i zgjidhim problemet me mendjet injorante obskurantiste fetare te kohes se qepes? Po ne nuk kemi mendje te tilla injorante, ne jemi mendje te shquara moderne qe shofim 3 filma porno muvi d’autor ne dite dhe i analizojme duke profetizuar te ardhmen e shkelqyer. Pra ne tamom tamom i zgjidhim problemet me mendjet e ardheshme. Jemi mendje te se ardhmes, korrik gjithmone mendja jone, edhe kur eshte dhjetor.


#40

Harrove mendjen ngambrapa.