Tensione në Maqedoni


#21

Nese ndahet Maqedonia, kush eshte me i forte politikisht dhe ushtarakisht, do te marre copat me te medha. Shancet jane, qe dhe Greqia, te marre me shume se Shqiperia. Une nuk mendoj, qe ne jemi ne poziten, qe tju imponojme fuqive te medha jo vetem deshirat, por as argumentet tona, perse duhet ti bashkohen territore maqedonasve Shqiperise. Te mos harrojme dhe faktin, qe SHBA, qe eshte aleati yne me i madh teorikisht, eshte ne fakt nje shtet, qe drejtohet nga cifutet, qe pavaresisht politikave te interesave te perkohshme, jane ne konflikt te perhershem me boten muslimane, pjese te se ciles konsiderojne dhe kombin shqiptar. Ne rastin me te mire une besoj, qe jo me shume se 20- 25 % e territorit do te shkonte ne favor te Shqiperise. Gjithashtu Shqiperia eshte nje vend, qe nuk ju siguron demokraci dhe prosperitet shtetasve te vete, keshtu, qe e mira do ishte, qe shqiptaret e Maqedonise te rriten politikisht dhe ekonomikisht, brenda Maqedonise egzistuese, qe per mendimin tim duhet te egzistoje dhe per 10-15 vjete.


#22

Ky Skenar do ishte me i miri i mundshem per shqiptaret sepse i legjitimon mosbindjen ndaj Shtetit Maqedon. E fundit do pershpejtonte shperberjen e Maqedonise.


#23

po nuk te duket shume tallese kur nji parti qe eshte mbush me kriminele ne cdo rang, te dale te beje show me ket vettingun? ky ligji i dekriminalizimit, nga kush u kerku me force? sikur ishte shqupi, apo jo? sikur ishte shqupi qe ka numru thujse cdo jave qe nga 2014 e tutje cdo rast te punsimit ne poste drejtuese te ish burgaxhinjve e te denuarish brenda e jashte Shqiprise?
Kapakun pastaj ja ve Erion Veliaj me shown a radhes me njerezit qe votojne ne cader pro vettingut qe i pengon hapjen e vendeve te punes dhe investimeve…


#24

Vetingu eshte pjese e nje reforme, qe propagandohet qe do zgjidhe si me magji te gjitha problemet e shqiptareve. E verteta eshte, qe edhe sikur te besojme qe gjithe reforma behet per te luftuar korrupsionin ne gjyqesor dhe jo per ta kontrolluar gjyqesorin politikisht, prape nuk fillojne te rregullohen gjerat, nese gjithe pushtetet, duke filluar nga ata qe iniciuan reformen, nuk reformohen vete. Dhe per kete duhet nje bashkepunim nderpolitik, ndershoqeror e nderkombetar. Duhet nje pajtim dhe nje pranim i pergjithshem qe sistemi duhet tju sherbeje te gjitheve, dhe jo vetem nje pakice me pushtet.


#25

Pse ti e beson qe nje “qeveri teknike” do te permbushe kryerjen e zgjedhjeve te lira dhe te ndershme? Jo! kryekriminelit te shqipetare i duhet kjo “qeveri teknike” pra qeveri kartoni qe te mos e ndaloje dot per te destabilizuar vendin sic ben rendon sa here i cenohet lekura e tij e ndyre.


#26

Opozita ka 50% pushtet dhe te drejte zgjedhjeje mbi te gjitha komisionet e vettingut. Asgje nuk mund te behet pa vullnetin e tyre. Problemi per ata, sic po e shprehin, eshte qe monitorimi, guarantimi i vettingut, po behet nga te huajt. Nuk po e ben Rama vettingun. Po e bejne te dy partite me pjesemarrje te barabarte, dhe me garanci nga te huajt. PD dhe LSI e kane kundershtuar hapur kete pjesen e monitorimit nga te huajt. Nuk kane kundershtuar asgje nga PS. PD kerkoi me shume te drejta. Ia dhane. Kerkoi te cohej ne Venecia. Ia dhane. Kerkoi te cohej ne kushtetuese. Ia dhane dhe ate. Tani nuk ka c’te kerkoje me, ndaj i drejtohet rremujave. Eshte aq e qarte sa nuk ka ku te shkoje.


#27

nqs kosova i ishte bashkangjitur shqipërisë, për një 10vjeçar ,jo vetëm pjesa shqiptare e maqedonise por e gjithë maqedonia mund të bëhej pjese e shtetit shqiptar. por si gjithmonë,vonesat historike në perceptimin e ngjarjeve, mercenarizmi i krerëve të shqiptareve,përqafimi i teorive serbo-turke të kombit artificial kosovska-metohija,i bëjnë shqiptarët që edhe atherë kur fati anon nga ta,të mos jenë të aftë të përfitojnë.


#28

Ca thu mer? Kemi bythe ne te bashkojme trojet? |Po Miloshevici, po te mos ishte SHBA-je me shoqaten e gjahtareve do na kishte bere zap. Mos flisni budallalleqe se nuk kemi as takat por dhe as qejf per lufte. Shqiperia, Kosova apo edhe FYROM duhen pare si shtete te pavarura dhe te integruara ne BE. Kete duhet te propagandojme dhe te punojme nese i duam te miren vehtes dhe femijeve tane.


#29

Kush i zoteronte keto te drejta qe ja “dha” PD-se?


#30

PS i ka votat per te zgjedhur ke te doje ne sistemin e drejtesise. Ka 91 deputete. PD nuk ia dha PS-s asgje kur ishte ne pushtet, dhe pse me 74 deputete. Zgjodhi me prokuror, me drejtues te keshillit te larte te drejtesise, madje edhe presidentin, te gjithe nga gjiri i vet. Madje Berisha bertiste “Rama eshte pakice, e do te vendose per shtetin”, kur Rama kerkonte konsensus. Tani vete eshte super-pakice e kercenon me lufte per te vendosur ai.


#31

E para njehere ketu nuk diskutohet per te vendosur me forcen e numrave gjithshka, por te vendosesh gjerat e drejta, qe jane ne interes te daljes nga gjendja e stanjacionit moral, jo vetem te gjyqesorit, por te gjithe pushtetit dhe fillimisht atij qe sigurohet prej votes. Dhe protesta e opozites behet pikerisht per voten, sepse eshte fare e qarte, se shumica nuk po i siguron dhe nuk i ka siguruar ne te shkuaren, numrat ne menyre te ndershme, per te pasur te drejten morale, te kryej reforma te rendesishme dhe te justifikoje gjithe ato dyshime qe me te drejte jane ngritur per te. E dyta, “retorika” e luftes, qe ti ja atribon Berishes, nuk eshte me shume e rrezikshme se praktika qeverisese e Rames, qe e ka shnderruar vendin ne gjendje lufte, nje vend ku njerezit largohen dhe ku nuk u soll shpresa, aq shume e premtuar,nje vend ku pushteti po polarizon shoqerine ne menyre te skajshme ne favor te nje pakice, nje vend ku pushteti e demonizon dhe percmon kundershtarin politik si askund tjeter. Dhe se fundi, ti nuk ju pergjigje pyetjes, pse duhet qe pushteti ti zoteroje gjithe te drejtat dhe tja jape opozites me pikatore, pas perpjekjeve te medha te saj? A nuk tregon kjo karrakterin e vertete ne rastin me te mire arrogant te pushtetit?


#32

Pyet Berishen qe opozites nuk i dha asnje te drejte, edhe per president vuri ministrin e vet te brendshem. Ndersa tani vete nuk ka marre me pikatore, por ka marre plot 50% te te drejtave, edhe pse ligji, Kushtetuta, i ka dhene PS-s te drejten qe te vendose per cfare te doje, sepse i ka votat per te bere cdo gje me 2/3-tat. Kane 91 vota, jo 70 sic kishte berisha e per te cilat as nuk pranoi te hapte kutite e te verifikonte nese ishin vjedhur apo jo. Por ama i hapi kutite kur vjen puna per te vjedhur votat per Bashen ne bashki.

E dyta, “retorika” e luftes, qe ti ja atribon Berishes, nuk eshte me shume e rrezikshme se praktika qeverisese e Rames, qe e ka shnderruar vendin ne gjendje lufte,

Vendi eshte ne gjendje lufte kur qytetaret vriten ne bulevard pa qene te armatosur, kur policia ka frike te futet ne fshatrat e droges, ku shkollat private bejne cfare t’u doje qejfi dhe u japin diploma edhe femijeve te politikaneve italiane pa shkelur asnje dite ne Shqiperi, dhe kur opozites i vidhen votat dhe qeveria nuk pranon as te hape kutite, kur kompanite e huaja marrin nafte e nuk paguajne taksa, kur armet cmontohen nga femije nen moshe dhe pa mbrojtje dhe fitimet nga djersa e tyre u shkojne familjareve te kryeministrit, kur dritat dhe uji vidhen nga te gjithe, kur cdo biznesmen i huaj duhet te kaloje tek studioja ligjore e vajzes se kryministrit po deshi te beje biznes, kur cdo ambasador amerikan pa perjashtim e ke kunder. Tani u eshte shtuar edhe BE-ja kunder, bashke me Ameriken. Sigurisht qe vetem lufta u ka mbetur.


#33

Milloshevici edhe mund ta pushtonte Shqiperine.
Por Shqiperia dhe Kosova do te beheshin varr per serbet.
Nuk mund te mbash nje vend me force pergjithmone.
Pastaj serbet u muduan te hynin ne territorin shqiptar dhe iken per lesh nga syte kembet.
Kush do te rrinte nen Serbi,Laberia apo Malesia,Korca apo Shkodra?
Askush nga krahinat e Shqiperise nuk ka simpati per serbet…

Sa per ate tjetren qe thua Shqiperia e Kosova duhet te jene nje shtet.
Nuk ka kuptim te kesh dy shtete njerin me 92% shqiptare dhe tjetrin me 98% shqiptare…


#34

Eshte ashtu siç thote avokati, i vjen apo si vjen mire ndonjerit, veç une kam frike se shqiptaret e Maqedonise, do vazhdojne te asimilohen vazhdimisht nga politika sllave, siç jane asimiluar gjithmon keto shekujt e vitet e fundit. Po nuk u vendos dy gjuhesia aty, nuk ka gjo ne vije, do vazhdoje proçesi i asimilimit, siç ka ndodhur me shqiptaret (arvanitasit) e Greqise.


#35

këto janë përralla për konsum të përditshëm. shqipëria po nuk u zmadhua pak a shumë në kufijtë e saj natyralë,do ngelet gjithmonë një vend i varfër i varur nga oreksi i fqinjëve. be-ja po shpërbëhet. kush i do të mirën vetes dhe fëmijëve duhet të përpiqet për shqipërinë e -12-s.


#36

Pyet Berishen qe opozites nuk i dha asnje te drejte, edhe per president vuri ministrin e vet te brendshem. Ndersa tani vete nuk ka marre me pikatore, por ka marre plot 50% te te drejtave, edhe pse ligji, Kushtetuta, i ka dhene PS-s te drejten qe te vendose per cfare te doje, sepse i ka votat per te bere cdo gje me 2/3-tat. Kane 91 vota, jo 70 sic kishte berisha e per te cilat as nuk pranoi te hapte kutite e te verifikonte nese ishin vjedhur apo jo. Por ama i hapi kutite kur vjen puna per te vjedhur votat per Bashen ne bashki.

Ketu nuk gjykohet Berisha, ai i perket te shkuares dhe gabimet e tij(nese jane vertete te tilla), nuk duhet te sherbejne si alibi, per te justifikuar qendrimet autokratike gjysemdiktatoriale, te pushtetit te sotem. Ky pushtet vertete i ka 91 vota te bashkuara me ata, per te cilet u be kauze, duke ju vrare mbeshtetesit e saj, gjate protestave te dhunshme, por ceshtja nuk eshte tek numrat dhe kush eshte me i forte. Ceshtja eshte kush po i ben keto reforma, a jane ato gjitheperfshirese dhe si duhet te mbrohemi nga populistet, qe flasin ne emer te popullit dhe ne te mire te tij dhe ne praktike jane nje katastrofe.

Vendi eshte ne gjendje lufte kur qytetaret vriten ne bulevard pa qene te armatosur, kur policia ka frike te futet ne fshatrat e droges, ku shkollat private bejne cfare t’u doje qejfi dhe u japin diploma edhe femijeve te politikaneve italiane pa shkelur asnje dite ne Shqiperi, dhe kur opozites i vidhen votat dhe qeveria nuk pranon as te hape kutite, kur kompanite e huaja marrin nafte e nuk paguajne taksa, kur armet cmontohen nga femije nen moshe dhe pa mbrojtje dhe fitimet nga djersa e tyre u shkojne familjareve te kryeministrit, kur dritat dhe uji vidhen nga te gjithe, kur cdo biznesmen i huaj duhet te kaloje tek studioja ligjore e vajzes se kryministrit po deshi te beje biznes, kur cdo ambasador amerikan pa perjashtim e ke kunder. Tani u eshte shtuar edhe BE-ja kunder, bashke me Ameriken. Sigurisht qe vetem lufta u ka mbetur.

Jo Melke e dashur. Asnje lufte nuk vret me shume se vrasja e shpreses, asnje lufte nuk vret me shume se varferia. Nje shprehje thote: " I vdekuri dhe i larguari jane njesoj" , e pra shqiptaret po largohen sepse kane vrare shpresen I kane zhytur ne varferi, me politikat e tyre, qe jane ku e ku me korruptive, nga ato per te cilat u ngriten ne proteste vite me pare dhe qe perbenin problem atehere pa pushtet,


#37

mu m’duket budallallik me brire te debatosh sot se te cili prej ktyre te dyve beson. Kur te dy kane dhene dhe japin prova mosbesimi. Po ka copa mishi plot qe rrine edhe pa uje e buke vec te shofin udheheqjen ne rregull


#38

Ca thu mer? Kemi bythe ne te bashkojme trojet? |Po Miloshevici, po te mos ishte SHBA-je me shoqaten e gjahtareve do na kishte bere zap. Mos flisni budallalleqe se nuk kemi as takat por dhe as qejf per lufte. Shqiperia, Kosova apo edhe FYROM duhen pare si shtete te pavarura dhe te integruara ne BE. Kete duhet te propagandojme dhe te punojme nese i duam te miren vehtes dhe femijeve tane.

Aleko, ne Shqiperi dhe Kosove ka njerez qe punojne per ta, qe hiperbolizojne fuqine serbe. Eshte e vertete qe Miloshevici kishte nje fuqi ushtarake, ku e ku me te madhe se Shqiperia e pas 97-s, pa folur per Kosoven. Ai mund te na shkaktonte shume deme, bile dhe mund te na shfaroste pjeserisht sidomos ne Kosove, se zor se do arrinte me shume se aq, por meqe permende aleatet, qe praktikisht e detyruan te terhiqej, ata nuk eshte se luftuan per ne dhe si ne. Ne fund te fundit, dy duar per nje koke jane, Serbia as atehere as tani, nuk ishte dhe nuk eshte e atille fuqi, qe mund te mbante te pushtuar gjate nje vend si Shqiperia dhe Kosova. Ata u perpoqen, bene cmunden, por ne nje bote reale, nuk mund te arrinin me shume se carriten. Bile une mund te them, qe po te mos nderhynin te huajt, nga te dyja palet, lufta nuk do perfundonte keshtu me nje gjysem liri, peng i deshirave te Serbise. Shqiptaret do te paguanin nje cmim shume shume me te shtrenjte si fillim, por nuk do ti fusnin dot ne skllaveri si nje komb i vetem. Me me shume gjasa, do therriste gjaku dhe do te vinte nje moment qe Serbia jo vetem nuk do ta perballonte reaksionin shqiptar, por do detyrohej te terhiqej pertej kufijve qe ka sot. Ka qene vetem ceshtje kohe, por sic e thashe me siper ne jetojme ne nje bote reale.


#39

Ceshtja eshte kush po i ben keto reforma,[quote=“maksmeto, post:36, topic:1901”]
Ceshtja eshte kush po i ben keto reforma, a jane ato gjitheperfshirese dhe si duhet te mbrohemi nga populistet, qe flasin ne emer te popullit dhe ne te mire te tij dhe ne praktike jane nje katastrofe.
[/quote]

Reformat jane hartuar nga BE dhe nga SHBA, dhe behen me 50% te votave nga PD dhe 50% te votave nga PS, me monitorim nga SHBA dhe BE, me miratim nga Komisioni i Venecias dhe nga Gjykata Kushtetuese shqiptare. Nuk po i ben PS. Basha po thote qe SHBA, BE dhe Komisioni i Venecias jane kriminelet qe duan te kapin shtetin shqiptar me keto reforma, dhe qe Berisha eshte i vetmi qe mund t’i beje paster. Per kete eshte gati te beje lufte".


#40

Reformat jane hartuar nga BE dhe nga SHBA, dhe behen me 50% te votave nga PD dhe 50% te votave nga PS, me monitorim nga SHBA dhe BE, me miratim nga Komisioni i Venecias dhe nga Gjykata Kushtetuese shqiptare. Nuk po i ben PS. Basha po thote qe SHBA, BE dhe Komisioni i Venecias jane kriminelet qe duan te kapin shtetin shqiptar me keto reforma, dhe qe Berisha eshte i vetmi qe mund t’i beje paster. Per kete eshte gati te beje lufte".

E para njehere, ne nje vend sovran, reformat nuk ka pse ti hartojne te huajt.
E dyta, keta te huaj, qofshin dhe miqte e tu, nuk nuk jane ne kuptimin e vertete te fjales miq dhe si te tille, nuk mund te hartojne ligje ne favor te qytetareve shqiptare.
E treta Komisioni i Venecias eshte konsultativ dhe jo miratues, per me teper, ata tashme gjeten shkelje flagrante, qe shkonin ne favor jo te reformes, por te kapjes se pushtetit gjyqesor.
E fundit qe kam te paqarte, cfare lufte kerkon Berisha dhe kur na paska thene Basha qe SHBA dhe BE jane kriminele dhe kush te tha ty qe te huajt jane aq te delire sa kurre nuk kane qellime imperialiste?