Tregim (pjesa e 2 ) ; Shqiperia e 2017


#21

Zeqiro ke te drejte por sa jam kthyer nga Brukseli. Noi verejtje per tregimin :grinning:


#22

Pjer, sill ca kopje te vq dhe ne bibliotekn e Boston qe ta lexoje korenti dhe te tjere ne ate qytet te bukur. Por mos harro veri nje pulle tatimi dhe isbn perpara se t’i sjellesh.


#23

Belulo, çdo lloj krahasimi ka nje domethenie aty, nuk mund ta kuptosh me leximin e pare, ashtu si me VQ qe jo te gjitha i kuptove me leximin e pare :grin:


#24

Ate pune mund ta besh edhe ti Gjembo, kur do shkosh ne Tirane.


#25

Ca do t’i japesh Gjembit si shperblim?


#26
  1. Une nuk jetoj ne Boston
  2. Sic te ka thene dhe shkaba, une dhe shume te tjere ketu kemi 11-12-13-14-15 vjet pa shkuar ne Shqiperi
  3. C’lidhje kam une te sjell librin tend ne Amerike?

#27

Cfare shperblimi mund te presesh nga dikush qe ja permend dhe vajzes se tij qe ka paguar ai per te?


#28

Aha ok :wink: :rose:


#29
  1. Ti e hodhe idene per Bostonin, tani rreshqet si ngjale, apo lan duart si Ponc Pilati.
  2. Une ta kam fajin se ke 10-15 vjet pa shkuar ne Shqiperi. Po pse jeton athere, kur nuk ke mundesi te pakten 1 here ne 5 vjet te shkosh ne Shqiperi.
  3. Ti fole per kete gje, une kam ide tjeter, shko ti ne Shqiperi, tek VQ, nje rruge e 10 pune.

#30

Gjembo, po te gjithe ne shqiptaret kemi nga nje çik dell çifuti apo mentalitet orienti :grinning:


#31

Pjer sa here qe shkon ne Shqiperi, shkon per te shitur librin tend? Se edhe vjet qe solle nje tregim te njejten gje tregoje, mbush trasten me libra dhe oburra neper librari e biblioteka. Edhe mos ja q.r. qe ke qene disident se te flasesh fshehur me shoqeri e familje nuk eshte disidence. Po te ishe disident pe verteti do ishe kalbur ne burg deri ne 1989 ose minimumi ndonje internim ne Lushnje. Edhe Kadarese i dha lopaten 6 muaj xhaxhi, per t’i treguar ke ka baba, jo me ty.


#32

Me duket se ka shkruar dhe per kastravecat e Lushnjes. Nuk e di a ka shkruar te VQ, nuk e kam lexuar.


#33

Mo e vrit mendjen. Mbyll punet me Brukselin, ne ketu jemi.


#34

O Bruksel c’e pate fat…


#35

Ke ndonje biblioteke aty afer ti Ceco?


#36

Kthupo, jo te gjithe te burgosurit politik ishin disidente, nje % shum-shume e vogel mund ti quash ashtu.


#37

çeço lere kastravecin e Lushnjes dhe te Tiranes, por problemi eshte se Peshku nuk na ka sjelle noi informacion per Presidentin e ri, apo nuk eshte mbledhur parlamenti.


#38

Fol per vete Pjero, mos pergjitheso per te gjithe. Puna e jote nese te paret e tu jane mpleksur me cifutë endacakë por s’do te thote qe te gjithe shqiptaret paskan bere te njejten gje. Po e ben armik @del-ta.


#39

Pjer mos ke kompleks inferioriteti ndaj hebrenjve? Apo je racist?


#40

Me duket se e ke marre per ofendim nje koment timin tek kamioni pishine , ishte shaka per te trheq Pjerin ne diskutim , sidoqofte po qe ofenduar une di te kerkoj dhe falje.