Studentet e Dhjetorit


#163

Pas pilafit i dine te gjithe.
Mediat jane thjesht platforme ku mund te ngjitet kushdo, po jo se ka ndonje plan nga mediat.
Sic nuk e dinte rudina, ashtu nuk e dinte topi, ashtu nuk mund ta dini as ju nese freshistet apo frpd vjen e ben sikur nuk jane te politizuar. Thurjet i ben politika pastaj. (sigurisht qe ketu nuk vjen njeri, se s’i ka lene mendja, por bie fjala)


#164

gjate pilafit ne fakt, madje dhe para pilafit. ne kete rast ishte shume e dukshme Tazo, inskenim nga fillimi deri ne fund. problemi me kete eshte se si i edukon km-ja ata ‘studentet’ ne studion e top show. hajdeni, perdoruni, perfitoni. turp!


#165

#166

Ne fakt per te barastundurat vetem kryeministri “inskenon, perdor, perfiton, turp”.


#167


#168

Kunderpergjigjja e te barastundurave nuk vonoi.


#169


#170

na gjembesira bej dhe ti ca


#171

Sa mire di nga keto gjera ti shkeraba. Mjeshter je. Domosdo ngaqe i perdor perdite ma do mendja. Faleminderit!


#172

asgje gjembi eshte gjithnje kenaqesi te kontribuoj ne uljen e injorances


#173

nuk kish nevoje
gjembi dukej qe ish e zonja vete


#174

ca strukture eshte Senati i UT


#175

derisa u dashka negociuar me Kryeministrin per cdo te drejte, edhe ato qe merren te mireqena si detyra te qeverise si arsimim cilesor dhe kushte mesimi si ngrohja ne salla, do te thote qe asgje nuk funksionon sistemi ka deshtuar, reforma e arsimit te larte eshte e deshtuar.


#176

E ke pare kete serialin francez te Top Channel? Baron Noir? Eshte serial qe flet pe politikanet, jeten e tyre dhe manovrat. Te ben te kuptosh shume gjera, pasi shume prej trillimeve bazohen ne realitet.

Si kujton se funksionojne grupimet politike? E kuptoj qe nuk ke fare njohuri, por perpiqu ta vesh trurin ne pune. Politikanet, te rinjte qe merren me politike, ndryshojne nga te tjeret qe ne bangat e shkolles vetem sepse kane aftesine te debatojne rredhshem dhe bindshem, dhe kane per detyre t’i mbushin mendjen publikut qe keta vendosin me mire se tjetri qe debton po aq rrjedhshem e aq bindshem.

Te dy palet e nisin ne fillim pa zbritur ne whatsappe e freshista, derisa njera pale, zakonisht ajo qe eshte aq keq sa s’ka cfare humb, zbret ne ate nivel. Me akuza fallco, me sulme fallco te familjareve, me pergjime te sajuara, etj. etj.

Fillimisht pala qe nuk ka zbritur ne ate nivel, reziston, por pastaj e sheh qe populli ndikohet nga keto gjera, dhe e kupton qe e gjithe situata mund te shkoje ne doren e te tjereve vetem sepse dredhojne, jo sepse kane te drejte. Keshtu qe s’ka rruge tjeter, sepse duke mos u ulur ne ate nivel i bie qe vendimmarrjen ta marre dikush tjeter ne menyre te padrejte. Keshtu qe u duhet bere balle.

Sidomos per faktin qe publiku shqiptar, fatkeqeishst, ka nje pjese te madhe te opinionit ne nivelin tend e te gjembit, qe besoni cdo gje qe serviret ne internet dhe vitet e totalitarizmit jua kane pamundesuar aftesine e te menduarit me trurin tuaj. Juve po te mos jua sillja une linkun e whatsapp fallco, ju vete nuk e keni aftesine ne tru qe te futeni ne internet, ta vini lajmin ne dyshim e te beni kerkime. Thjesht ju mungon si mekanizem ne koke, nuk eshte se nuk doni. Fatkeqesisht, ju vendosni fatin e popullit me ate te mete mendore, keshtu qe eshte mese e drejte qe dikush te nderhyje.


#177

Një tjetër ditë e humbur me arsyen e Mosarsyes:

Kam kërkesa po s’dua të flas për to, prandaj m’i plotëso!

Kështu funksionon në Klinikën e Doktoreshë Monës, në Gjumin e Lul Artistit, në Megafonin e Profesor Qorrit, po jo në mësimet e demokracisë e të prindërve tuaj.

Unë ju pres” – shkruan Rama pasditen e së mërkurës.


#178

Bejini nje nder vetes, mos lexoni portale te blera se protesta ka kete apo ate defekt. Dilni ne shesh e bashkohuni me studentet. Vetem atje eshte e verteta. Te besh kritikun eshte pozicioni me komod ne bote. Por atje ne shesh ku studentet jane me batanije supeve per te drejtat e tyre dhe tuajat. Mendoni per brezin e ardhshem. Mos i lini vetem mes presioneve.


#179

Une nuk e dua Ramen sikurse qe nuk e dua asnje tjeter kur eshte ne pushtet por me mahnit aftesia e tij se si me nje llogjike praktike dhe oratori perfide deri ne shkallmim personaliteti cdo sulm e situate e kthen ne triumf te tij.
Studentet ,ah studentet produkt i rethanave ku krijohen e rriten , siqerisht mu dhimbsen sepse gati gati mu duk qe filluan te servilosen me paramendimin ndoshta ne te ardhmen kryeministri me mban mend e me puneson …


#180

Per studemtet e FRESSH-it e kishe fjalen?


#181

studentet e ftuar ne studio te Dudushit karshi kryeministrit pervers …
a thirren te FRESHSH-it ?


#182

Te dudushi ishte sikur rinia e aak-se me diskutu e me i ba pyetje ramushit. Komplet e inskenuar nga rama.