Spahiu: Pretendimet e historiografëve ballkanikë se shqiptaret u "islamizuan" me dhunë është një rrenë e kulluar

Mendja e djeshme, vetkuptohet qe eshte mendja ngambrapa. Ndersa mendja e neserme eshte mendja ngapara. (mendja korrik gjithmone)

Apo ti e ke hallin tek perdorimi i termit “ngambrapa”? Te pelqen si term?

Sme paske kuptuar fare idene e fjaleve, kur permenda 300-400 vjet perpara. Po ska ndonje problem. Qellimi im nuk ishte se me cilin muaj apo vit ti gjykojme ato ndodhi.

Kam pershtypjen se klubi i dashamiresve te termit ngambrapa eshte vetem me 1 anetar.

Epo dy mundesi jane tani kur mendjet jane sofistikuar aq teper sa ngapara aq edhe ngambrapa, sa asnjeri nuk kupton me tjetrin si ne teater absurd:

ose i perket klubit me nje antar te dashamiresve te termit ngambrapa, ose i perket klubit me shume anetar “korrik gjithmone ta befsha jeten e ardhme” te dashamiresve te organit te fekondueshem qe ndodhet ne te njejtin pozicion ku ndodhet edhe e djeshmja e historise se njerzimit.

Ca jane keto budalliqe njera del thote rrene e paster tjetri rrene e kulluar kta sikur tallen me gjerat qe shkruajne dhe me njerezit qe i lexojne.

Po tani kush e ka radhen? Agjt-propi antikombetarist e ka pak te veshtire te gjeje figura te besueshme. Provojeni nje here me alben e zezako-jehovait! Te pakten do kete stalkerin dhe boro-ramizin me vete😕

Nuk dua Te thyej zemren tende pellazge por origjinen e biografise e kemi nga fise barinjsh diku ne zemer Te ballkanit andej nga Rumania veriore .
Ritem usta ritem😊

Një pyetje për secilin: a e di ti cilët janë gjyshërit dhe stërgjyshërit e tu? Po gjyshet e stërgjyshet nga kanë ardhur? Cila ishte historia e tyre? Ku rronin? Me se rronin?

Psikologët e konsiderojnë gjithmonë e më shumë influencën e historisë familjare në jetën e personit, ashtu si dhe historinë kolektive, por ne shqiptarët më duket se fiksohemi larg po nuk e shohim të kaluarën e afërt.

Edhe ti ke shkuar shume larg ne kohe, shume ngambrapa ne kohe :slightly_smiling_face:.
Beje pyetjen me te moderueme dhe me reale, sepse njerzit jetojne vetem momentin, nuk mbajne mend as çfar kane hongër mromë (qe te hajne rehat sot, pa vrasje ndergjegje):

Cila eshte historia e jote?

1 Like

Shkaku kryesor i studimeve historike (dhe jo vetem historike), dmth çfar ka ndodh ne te kaluaren e larget, eshte pikerisht per t’i bere bisht pergjegjsise te djeshme dhe te sotme te studjuesit.

Studimi si bishtnim i pergjegjsise personale.

po prandaj edhe unë thashë përdorni ndonjë ‘‘albë’’ për më tutje! bile,bile:zipper_mouth_face: edhe atë shkencëtarin serb nga toshkëza që e tallnin shokët :drooling_face:! ka mundësi që të na çojë edhe matanë karpateve! për 20 % edhe mund të jetë e vertetë. çingijert e haremeve dhe jevgjit e oborreve janë të një prejardhje me albën:smile: ndoshta edhe soji i nexhmedinit,mut-chit,ljubos e matoshit! po,bishti i qenit ,bisht qeni ngelet,pavaresisht ‘‘përpjekjes’’ dhe ‘‘open society’’

Ashtu eshte .ne jemi mexhlis I thjeshte .ty Te kemi me prejardhje hyjnore nga perendia e kaelemos me shoke :blush:

https://books.google.com/books?id=BZlBDwAAQBAJ&pg=PA113&dq=lufta+e+vlores+ago+agaj&hl=en&sa=X&ved=0ahUKEwjnht3Rl57dAhUMPN8KHT31D4oQ6AEILjAC#v=onepage&q=lufta%20e%20vlores%20ago%20agaj&f=false

Sipas meje ivo andric eshte truri i te keqijave shqiptare gjate shek XX.

http://www.albanianhistory.net/1939_Andric/index.html

“Once the war was over, Italian troops, on the basis of an Allied military resolution, occupied the entire territory of Albania including the northern part which had been accorded to us under the London Agreement. Shkodra alone was under the joint occupation of French and Italian troops.

In view of the hostile attitude taken by Italy towards the SHS state (the Kingdom of the Serbs, Croats and Slovenes) at the time, we considered Italy’s military occupation of Albania a grave threat to our existence. A bitter struggle was waged between the Italians and us on Albanian territory. The Italians hence raised the issues of Montenegro and Macedonia, as well as the idea of a Greater Albania extending right to Kaçaniku / Kacaniku. We took action against them, at times secretly and at times overtly, by bribing Albanian leaders and by countering with the idea of an ‘independent Albania’ and of the ‘Balkans for the Balkan peoples’.

The dissatisfaction of the Albanian population, which we supported, compelled the Italians to pull their troops out of inland Albania at the beginning of 1920 and to concentrate them in the vicinity of Valona (Vlora), from which region they were forced to withdraw in June of that year after an accord had been reached with the Tirana government for the evacuation of all Albanian territory, including the island of Sazan.

The evacuation of Albania was accomplished as a result of organized resistance on the part of the Albanians, though one should not forget the fact that Italy was politically and militarily very weak at the time. Even at the present day, there are Albanians who think they could drive the Italians out of Albania whenever they liked. This self-confidence will prove fatal to them because they do not realize that the fascist regime in Italy is not the same as the Italy of 1920 under the parliamentary governments of Nitti, Giolitti and Facto.”

Shok, mos u genjeni shok ! Feja opium i popujve e mashe ne duart e pushtetit ! Nuk e kuptoj shokun historian ( ne fakt nuk eshte gje tjeter vecse nje skllav i kapitalizmit,si te gjithe ne, vetem se i sherben me me shume zell e per kete i kane vendosur nofken historian)…cfare kupton me dhune? Vetem prerjen e kokes? Ne gjithe boten feja eshte perhapur nepermjet dhunes,eshte fakt i njohur, vetem viset e shqiptarve na bejne perjashtim? Apo i ka kapitalizmi keto?te bejme pak zhurme mos bejme ndonje lek thuaj pa…

Çdo gje me dhune eshte perhap (edhe komunizmi shok), perveç budallallekut e maskarallekut qe ekziston vetiu, e nuk ka nevoje te perhapet.

mbas nexh rrenës fap, bomba tjetër tymëse e sorrosit! mentor kak-ia! në shqipëri ka plehra ,thotë,prandaj u dhjefsha shqiponjën! siç duket do ketë statistika nga open society që ata që bëjnë shqiponjën kanë nga një qeskë me plehra të fshehur dhe e hedhin menjëherë pas bërjes së shqiponjës!
pse nuk thotë ky birbua,ju dhjefsha integrimin,be-në , evropën,greqinë,turqinë,serbinë?? ai 5% i shqiptarëve atdhetarë e ndot shqipërinë? ponaldot dhe aroonët nuk bëjnë gjë?? po ky që vjen era mut-ch që nga larg ,nuk është plehrë?

Me vjen keq shok, mendimet e mia jane personale ! Jo c’do gje eshte perhapur me dhune…pershembull komunizmi jo ! Kapitalizmi po !

Linku i librit qe postova tregon se si ndryshon pershkrimi i te njejtes ngjarje ne te dyja anet e adriatikut e nga pikepamje te ndryshme ideologjike.Lidhur me ate qe flet androvici ne kundershtim me ate pretendon historiografia marksiste e cila pak a shume iu mesohet femijeve ende ne shkolla pushtimi i shqiperise nga fuqite e medha gjate WWI pati dobi per shqiperine se i mbajti fqinjet larg ,bene disa ndertime ne infrastrukture dhe i mesuan shqiptaret si te mbajne administrate .
ne jemi nje nga 6 popujt e ballkanit e shiko sa gjera na jane mesuar se prapthi , imagjino serbet , greket , bullgaret rumunet turqit edhe ata iu eshte mesuar varianti i tyre i historise duke paraqitur veten si engjej te pafajshem e duke demonizuar te tjeret .eshte nje helm shpirteror qe iu injektohet femijeve ballkanas qe te vegjel e krijon nje rreth vicioz urrejtje qe s’ka per tu nderprere asnjehere.

1 Like

Mendimet e tua jane te tuat po aq sa jane te tuat breket e tua, qe ne fakt jane te tua si prone, por i ke blere ne pazar.

Bile breket komuniste te tuat i ke blere ne pazarin kapitalist me pare qe i ke fitu duke i sherbyer kapitalizmes qe t’i heq breket komuniste nga kaptina me dhune.

Mbasi t’i heqin breket me dhune nga kaptina, atehere kaptina jote ka ide komuniste pa dhune.