Studentet e Dhjetorit


#223

As God is my witness nje pjese e jona ketu ne PPU u paralajmeruam ne 2013 Te mos shpesoni kot .nga pala tjater lsi ka burrneshen ,PD po mysybet ,s’ke ku te mbytesh medemek.

Ezekiel 22:30 King James Version (KJV)

30 And I sought for a man among them, that should make up the hedge, and stand in the gap before me for the land, that I should not destroy it: but I found none.


#224

Neser grushtin e fuqishem malit qe s’bzan.


#225

Pjeter xhani, ç’pate more qe u ndave me Rivdekjen, m’fal, me Rilindjen .


#226

Vatani vlla,fati i vatanit. :slight_smile:


#227

Ja!


#228

Nje gje me duket e paqarte ne kete mes Pieter.ndersa studente e pedagoge duan autonomi per UT dmth te vetqeverisen ,kur gjerat shkojne keq ia hedhin fajet qeverise .me ngjajne me shqipot e 97 qe fajesuan salen per paret qe I investuan me vullnet te lire e te plote tek sude jevga.


#229

Salen s’e baj pa faj une ne rastin e Piramidave, biles i vej fajin kryesor. Si mund te rrije indiferent shteti ne nje situate te atille financiare qe çon ne kolaps gjithe ekonomine e venit. Sheteti nderhyn me frenu cmendurine, nderesa Sala perkundrazi i inkuaroi.
Ndersa per studentet, e kam than edhe njehere, jo se jam 100% dakord. Ketu dune shkolle te larte te gjithe dhe si rezultat kemi inxhinier qe nuk jane ne gjenje me zgjidh nje ekuacion te grades pare me nje ndryshore, ax+b=c. Per trangujt qe dune me u shkollu me zor, s’ka pse te paguje shoqeria. Meqe dune, le te pagujne vete. Tash ne diskutojme per sistem arsimor. Per ca sistemi po flasim kur kemi produktin e tille?


#230

Per Pjetrin kjo, meqe e ka edhe me Gjiknurin

http://www.gazetadita.al/ben-duka-per-hajduterine-dollibashin-damian-dhe-dy-drejtoret-e-rilindjes/


#231

Ja ketu te Sala e prish Alba me zamete dhe futet te te barastundurat, megjithese mbetet nje rast i vecante. C’faj ka Sala thote. Eshte njesoj sikur amerikaneve t’u marre koka ere, te shesin shtepi e katandi dhe ti fusin te ato skemat Ponzi a si e kane, dhe FBI-ja e Thesari ta paralajmerojne Trapin e t’i thone ndaloji se jane mashtrime, ndersa Trapi t’u thote: C’me cani koken, parate e amerikaneve jane me te pastrat ne bote. .


#232

Ne reshtin e pare e kuptova se eshte Arben Duka dhe nuk e lexova. Ato tekste qe shkrunte dikur per Vladimir Kotanin, ja kam pas pelqy.
Sic mund edhe te kete qene tematika e vjershes, une s’e kam me Gjiknurin, por me gjiknurizmin, qe po na pine gjakun dhe po na han te gjalle, njelloje si malarja shoferin e zonjave qe kishin shku me dhan koncert ne Lushnje.


#233

Edhe per mu ka qene dyshja e preferume e festivaleve.
Nuk ka gjiknurizem pa Gjiknure, si tha ai: Jeni ju, pa jemi ne.


#234

Nuk po them se ishte komplet pa faj po edhe njerezit perpos faktit se duhej te informoheshin me mire perpara se te dorezonin gjithe kursimet e jetes kur skemat iu paguanin kestet nuk me kujtohet ti jepnin ndonje takse qeverise apo ti kerkonin leje qeverise se c’duhej te benin .kur i humben Te gjitha donin qeverine t’ua kthente nje me nje .tani ky problemi i universitetit eshte I vjeter .qe ne kohe te R Alise eshte ngritur alarmi se Po shperndajme diploma jo dije .pastaj fut edhe rremullen 30 vjecare dhe jemi ne rude awakening se mijera vite shqiposh ne ate universitet jane harxhuar e po harxhohen kot .


#235

Eshte tjeter gje ti kerkosh qeverise, tjeter te thuash eshte apo nuk eshte me faj. Faji tjeter I atij gerdalles eshte se kur nisen protestat, donte ti shtypte me dhune, sic dinte ai, me Agim Shehun e Gazideden pastaj. derisa perdori edhe paraushtaraket.
Sa per kete protestaen, sic e kane thene edhe te tjere neper TV keto dite, nis nga nje gje e vogel si shume protesta te tjera, pastaj u zmadhua, u rrit oreksi. Po ajo arsye per te cilen nisi eshte shume e drejte, thjesht ata hajdutet qe jane ne krye duan te gjejne rruge per te bere para. Domethene nisi se duhej te paguanin shtese per provimet e prapambetura a dicka e tille. Edhe une e kam bere shpesh ate gje, per shembull kisha tre provime ne dhjete dite, e lija te mesit qe te kisha me shume kohe per te fundit. Pse duhet te paguaj me shume per kete. Sa per keto kerkesat ultimative a ku di une, tani studentet jane pak si ushtaret, cakmake.
Sidoqofte, prape me sa lexoj, se nuk di shume, nuk me intereson kjo gjeja e arsimit ne Shqiperi, faji ka edhe ligji i arsimit, qe favorizon private, Neim Cilat me shoke. Palloshi do te mbroje interest e tyre.


#236

Nuk e di arsimi eshte gje serioze.dajua qe kam pasur mesues gjithmone thoshte :ke ne dore femijen e tjetrit .tani keta qe kane ne duart e tyre mijera femije te Te tjereve nuk e di si ia thone bythes te mbajne hapur nje universitet diploma e te cilit eshte komplet e pavlere .


#237

Per kete pune e pavlere nderhyn Shkaba. Po mua per vete me ka hyre ne pune, me ate po ha buke. Dhe une ne kohe te “demokracise” e kam bere universitetin.


#238

I ka nxjerre disa kuadro me vlera si ty dhe shkaben .


#239

Po s’te ka nxjerre dot ty fatkeqesisht, keshtu qe mund te quhet me plot gojen sistem i deshtuar.


#240

Yeah fatkeqesisht po shyqyr qe kemi ty dhe shkaben .the best that Albania has to offer :blush:


#241

I guess the best Albania has to offer it’s you. Po ne gjithmone me te miret na i kane marre te huajt. Po nuk do t’i vija faj Amerikes nese nuk do te donte te te leshonte per asgje ne bote. Pa ty Amerika do ishte si Shqiperia pa sirianet. Tani Amerika ka edhe latinot, but still no one compares to you.


#242

Brezi i shkerabes