Tensione në Maqedoni


#61

…te ngjethet mishi kur degjon te tilla xhevaire


#62

A e di arsyen perse rama ka afruar dy tre te forte sic mund te kete pasur shqupi 3 a 4 me pare. Ironia e fatit eshte se e beri per arsyen per te cilen ka ngrit cader shqupi sot, per tu mbrojtur nga vjedhja e votave kur ish ne opozite…:wink:, dhe me te drejte pasi asokohe kish precedente flagrant te abuzimit me votat, kujto ruzhdijen.


#63

paraprakisht nderro tonin, si sugjerim te pare

per peremrin vetor (korrigjim = taken care of)

per ato qe s’kupton s’ta ka faj njeri as detyrim te t’i shpjegoje


#64

Ku e pe tonin negativ ti? Une nje pyetje bera pa ironi, por qe te kuptoja nese ishte ironi apo e kishe me gjithe mend dhe qe te shtjelloje nje cike ate anen filozofike, megjithate kjo pergjigja jote e fundit ma sqaroi. Nderkohe qe ti me pergjigjesh mua, duke ju drejtuar albanos.

Te shkuara.


#65

ah sa e pashe kete punen e peremrit vetor 🖒

e sa per tonin negativ qe insinuon une paskam perceptuar, njelloj ne linje me superxhiron paraardhese.
pra te shkuara gjithashtu


#66

PD me te drejte inicioi nje ligj per dekriminalizimin dhe Edvini,me hir apo pahire,hapi rruge dhe e pranoi. Ne rrjeten e ketij ligji po bien persona qe me te vertete nuk e meritojne te kene mandate perfaqsimi te njerezve. Megjithate,ligji eshte ne kundershtim te plote me te drejten themelore te njeriut,te drejten per t’u zgjedh. Ligji i mohon dikujt te drejten per te ndryshu. Ai aplikohet sipas filozofise se Brahushit, “bishtqeni gjithe jeten”. Ja marrim shembullin e Roshit. Ai po penalizohet sot nga ky ligj,per dicka qe ka bere kur ishte 16 vjec, ne nje ambient mjaft sensitiv me ndikime te medhaja per nje adolishent. A ka ai te drejten te ndryshoje ne jete dhe te kerkoje per t’u zgjedhur? Noshta s’ka ndryshu fare. Njollat ne jeten e tij,paramendohet se jane argument i mjaftushem per popullin qe e voton,ta hedhe ne kosh te plehrave kandidaturen e tij.Fakti qe ata qe qeverisen qytetin para tij,me cv te paster e me edukim te mire, bene me pak,shume me pak ne krye te qytetit,duke abuzu,vjedh e shperduru fondet e qytetit,kurse ky Roshkrimineli ka rekorde impresionuese ne mandatin qe i dha populli ne drejtimin e tij,a e amniston ate,a e ka fitu te drejten per te thene se sot ka ndryshu, se sot ka te te drejten legjitime per te kerku te zgjidhet?
Nuk kam ndermend te beje apologjine e kesaj kategorie kriminelesh,qeni u’a qifte nanen, ata ne lufte me ligjin neper evrope trfikuan droge dhe bene 10,20,30 milion euro dhe padyshim duhet te shkojne ne kokerr te burgut. Po keta te tjeret qe ne administrim te taksave te shqiptareve,te drejtesise e ku di une, kane bere 50,100,200 e kacafiu milion euro ,keta qe realisht i shkerdhyne nanen vendit,per keta nuk ka dhe s’do kete asnje lloj penalizimi?! Rama ja dha OK Bashes per dekriminalizimin,me pahir ndoshta po ja dha,tani eshte radha e Bashes t’i hap rruge vetingut,per te shafaros kta aq sa mundemi,keta qe jane realisht fara e keqe e ketij vendi.Po Basha s’e jep OK,sepse ne kete kategori te se keqes, ka qellu qe te jete fare e zgjedhur.


#67

Te lumte tastiera pjetermustai…


#68

Mjes Pjeter .
Veting vetem me Qeveri Teknike , ndryshe s´ka Veting ! :sunglasses:
Ky eshte zeri i Opozites ne Peshk , lufte kunder droges , kunder korrupsionit . :slight_smile:
Eshte nje beteje ku ne anen e mire rreshtohen vlerat tradicionale dhe sovraniteti kombetar kunder financimeve Sorriste me nje axhende ku perfshin edhe liberalizimin e droges , prirjeve seksuale dhe trans-nacionalizmit !
Pra eshte me e madhe sec e mendoni ju Rilindasit driteshkurter :v:


#69

Nje diell i ri po ngroh mbi qiellin e albanies se rilindjes, ndersa shqupi ngujohet ne cadren e deshperimit per pushtet. U thuj shqupit te dalin jashte e te bejne fotosintezen, kane nevoje per vitamin D…


#70

po cik turp nuk te vjen kur i del ne mbrojtje me ket palo arsyetim? zotrote ke bere ndonje perdhunim ne moshe minore? po emra sa ke pas? po per arsim sa here ke mashtru per t’i hy politikes? po pse mor alban, nuk ka njerez te padenuar e te arsimuar ai vend per ta qeverisur? pastaj Ervin/Elvisin morem shembull se te tille ke pasur e ke ne administrate sa te duash. Une nuk jam si ca ketu qe u mbushin mendjen anetareve te blogut me histori qe “e njoh une njerin” apo “me ka thene mua njeri kur isha ne Shqiperi” po vertet qe kam degjuar raste per njerez qe sot drejtojne pika doganore dhe keta or mik, jo vetem arsim perkates qe nuk kane, po kane qene dhe te denuar ordinere. Sic dija deri dje per raste te tilla te ngjashme kur keta njerez ishin ne administraten e saliut. Po ky rilindasi i vonuar nuk la burgaxhi pa e ngrit ne pozite o vlla.


#71

keni dal komplet nga tema


#72

Po mire o Pjeter, nuk ka njerez me te mire ai vend, qe te ngelet puna, te veme doren ne zemer dhe te pranojme si drejtuesa, njerez qe kane “gabuar” me perdhunime dhe falsifikime diplomash? A nuk eshte arsyeja e vertete, qe keta njerez zgjidhen se jane te forte dhe intimidojne kundershtaret politike dhe mbeshtetesit e tyre?


#73

eshte"intimiduar" kundershtari politik lul basha prandaj ben thirrje per lufte ai :smile:


#74

Roshi nuk eshte ne nivelin politik te Lulit, per te konkuruar me te ne nivel kombetar, por qartazi ne nivel lokal ishte elokuenca dhe rafinimi intelektual i tij qe e shnderroi Kavajen nga nje qytet demokrat ne qytet socialist.


#75

gjithmone kur shqiptaret jasht kufirit jan ne veshtiresi, politikanet e tiranes ngrejn cadra etj. duke destabilizu gjendjen dhe ne AL. Kushdo qe e kurdis ket mesele ja arrit qellimit, kjo pasqyrohen me se miri te kto 20-30 komentet e fundit te ksaj teme. ne vend qe te debatojm mbi mundesin qe sjell gjendja aktuale ne maqedoni, merremi me gjatesin e ka… te rroshit apo sales.

p.s.
Bravo Shqipe. Ka… i Sllavit nga mbrapa sa i hu gardhi,po ska rendesi. kryesorja esht te jesh krenar!


#76

Me 2 korrik serbia kishte rrethuar kuvendin e kosoves me tankse, ndersa deputet shqiptare para dyerve te tij shpallen boterisht deklaraten e pavarsise, duke nisur betejen e ndarjes nga serbia.
Ne shqiperi me 2 korrik rinia u kyqen neper ambasada, kaos total.

Me 97 kosova po behej gati per lufte, shqiperia digjet deri ne themele.

Sot, edi rames mezi i shihet koka nga kanabisi, basha e berisha te mbyllur ne cader, ndihmojne shqipet ne maqedoni.


#77

mos e ekzagjero nga perceptimi im ka me pak burgaxhi sot ne administrate se sa ka pas me pare, njeshtaz. Une nuk i gjykoj dot njerzit vete pse kane ndrru emrat, kur dihen peripecite qe u eshte dashur shqiptareve per te udhetuar jashte dhe espulsot qe u jepeshin shpesh dhe pa te drejte. Per
megjithate une po e ndoqe debatin siper vura nje peshore te mjaft politikaneve qe kane dosjen e pasur penale por jo ate faktike, kane bere “perdhunime” jo fizike ne mase, ne menyren si kane qeverisur abuzuar apo edhe duke thyer ligjin dhe per shkak edhe te gjyqsorit te korruptuar kane dale pa u lagur. Per te tjerat ka kthyer pergjigje edhe pjetri me siper.


#78

ka teori konspirative qe mund te jene edhe aspirative se rremujat e 97’ ne shqipni dhe hapja e depove kishin ne te vertete per qellim me furnizu UCK-ne me armatim.


#79

Ta kete ba edhe kte ky Shabani yt mo,t’i kete cu leter Edvinit ?!!(spo e nxier dot linkun me cel)
:grinning:


#80

Po. Ka qarkulluar kjo teori.

Ama te djegesh shqiperine, per te ndihmuar kosoven?!