Terry Eagleton: Pse Marksi kishte te drejte


#25

Eshte loje numrash .kushdo qe themelon nje kompani qe ofron sherbim te vlefshem e benet sukses vlera e saj ne burse rritet ne menyre astronomike e themeluesi benet mliarder.Te themelosh e te drejtosh nje korporate eshte si te themelosh e drejtosh nje shtet vetem nje perqndje fare e vogel e njerezve te planetit i kane aftesite e rralla te bejne dicka te tille dhe e kane hallall pasurine .
Matthew 13:12
Whoever has will be given more, and he will have an abundance. Whoever does not have, even what he has will be taken away from him.


#26

ose ti ke problem me kuptu biblen ose zoti s’e paska aq mire kur shperblen financiarish qet t’i beje miliardere pasuesit e vet se kesaj i thone korrupsion e zoti u dashka te kaloje ne veting.


#27

Me lejo ta thjeshtesoje problemin :nese ti me stalker psh vendosni te beni nje film se bashku ,filmi do u kushtoje llafi qe vjen rreth $20 meleon por behet blockbuster ne box office dhe ju fitoni rreth $ 1 miliarde dhe ju fut ne rradhen e zengjineve me te pasur te globit ku ju te keni me teper pasuri se sa kursimet e 2 milione shqiptareve te marre se bashku .A do te ishte e drejte t’ju quanim mashtrues , gjakpires , te korruptuar e epitete te tjera si keto me te cilat ju ilustroni titanet e biznesit ?


#28

Jo ti quash mashtrues, gjakpires, te korruptuar, e epitete te tjera si keto, por Godard dhe Zhizhek (qe analizon vazhdimisht filmat e Marlonit), jane vertet mashtrues, gjakpires, te korruptuar, njesoj si ata qe kritikojne. Biles me teper se ata qe kritikojne, sepse jane edhe hipokrite, e mbajne vetem si te ndershem, ju duket vetja se jane me te çfrytzuarit qe marrin 2 dollare ne dite, sikur ata meshirojne femrat e detyruara te behen kurva per 2 dollare. Ne fakt keta i pallojne kurvat gratis pa pare, biles jane kurvat qe u japin pare ketyre qe te pallohen. Çfar eshte spektatori qe shef Marlonin i ulur ne kolltuk ne erresire te sinemase duke gelltitur tonelata me coca cola dhe kokoshka me noflla kafshe ripertypese? Kurve eshte, nuk eshte gje tjeter!!! E pallojne regjizoret, skenaristet, Marlonet, kritiket, dhe ai paguan prestacionin njesoj si paguan ne bufe coca colen dhe kokoshkat.

Dhe po t’ja vesh ne dukje ketyre kete evidence, te thone: te rafte kanceri mu ne gryke! Pastaj te permendin - me shume lidhje me muhabetin - se partizanet rane deshmore per te marre florijte e tradhetareve te atdheut, dhe me keto florinj te ndertonin Kinostudio Shqiperia e Re qe pallonte klasen puntore dhe fshatarsine punonjese, dhe si shperblim keta te mjere paguanin edhe bileten e prestacionit.


#29

Albano-id, pjesa e shkrimit qe ke zgjedh ka vetem te verteta banale qe shkruheshin vazhdimisht ne materialet e Komitetit Qendor, ne fakt pjesa me permbledhese, me interesante dhe me me vlere e shkrimit eshte kjo:

Kjo ishte dhe ambicja kryesore e levizjes qe krijoi Jezui, fakeqsisht deshtoi si levizje dhe u krijua Kisha si institucion, dmth krishterimi. Qellimi i Levizjes nuk eshte te krijoje Stanjacion, Kishe, dmth te rikrijoje vetveten, por eshte te zhduke vetveten, te vetsakrifikohet, mbasi te arrije qellimin.

Pra krishterimi, njesoj si komunizmi, eshte shenje dhe rezultat i nje deshtimi.


#30

Me vjen keq , se do pergjigjem pozitivisht asaj pyetje (ndersa per hir te komunikimit qe ke ofruar, do doja te jepja te drejte).
Po, do ishte e drejte te quhej mashtrues madje edhe shfrytezues nje regjisor i tille. Dhe ja ta shpjegoj, do ishte e drejte sepse gjasat qe nje film komercialisht i suksesshem te jete edhe cilesor jane te pakta. Ne kuptimin qe suksesin financiar shumica e filmave e arrijne duke iu shmangur te vertetave, e duke i meshuar harreses se tyre, permes zbavitjeve te formave te ndryshme apo manipulimit te vemendjes se shikuesit. Nje argument ky alba qe qendron shpesh si bosht i debateve te kinoditarit. Sa here debatohet nje film aty, nje nga kryesoret ne vemendje ka qene gjithnje vertetesia regjisoriale, autenticiteti, autoresia e punes filmike. Ai regjisori qe mberrin te kape zerot e miliardave (a qofte edhe milionave) ne box office, shancet jane qe e ka arritur kete pasi ka mashtruar spektatorin, dhe diskutimi i vetem mbetet nese e ka bere i detyruar, apo me vetedije.

Une te kuptoj ku do te dalesh, dhe ja e lame regjisorin, e marrim nje tjeter, ta zeme Zuckerbergun e FB.
Une them se edhe ne rastin e tij ka vend plot per te diskutuar, nisur qe nga menaxhimi i privatesise se te dhenave e deri tek monopoli ne kontroll i llojit te biznesit te tij.


#31

Max Weber-i ishte ai qe beri lidhjen e protestantizmit kalvinist me kapitalizmin, pra ky i fundit nuk eshte gje tjeter vecse nje pjelle e protestantizmit, se keshtu eshte kur punon fort e kursen, krijohet e grumbullohet kapitali, nuk zbret nga qielli ky. Simbiozat e cuditshme kristiano-marksiste nuk i kam kuptuar asnjehere, per mu jane mite dhe legjenda, u kane ngelur njerezve ne koke dhe i perserisin ashtu kot. Keto lloj simbiozash na ofendojne komunistet tane “te ndershem”, qe nuk duan te vihen ne nje rresht me fene, se kjo e fundit nuk eshte vecse nje opium per popullin, prandaj dhe masakrat ndaj fese. Imagjino te jetonin Amish ne nje vend komunistesh: do u ishte marre edhe shtepite e medha, edhe tokat qe punojne, edhe kafshet e keshtu me rradhe derisa tu merrshin ne fund edhe jeten. Bibla jota Alba nuk thote gje, qe eshte turp te jesh i pasur e borgjez. Kjo eshte paturpesi.:grin::wink:


#32

Ingeborgen,
Max Weber nuk ka bere lidhjen midis krishterimit dhe kapitalizmit, ai vetem ka pershkruar kte lidhje qe ekziston pavarsisht nga nje bythmut si Weberi, dhe nga bythmute te tjere qe e kundeshtojne (edhe bythmuter blogjesh).

Kapitalizmi ka lindur per here te pare ne katoliçizem, per here te pare rreth manastireve te krishtere, ne menyre te dukeshme ne shek XII. Protestantizmi e ka ideologjizuar dhe akseleruar kapitalizmin, kete ka shpjeguar Weberi, ka shpjeguar se ideologjikisht, ose ndergjegjsisht, kapitalizmi ka lindur ne protestantizem.

Me fjale te tjera kapitalizmi ka lindur ne kontestin e krishterimit, dhe nuk mund te lindte ndryshe veçse ne kontestin e krishtere qe e konsideron kete bote (boten fizike, planetin) pa vlere (katoliçizmi), ose me vlere te perkoheshme (protestantizmi), relativisht botes tjeter. Me kete botkuptim mund te çfrytzohet pa kriter trupi i puntorit dhe rezervat materiale dhe energjitike te planetit, dmth kapitalizmi dora vete. E qarte tani pse dashuri-urrejtja vllazerore midis komunizmit dhe krishterimit.

Po njesoj figura e intelektualit te shquar qe meret me idete ne qiell vari hejbet tokes, nuk mund te lindte veçse ne kontestin e krishtere.

Intelektuali eshte pinjoll (@dafne fjala ti ke qef) i krishterimit, dhe si figure e lindur vone, duhet thene qe eshte pinjoll i kapitalizmit. Para sistemit kapitalist asnjeri nuk paguhej per mendte qe jipte, nuk merrrte rrogen asnjeri per trute e bukura qe kishte, pra nuk ekzistonte as si ide figura e intelektualit te shquar. Pra intelektuali eshte me perkufizim nje katokomunist ose siç i quan ti kristiano-komunist.

Pra ingeborgen edhe ti je detyrimisht rezulton nje katokomuniste, dhe katomuniste rezulton çdo gje qe derdellit ti xhanger xhunger damper dumper “se komunizmi zotrie” “se krishterimi zotrie”.


#33

dmth kriteri i vertetsise qe perdor kinoditari eshte se kur te pallohet me imazh spektatori nga marlonet dhe godardet te jete pallim sa me i vertete? Ktu e paskeni hallin ju?


#34

po sigurisht, ti si i krishtere duhet ta dish qe jezusi ishte proletar.


#35

inkuzicion bre , Ti nima tamam Inkuzicion se jo mahi … ?
Ne kete dite te bukur me diell a nuk pate pak me rahmet -a , me naj teme me te lehte-a , me naj deshire muzikore a naj ndodhi ?
Deri tash kesh tuj shkru kontrata shkuptjesh nga puna , paralajmrime , vazhdime , kontata lehonie ( ka dhe kso ne kapitalizem per qudi ), e cka duash tjeter rutine burokracie - thjeshte praktikim kapitalizmi ( sa qe edhe dioptria e leximit me ish rrite- e kjo valla me zhgenjej ) Epo mjafte pata de lufte me ndergjegjen por ske ka i ik si pinjolle ( po del e cdo drejtimi - po e huazoj nga Ju kete fjale ) ne praktike ,dhe vie ti me kete sqarim e me sjell te shkruar qe rrenjet kapitalizmi qe praktikoj i ka ne krishterizem .
Tash po me shtine me dyshu qe edhe me kane ndrru -a - kah gjeneza ime - dicka nuk eshte ne rregull nga ajo qe lexoj dhe qe praktikoj ?


#36

Une nuk jam i krishtere i her, ngule mire ne medje kete gje qe e kom perserit me mijra here, e prap e perserisni pa pushim. Ndryshe nuk do thoja kto qe them pa qene hipokrit.

Per te njejten arsye nuk jam as komunist. Jam i mbikrishtere dhe mbifetar, dhe mbikomunist, dhe mbipolitik. Nga kjo pozite mund te thuhen lirisht keto qe them.

Jezui nuk ishte proletar, ndoshta sipas Zhizhekut ishte. Ose ishte proletar ne nje kuptim qe Zhizheku nuk eshte ne gjendje te arrije ta kuptoje, e as Marksi vete.

Kjo sepse ka dallim midis Jezuit dhe krishterimit.


#37

per ta kuptuar me mire se, pse marksizmi humbi ne kete bote plot padrejtesi e polarizim, shif sot, psh, sot eshte festivali europian i kenges, te gjithe presin, i harruan hallet e dites :laughing: neser eshte ndeshja e futbollit … e me radhe :smile: njerzit presin darken, se çdo shohin .


#38

E ka thene drejt Marksi, televizioni eshte opium per masat.


#39

Marksi apo psikolloget e sotem :rofl: